Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Deci.. In interiorul pamantului sunt vreo 2.000 de grade, insa un asa zis "soare subteran" ar avea in jur de 10.000 de grade.

 

Si mai aveam mai multe dar le'am uitat :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci.. In interiorul pamantului sunt vreo 2.000 de grade, insa un asa zis "soare subteran" ar avea in jur de 10.000 de grade.

 

Si mai aveam mai multe dar le'am uitat :think:

 

de unde stii tu ca un soare, chiar si subteran ar avea 10000 de grade? Probabil ca tu-l compari cu soarele din sistemul solar insa uita-te la constelatia Lira si ai sa vezi cat de mult te amagesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai daca e soare, asa a-ti zis, ca este un soare in interiorul pamantului, oricum, cat de mic ar fi, ar avea sigur peste 3.000 de grade, ceea ce inseamna mai mult decat miezul pamantului !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca e soare, asa a-ti zis, ca este un soare in interiorul pamantului, oricum, cat de mic ar fi, ar avea sigur peste 3.000 de grade, ceea ce inseamna mai mult decat miezul pamantului !

Becul cu incandescenţă are o temperatură mai mare,

Editat de PSC2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate, Isaac Asimov a scris si lucrari de popularizare stiintifica, si science-fiction. Iar cartea amintita de tine este exact SF, nu este istorie !!

Da, este SF pur. Nici n-am zis altceva. Tocmai de aceea este perfect credibilă.

Dar de unde putem noi să fim convinşi, acum, că nu la aşa ceva se va ajunge?

Zona 51 ce este altceva dec

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am citit despre chestia asta si mi s-a parut credibila

cu toate ca o citisem intr-o revista care se ocupa cu stiri despre

paranormal.Mi-am zis "ce imaginatie bogata au unii" si totusi

un asfel de lucru nu mi se pare imposibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am citit despre chestia asta si mi s-a parut credibila

cu toate ca o citisem intr-o revista care se ocupa cu stiri despre

paranormal.Mi-am zis "ce imaginatie bogata au unii" si totusi

un asfel de lucru nu mi se pare imposibil.

 

Sa nu uitam ca in vechime au existat civilizatii mult mai avansate tehnic si spiritual decat suntem noi astazi. Aceste civilizatii au disparut brusc de pe scena vietii. Oare chiar au disparut sau s-au ascuns in locuri in care pot sa traiasca in continuare departe de privirile curioase ale profanilor???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
s-au ascuns in locuri in care pot sa traiasca in continuare departe de privirile curioase ale profanilor???
Daca ne erau superioare, ne-ar fi condus la ora actuala, nu s-ar fi retras. Suntem oameni, all in all. Faptul ca ne-a fost cineva superior tehnic pot intelege, dar spiritual nu. Spiritul evolueaza, se frange, descopera, renaste; maximul spiritual este dat mereu de ACUM, de chintesenta gandirii de pana acum. Cu ce ne putea fi cineva superior cu mii de ani in urma? :yes:
Repet: simple speculaţii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne erau superioare, ne-ar fi condus la ora actuala, nu s-ar fi retras. Suntem oameni, all in all. Faptul ca ne-a fost cineva superior tehnic pot intelege, dar spiritual nu. Spiritul evolueaza, se frange, descopera, renaste; maximul spiritual este dat mereu de ACUM, de chintesenta gandirii de pana acum. Cu ce ne putea fi cineva superior cu mii de ani in urma?

 

Uite vezi ca ne sunt superiori si in spirit? Ei au ajuns la stadiul evolutiv in care nu mai gandesc ca trebuie sa cotropeasca sau sa conduca pe cineva. Ei au inteles ca FIECARE ESTE LIBER sa traiasca asa cum vrea si sa-si construiasca viitorul asa cum doreste. Singurul lucru asupra caruia vegheaza si pe care il controleaza este sa nu devenim distructivi cu aceasta planeta si asta nu de dragul nostru ci pentru ca se protejaza pe ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×