Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

La noi vine fiecare cu mancarea lui. Mic dejun, lunch, fructe și ce mai mananca. Eu cred taman invers, cu cat o expun mai repede ( bine, nu acu la 8 luni..) la bacterii, virusi,praf, mancat de pamant si tot ce se intampla prin grădiniță, cu atat o călesc.

Fii.mea mananca ce mancam noi, mancare gatita ( scot partea ei inainte sa pun condimente, astept pana la 1 an cu condimentele) si pasez. Mananca pâine unsa cu diferite chestii, lapte bea seara la culcare. Am amice in Ro care le paseaza mâncarea si la 2 ani, asta e nasol.

post-81199-0-20364500-1475143605_thumb.jpgpost-81199-0-26216300-1475143623_thumb.jpg

Am noroc de un copil fara ifose (sper sa ramana asa!) la capitalul mancare.

Editat de Ampera
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi vine fiecare cu mancarea lui. Mic dejun, lunch, fructe și ce mai mananca. Eu cred taman invers, cu cat o expun mai repede ( bine, nu acu la 8 luni..) la bacterii, virusi,praf, mancat de pamant si tot ce se intampla prin grădiniță, cu atat o călesc.

 

Asta e foarte bine. Aici , din cate stiu, nu se accepta. Cred ca baga motivul ca li se face pofta de la unul la altul si multi nu isi permit anumite ,,delicatese'' ...e un subiect sensibil.

 

E important sa o expui, dar eu cred ca e bine sa o faci treptat. Ma rog, din cate am observat, fiecare isi creste copilul cum judeca mai bine. Unii raman cu sensibilitati multa vreme, daca se racesc prea repede. Mie mi-a spus un medic ca e indicat ca un copil sa nu se raceasca cel putin pana la un an. Bine ar fi si mai mult. Parerile sunt impartite chiar si in domeniu, dar imunitatea copilului nu se maturizeaza atat de repede. Din ce am mai citit si eu..

 

Btw, cred ca ti s-a mai spus, dar o spun si eu - ai un copil foarte frumos! Se vede ca e facut din dragoste!

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

E important sa o expui, dar eu cred ca e bine sa o faci treptat. Ma rog, din cate am observat, fiecare isi creste copilul cum judeca mai bine. Unii raman cu sensibilitati multa vreme, daca se racesc prea repede. Mie mi-a spus un medic ca e indicat ca un copil sa nu se raceasca cel putin pana la un an. Bine ar fi si mai mult. Parerile sunt impartite chiar si in domeniu, dar imunitatea copilului nu se maturizeaza atat de repede. Din ce am mai citit si eu..

 

 

 

In sprijinul acestora aduc experienta personala cu spitalele de copii pline de copiii tiganilor. Care au patit diverse, arsi sau opariti ca nu sunt supravegheati de parinti, intoxicati cu detergent, alte toxine sau sunt prost imbracati si prost hraniti. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun....trend brand nu prea ma interesează momentan ca văd ca ai nevoie de f mult timp. Eu o sa stau ce doi ani in Austria la care am dreptul pt ca se dau si o grămadă de cursuri de formare gratuite de care as vrea să profit ca nu facem ceva extrem de extraordinar. Banii pe care ii iei (aproape 1000 de euro nu is enorm de mulți, nu ii insa nici rău si cat timp vor populație e normal ca sunt oameni care vad asta ca o sursă de venit însă nu cei care is normali la cap).

On the other hand. ...am făcut preeclampsie si am fost operata de urgenta cu cezariana. De la a fi ok cu tensiunea in 48 de ore am ajuns la a fi la 180 cu 110 . Dupa niște teste de sânge si urina s-a stabilit ca avem 2 alegeri ambele de caca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fie ne operam de urgență la 30 de săptămâni de sarcina fie o luam către cele sfinte....in conclusion mica Kilko are azi 2 zile si un pic.....e la terapie intensiva pt nou născuți și este pe cât se poate ok. O sa treacă timpul și sa speram că va ajunge mare. Am avut norocul de un ginecolog f atent in sarcina ca nu ii placu un eco la un control de rutina. Înrest nu o sa zic idioțenia ca acasă nu era asa ceva realizabil insa aici am fost la 25 de km de spitalul unde se face,acasă la 500. Pur simplu nu văd alt plan decât sa supraviețuiască eu nu is decât pe planul secund.....cu mii de chestii nu mai plictisesc lumea. ..o sa fim....mini kilko geboren am 29.09.2016. Um 10.20...

Da au fost nevoiți ca am inteles ca eram deja preeclampsie severă. ....mu stiu nici eu cum se ajunge aici...acu când ma lasă tot ce am primit realizez că eu si ea suntem aici....azi de sunt clară cu capul....de umblat umblu si cezariana se recuperează ok

Da au fost nevoiți ca am inteles ca eram deja preeclampsie severă. ....mu stiu nici eu cum se ajunge aici...acu când ma lasă tot ce am primit realizez că eu si ea suntem aici....azi de sunt clară cu capul....de umblat umblu si cezariana se recuperează ok

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai zi asa, sa uram si noi aici de sanatate! sa trimitem ganduri bune micutei!  :giveheart:

Sa va traiasca, sa fie sanatoasa si sa va bucure viata!

 

Ai grija si de tine! Stii ca esti importanta pentru ea. 

 

Felicitari, mamico!  :kisses:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multa, multa sanatate va doresc!

Doamne ajuta in continuare sa fie bine.

Bine ai venit pe lume, minune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×