Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Despre jurnalisti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Jurnalistul din romania are o egala contributie,alaturi de politicieni,la situatia morala dezastruasa in care se afla romania.

Se pare ca o zi fara crima,scandal sexual sau politic este o zi de doliu pentru ei.

Excitatia acestora atinge apogeul cand ia foc o maternitate,de exemplu.

Acesti "formatori de opinie" sunt de fapt niste ordinari iubitori de "arginti" in goana lor dupa senzational.

Romanul lipsit multa vreme de o presa scrisa sau audio-vizuala libera inghite aproape tot ce i se livreaza;datoria jurnalistului trebuia sa fie una de educare a maselor,nu de indobitocire.

Cu mici exceptii jurnalistii romani nu-s alteceva decat niste vanzatori de produse proaste,nocive.

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si dupa parerea ta ce ar trebui sa arate? ca tara de fapt nu este in starea in care e? ca e mult mai bine decat arata presa? sau ce, ca nu inteleg?

ai impresia ca, per ansamblu, situatia este mult mai buna?

exista derapaje, nu zic nu. ultimul este acesta cu arestarea lui SOV.

dar, per ansamblu, presa arata exact situatia din tara si situarea ei pe marginea prapastiei.

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"tara" generic vorbind,nu se duce de capul ei singura de rapa-este impinsa sau ademenita

juranalistii romani fac astazi acelasi rau care-l faceau pe timpuri in care nu mai pridideau cu omagii aduse conducatorului iubit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce ar trebui sa faca?

scopul presei este de a informa. concluziile le trage fiecare dupa cum il duce mintea si interesul.

 

singurul aspect evident pe care-l reprosez presei este aservirea ei intereselor patronilor de trusturi media. exemplul cel mai bun este Realitatea TV.

Editat de Rodica/Lucica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jurnalistul din romania are o egala contributie,alaturi de politicieni,la situatia morala dezastruasa in care se afla romania.

Se pare ca o zi fara crima,scandal sexual sau politic este o zi de doliu pentru ei.

Sunt de acord. Nicaieri in Europa nu am vazut asa "oferta" de programe. In Ro ma uit cu placere la "zone reality" si Discovery, eventual National Geo.

Stiri la televiziunile romanesti??? O, ba deloc. Un "jurnal" plin de accidente de circulatie si omoruri in afara de faptul ca aduce nevroza si depresia intr-o casa nu serveste altui scop. Cu ce ma afecteaza pe mine , omul de rand ceea ce arata producatorii romani la stiri???? Care este situatia in Iran si ce mai zice comunitatea internationala despre exploatarea uraniului in zona, unde mocneste urmatorul conflict si pe langa cine se mai linguseste Romania, uite lucruri care nu apar nici daca diseci Tvul in doua! Asta este o aberatie.

Si cine cu cine se culca.

O cloaca (aproape) tot ce inseamna presa aici, care iti arata cine cui a mai scos chilotii.

In comparatie cu ce vad acum, va spun sincer ca il iubeam pe Mircea Radu

 

Majoritatea comediantilor de pe "sticla" devin politicieni...................si politicienii devin comedianti

 

Pe putinii normali nu ii mai pun pe frecventa ca "sunt plictisitori"

Lasa, bine ca am vazut-o pe madalina in oglinda inainte sa moara............................ :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce ar trebui sa faca?

scopul presei este de a informa. concluziile le trage fiecare dupa cum il duce mintea si interesul. .

asa este;dar depinde si ce si cum informezi;din multitudinea de evenimente zilnice s-ar putea face o selectie mai atenta a lor

e lucru stiut insa,ca materialele prezentate sunt selectate pe baza cantitatii de sange varsat si a lipsei hainelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jurnalistul din romania are o egala contributie,alaturi de politicieni,la situatia morala dezastruasa in care se afla romania.

Se pare ca o zi fara crima,scandal sexual sau politic este o zi de doliu pentru ei.

Excitatia acestora atinge apogeul cand ia foc o maternitate,de exemplu.

Acesti "formatori de opinie" sunt de fapt niste ordinari iubitori de "arginti" in goana lor dupa senzational.

Romanul lipsit multa vreme de o presa scrisa sau audio-vizuala libera inghite aproape tot ce i se livreaza;datoria jurnalistului trebuia sa fie una de educare a maselor,nu de indobitocire.

Cu mici exceptii jurnalistii romani nu-s alteceva decat niste vanzatori de produse proaste,nocive.

 

si tu ce faci?

daca ii consideri formatori de opinie, de ce accepti asta? de ce nu pui mana si, in spiritul perfectionist care te caracterizeaza, sa scrii asa cum se scrie? de ce nu dai o mostra din intelectul tau, sa vedem ce ai vrea sa contina un jurnal?

 

daca ii vezi pe jurnalisti drept vanzatori, de ce cumperi? daca ii lasi cu marfa-n soare, dupa mai multe pagube, vor renunta sau vor pieri... dar daca lumea vrea ce le dau ei?

 

tu de ce nu te-ai facut dascal? ca nu-ti place, sau ca nu e platit? daca nu-ti place, e clar ca vei refuza si a fi dascalit... daca nu e platit, inseamna ca ai cautat altceva, unde sa castigi mai bine...

 

asa si ei... crezi ca nu se vrea a fi scrise articolele alea speciale pentru tine? ba da, iti spune un "fost jurnalist"... numai ca ca tine sunt extrem de putini, si nici nu vreti sa platiti la pret premium o marfa pe gustul vostru... vreti literatura de calitate premium la pret low cost... ei, asta nu se poate, si stii asta de la clientii de la afacerea ta... care desi ar vrea ca sa obtina the best de la tine, n-ar vrea sa te plateasca, sau daca se poate sa fii mai ieftin decat concurenta...

 

PS: cacofonia e intentionata...

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred că e un cerc vicios - televiziunile oferă, mai ales

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e lucru stiut insa,ca materialele prezentate sunt selectate pe baza cantitatii de sange varsat si a lipsei hainelor

 

am inteles acum unde bati.

ei, bine, credeam ca esti in asentimentul domnului presedinte care a scos responsabila presa pentru starea natiunii.

de acord, atunci.

atat cat sunt in masura sa fiu. ca eu stiri din alea nu urmaresc. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am inteles acum unde bati.

ei, bine, credeam ca esti in asentimentul domnului presedinte care a scos responsabila presa pentru starea natiunii.

de acord, atunci

nu,hotarat nu!

abia acum fac si eu legatura dintre topicul meu si afirmatiile presedintelui-presedintele are obiceiul prost de a se contrazice deseori.

eu,sper sa o fac cat mai rar sau deloc.

 

eu cred că e un cerc vicios - televiziunile oferă, mai ales

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×