Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Sa nu uitam ca in vechime au existat civilizatii mult mai avansate tehnic si spiritual decat suntem noi astazi. Aceste civilizatii au disparut brusc de pe scena vietii. Oare chiar au disparut sau s-au ascuns in locuri in care pot sa traiasca in continuare departe de privirile curioase ale profanilor???

 

eu cred ca au "migrat" in alte locuri mai pure urmare a existentei lor "curate" :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca au "migrat" in alte locuri mai pure urmare a existentei lor "curate" :flowers:

Perfect adevărat.

Dacă atlanţii, de exemplu, ar fi pierit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea de-a patra rasa a fost cea a atlantizilor, urmasii directi ai acestora fiind astazi toate rasele mongoloide (respectiv asa-zisele "piei rosii", ameri-indienii din cele doua continente americane, eschimosii, precum si intreaga populatie de culoare galbena din Asia), de asemeni rasele semitice si cele albe. Datorita eruptiilor vulcanice si jocului placilor tectonice (cauzate de schimbari ale cimpului electro-magnetic al Pamintului), continetul Atlantid a suferit de doua ori, in ultimii 800.000 de ani, modificari ale formei si reducerea dimensiunilor, devenind dintr-un continent de marimea aproximativa a celor doua Americi de astazi, practic o insula izolata in Oceanul Atlantic. Pentru ca in final, respectiv in anul 9564 B.C., sa aiba loc ultimul cataclism in urma caruia acesta s-a scufundat, ducind cu el in adincuri o populatie numeroasa, invataturi esoterice si realizari tehnologice inimaginabile. Atlantizii au posedat aparate de zbor cu care au calatorit pe uscat, in apa, in aer si in Cosmos, de asemenea au intrebunitat sisteme de comunicatii si forme de energie care pentru civilizatia noastra sint (cel putin aparent), inca necunoscute, cum ar fi neutralizarea gravitatiei. Cu ajutorul acestei metode, a fost construita Marea Piramida de la Giza din Egipt, de exemplu, samd.

 

Piscurile muntoase ale fostului continent Atlantid au devenit ceea ce cunoastem astazi sub numele de insulele Azore din dreptul Portugaliei, iar insulele Bimini din apropierea Floridei sint fostele piscuri muntoase ale insulei Poseidia care a apartinut cindva continentului Atlantid.

 

In sfirsit, a cincea rasa umana este cea a aryenilor sau caucazienilor, care a aparut tot in Atlatida, acum citeva sute de mii de ani si s-a rapindit ulterior pe celelalte continente, dind nastere la ceea ce cunoastem astazi sub numele de popoarele Indo-Europene si descendentii acestora.

Ignatius Donnelli, considerat astazi o autoritate clasica in subiectului Atlantidei, a scris in 1882 o carte interesanta si foarte documentata, "Atlantis - lumea ante-eluviana" in care face citeva dizertatii asupra fenomenului de migrare din continentul Atlantid. Pe scurt (spune acesta pe baza a nenumarate argumente lingvistice, religioase, mitologice, dovezi de civilizatie, etc) in Atlantis s-au dezvoltat trei rase: turaniene (care-i includ pe chinezi, japonezi, mongoli, tatari, finlandezi), semitice si aryene. Cele trei rase s-au raspindit prima oara atit in Asia, cit si in Europa, cu mult inainte de scufundarea Atlantidei in scopul colonizarii continentelor respective. Un al doilea val de migrare, de data aceasta fortat de evenimente, a avut loc in urma cataclismului final, cind oamenii au incercat sa se salveze de la moarte prin refugiul pe cele mai apropiate coaste continentale sau bucati de uscat.

 

Asa se explica, de exemplu, progresul pe care unele civilizatii antice l-au facut intr-un mod ultra-rapid. Spre exemplu, istoria chinezilor sustine ca in decursul a numai citeva sute de ani, in timpul celor cinci imparati mitici, au fost inventate alfabetul si scrisul, agricultura, zootehnia, stiintele medicale, matematica, astronomia, astrologia, armele, vehicolele de transport pe uscat si corabiile, busola, ceasul si instrumentele muzicale, greutatile si cintarul, scolile, casatoria monogama, samd. Ori este imposibil ca toate aceste minuni ale civilizatiei sa fie "inventate" si implementate in decursul vietii a cinci oameni. Este clar ca ele au fost aduse de undeva. De fapt, mai spune Donnelli, insisi chinezii, in legendele lor timpurii, spuneau ca originea lor este legata de o civilizatie care a fost distrusa de potop si ca ei au sosit in China, venind din Nord-Estul continentului Asiatic. Rasele turaniene sint "fiul cel mare al lui Noe" din Vechiul Testament. In concordanta cu Donnelli (ca si cu alti autori, de altfel), toata lumea antica a fost formata initial din colonii ale atlantizilor si mai tirziu, din refugiatii Atlantidei. Desi majoritatea autorilor si istoricilor sustin ca piramida lui Cheops a fost construita cu citeva mii de ani in urma, realitatea este ca atit aceasta, cit si Sfinxul au fost construite cu mai mult de 12.000 in urma, inaintea cataclismului care a scufundat Atlantisul. Sfinxul este cea mai veche constructie din lume, baza lui indicind clar ca acesta a suferit o eroziune masiva provocata de inundatii.

