Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

intreaba daca voua va recomanda piure de prune coapte, au aia de la nestle. la noi asta se da, sau sirop de melasa dizolvat in lapte. cand fii-mea avea 2,5kg ii dadeam juma de lingurita dimineata in lapte

 

drum bun acasa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja 29 noiembrie și 2 luni de când Elisa e cu noi. Avea ieri 2570 de grame. CREȘTE. Colicii și constipația is inca o problema. O sa întreb de sucul ala, de fapt o sa caut sa il cumpăr ca e peste 2,5 acu. Vineri avem vaccinul RSV (f happy ca l-a aprobat casa de asigurări pt iarna asta)...încep si eu sa mă adun incet...desigur inca cu mult stat în casă ca nu avem voie sa o scoatem decat daca este absolut necesar pana primește o bună parte din vaccinări. Va mulțumim pentru urări

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu pe fii-mea am linistit-o de colici cu debridat. in Norvegia am innebunit si incercat totul, mi-au fost trimise din elvetia, Germania, franta X produse. numai cu debridat am calmat-o dupa cateva zile de tratament... intreaba medicul daca ti-l recomanda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut să va uram Crăciun fericit și La Mulți Ani!

In mare am rezolvat cu burtica, nu ne scrie rețetă de nimic din păcate, dar am găsit până la urmă o soluție care controlează 90% și după varsta corectată e inca mult dar după cea normala e pe trecere treaba cu colicii. Dar e bine sa stim, până la urmă indiferent de ce zic doctorii aici e pe încercat pana găsești ceva ce cat de cat merge. Altfel, Elisa are 3kg 800 de gr si 53 de cm. Pe 29 decembrie face 3 luni, dar varsta corectată ar fi la data aceea de doar 20 de zile. Mergem spre direcția buna. In mare parte e sănătoasă (chiar f sanatoasa și sa rămână așa), manca cât un copil de o lună dar e pe zi ce trece mai bine totul

post-27967-0-33055000-1482699482_thumb.jpg

Editat de Kilkoana
  • Upvote 12

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru stirea excelenta!!!  Ce ingerasa draguta este fetita si nici n-ai zice ca e nascuta inainte de vreme.   Cred ca afara se dezvolta mai repede decat in burta.

Aratati super bine si va bucurati de Craciun si de Anul Nou.   De primul Craciun fiul meu avea cateva saptamani, nascut pe 11 Noiembrie si l-am bagat cu patul papusei de la fii-mea sub brad ... ea nu intelegea bine scena natalitatii dar era peste tot instalat un "grajd".   Ne-am jucat de toate alea pana am crescut ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața, nu am mai dat demult știri despre noi. Nu demult am avut ultimul control de dezvoltare. Elisa are acum vârsta corectata (socotit dupa când ar fi trebuit sa se nască ) de 4 luni jumătate și cronologic (data de naștere normala) face 7 luni in 2 zile. Se dezvolta foarte bine și a îndeplinit toate cerințele pt vârsta ei corectată. Evoluția ei va fi socotită până la 2 ani doar după vârsta corectata. Are 65 de cm si 6.700, foarte activă si mult de lucru cu ea. Am si uitat cum este sa te conectezi ore intregi la laptop pe net.Acu telefonul e baza :)))).

post-27967-0-52729500-1493272863_thumb.jpg

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite cine-i fericita pe ziua de azi ... dragalasa de fetita Elisa ... de asta aveam nevoie, un pic de descretire de frunte!!!

 

Arata perfect, acele date se pierd cum trec zilele si se uita repede, doar in primele luni conteaza.   

 

Sa fiti fericiti cu toti si sanatosi si sa aveti o vara placuta!!!  La toamna deja va alerga daca nu mai devreme  :flowers: felicitari pentru munca depusa si efort!!!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce e aia varsta corectata ... Si ai mei au fost prematuri, dar nu ne-a tinut nimeni cont, te incurci in luni si zile. Ea a recuperat, se dezvolta normal, e ok, gata, creste-o si bucura-te de ea, fara prea multe calcule. Sa-ti creasca mare si sanatoasa.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amarena,pana la vârsta de 2ani neonatologii socotesc dezvoltarea prematurilor (măcar a celor foarte prematuri născuți intre saptamanile 28 si 32),dupa varsta la care ar fi trebuit sa ne nască. Cum grija ca cei mici sa nu fie in urma sau sa dezvolte complicatii este la grad mare intre părinții de prematuri, eu una nu o data m-am linistit cand vad ca de fapt face totul ok pt vârsta ei corectată. Ai dreptate cu a lăsa grijile departe si sa te bucuri de momentele frumoase,insa pe mine informatia asta ma ajută. Este doar o chestie medicală pana la 2 ani, din punct de vdr factic varsta ei reala conteaza, e drept

Si ajungem încet încet si noi mai mari..azi maine face anul fata mamii.

Mulțumim de urari si numai bine si vouă.

post-27967-0-94199900-1503329990_thumb.jpg

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×