Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Nemurirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Realul e ceea ce exista, sunt legile dupa care functioneaza lumea fizica si constiinta. Iar aceste legi sunt naturale. Sunt asa, pentru ca asa e logic sa fie. De ce iti place mai mult ideea ca ar fi legi artificiale ?

 

din moment ce totul a fost creat...totul e artificial pana si legile naturii...daca viata si universul ar fi aparut dintr-o greseala ca si materia de altfel...atunci am fi putut vorbi de natural...dar din moment ce tot ce exista si va exista vre-o data a fost creat de o inteligenta net superioara noua..atunci nu mai putem vorbi de natural.... :stars: :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din moment ce totul a fost creat...totul e artificial pana si legile naturii...daca viata si universul ar fi aparut dintr-o greseala ca si materia de altfel...atunci am fi putut vorbi de natural...dar din moment ce tot ce exista si va exista vre-o data a fost creat de o inteligenta net superioara noua..atunci nu mai putem vorbi de natural.... :stars: :jester:

 

Creat, procreat si inventat nu au acelas sens. Dpdv filosofic, artificialul se manifesta acolo unde confuzia duce lipsa de distinctie.

 

Nu confunda distinctia-deosebirea-diferenta cu decoratia/diploma/titlu ce se acorda acelor persoane ce nu stiu sa faca distinctie filosofica ! :nea:

 

 

Si ignoranta si inteligenta sunt nemuritoare, ele avanseaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×