 

In mod similar, Donnelli argumenteaza in mod foarte plauzibil ca toti Zeii Greciei antice erau de fapt, regi, regine si conducatori ai tarii colonizatoare. Mitologia greaca vorbeste despre o rasa "asemanatoare cu cea a Zeilor care locuieste in Olympus, marea insula din mijlocul Oceanului Atlantic" si povesteste despre viata, legaturile de rudenie, geloziile si certurile acestora. In realitate, moralul corupt al Zeilor din Olymp nu este nimic altceva decit coruptia clasei politice conducatoare a Atlantisului.

In ceea ce-i priveste pe aryeni, Donnelli (ca si alti autori precum respectatul Max Muller, Lenormant si Chevallier, Winchell, etc) arata ca acestia au fost o rasa dezvoltata in a doua jumatate a istoriei de 800.000 - 1 milion de ani a atlantizilor, fiind reprezentati in Biblie de fiul cel mai mic al lui Noe. Ocupatia lor principala in Atlantis era agricultura, acestia fiind prin excelenta fermieri si plugari. Numele lor se trage chiar de la ocupatia pe care o aveau, adica de la plugarit. Ceea ce personal m-a frapat, a fost faptul ca in romaneste verbul a plugari se traduce prin "a ara". Ori, ne spune Donnelli, numele rasei aryene s-a tras de la "a ara".

Editat de scorpionhunter
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si apoi faimoasa Valentina Garlea, Tomograful viu, a afirmat ca mijlocul pamantului este gol si ca acolo traiesc fiinte de lumina.

 

Intr-adevar asa este, acolo in interiorul pamantului traieste o civilizatie superavansata atat tehnic cat si spiritual. Au fost persoane care au ajuns acolo. Cand au revenit au povestit insa nu au fost crezute, au fost luati drept nebuni. Dar asta este o poveste clasica, si cei care au vazut extraterestrii sau s-au intalnit cu acestia au fost considerati nebuni.

Exista o tendinta de discreditare a tuturor acelora care descopera anumite lucruri care ii deranjaza pe potentati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se poate ajunge la comunicare cu acele fiinte din interiorul pamantului? daca sunt mai avansate decat noi inseamna ca sunt si mai elevate si mai potente (oare cred si ele ca si noi in dumnezeu... :) )

am auzit si eu de aceasta civilizatie dar numai din scrieri....interesant... :flowers:

 

Intr-adevar asa este, acolo in interiorul pamantului traieste o civilizatie superavansata atat tehnic cat si spiritual. Au fost persoane care au ajuns acolo. Cand au revenit au povestit insa nu au fost crezute, au fost luati drept nebuni. Dar asta este o poveste clasica, si cei care au vazut extraterestrii sau s-au intalnit cu acestia au fost considerati nebuni.

Exista o tendinta de discreditare a tuturor acelora care descopera anumite lucruri care ii deranjaza pe potentati.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se poate ajunge la comunicare cu acele fiinte din interiorul pamantului? daca sunt mai avansate decat noi inseamna ca sunt si mai elevate si mai potente (oare cred si ele ca si noi in dumnezeu... :focus: )

am auzit si eu de aceasta civilizatie dar numai din scrieri....interesant... :P

:focus:

Nu se poate ajunge la comunicare cu ei, fiindcă nu merităm acest lucru. At

Editat de PSC2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi frumos de incurajare....eu chiar cred ca exista asemenea civilizatii, chiar am pe acasa pe undeva niste carti de genu asta care atesta sau mai bine zis explica existenta acestora......precum si atlantida......si altele...

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Declaratiile oamenilor "terestrii" n-au nici o valoare. Daca ar fii fost adevarat s-ar fii aflat chiar de la unul de-al lor (intraterestru/subterestru) nu de la un terestru. Nu rezista nici o "civilizatie" "netradata" din interior, vezi cazul Iuda, Lucifer, Troia.

Probabil ca exista un spatiu gol in pamant dar nu e locuit de fiinte precum oamenii ci poate de altceva iar p-asta n-o mai stiu. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×