Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

Felicitari Kilko!!! Ma bucur teribil pt tine, stiu cat iti doreai un copil.

Sanatate si putere va doresc, fizica si psihica ❤

Sa pui poza cu pitica❤

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc. ...vestea bună pt astăzi este ca de azi noapte de la patru respiră singură si azi am fost si nu mai avea atâtea aparate pe față. Deci sper să rămână așa. ...sa fie puternica. Eu nu pot decât spera la raspunsul ca e in Ordnung cand sun jos la clinica. Mi se oprește inima pana aud raspunsul. E scarbos sa stai si sa nu poți face nimic decât astepta......poze o sa pun eventual cand e mai mare si nu sta ib incubator.

Mulțumesc. ...vestea bună pt astăzi este ca de azi noapte de la patru respiră singură si azi am fost si nu mai avea atâtea aparate pe față. Deci sper să rămână așa. ...sa fie puternica. Eu nu pot decât spera la raspunsul ca e in Ordnung cand sun jos la clinica. Mi se oprește inima pana aud raspunsul. E scarbos sa stai si sa nu poți face nimic decât astepta......poze o sa pun eventual cand e mai mare si nu sta ib incubator.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

So far so good si nu există modificări în starea lui MiniMe. Are astăzi dupa ce a scăzut în greutate de la 1040 la 930, 956 de grame. Deci a început trendul ascendent. Eu voi fi externată mâine cu niște tablete de tensiune in tasca pt o perioada dar se pare ca incepe sa se mențină macar sub 140. O vom rescadea sperăm. Îmi vine totuși f greu ca țre sa las pe MiniMe aici. Dar pot veni zilnik in vizită si sa ne pregătim de sosirea ei acasă. De ce ma simt totuși îngrijorată si tristă ? Ma enervează si ca am facut preeclampsie. Imi pare o eternitate pana ajunge la 2.5 kg si sa nu aud in timpul ăsta de nimik rău. ......sorry chiar nu ma pot descărca pe familie ca au destulepe cap și nici pe mister care abia mai trage..is pur si simplu f neliniștită desi stiu ca MiniMe e bine îngrijită aici.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm. Nu sunt genul care sa bage vorbe de linisteala. Stiu, mai bine tac atunci, dar vreau sa zic ca e normal sa ai o stare complicata. E foarte mica. Chiar. Cand te gandesti ca se nasc copii de 4 kile frecvent.... ioi ce micuta e. :(

Sa va ajute Dumnezo ca e nevoie. Mult noroc. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kilko, daca nu erai ingrijorata imi faceam probleme pt tine, era o buba mare undeva sa nu iti fie teama pentru copilul tau. Acum loveste instinctul matern care iti produce durere in suflet sa o lasi acolo si tu sa pleci sa dormi in patul tau, nu cel de spital.

Respira singura, ia in greutate, sunt semne foarte bune. Focuseaza-te pe ele.

 

Nu te mai pune atata la pamant ca ai nascut mai devreme, nu ai ales tu, asa a fost sa fie! Intelege ca e foarte, foarte important sa ramai cu psihicul sanatos. MErgi acasa, incearca sa te refaci fizic, sa te odihnesti fizic, dar foarte important e psihic. Vrei ca miniyou sa vina acasa la o mamica santoasa, nu la una care sta pe antidepresive, right?

 

mergi la tine acasa si dormi in patul tau, pune-te pe picioare asa cum poti, mergi zilnic si vezi-o, vb cu cadrele medicale, vorbeste cu noi, dar indiferent de cate au ai tai pe cap, daca nici acum nu au loc sa te strecoare si pe tine, atunci cand? doar nu numai ei sunt ai tai, ci si tu a lor...Dar asta cu familia e complicata, insa ne ai pe noi aici, asa buni-prosti, mai dam din tasta.

 

Sa stii ca am stat tot ianuarie in spital, o operatie pe abdomen (incurcatura de mate cu deschidere clasica de 17cm in timp ce eram gravida) si daca nu mai citeam una-alta buna p-aici, ma duceam cucu'. fii-mea cu 7 saptamani mai devreme nascuta, nu o vedeam decat max 10 min pe zi ca era la TI altfel, inteleg durerea ca nu esti langa ea. Dar singura chestie care ma facea sa ma linistesc era ca eu nu ii eram de ajutor asa cum ii erau cei din spital. O sa ai tu timp destul sa ai grija de ea, iti promit!

 

Stai asa ca nu mai e mult pana o sa tastezi la 2am  in timp ce pitica o sa traga de tine si de Laptop, ba ca nu vrea sa doarma, ba ca una, ba ca alta.

Dormi acum cat e posibil, ca apoi ura si la gara! Vorbeste cu dr, poate nu e o idee rea sa ai ceva pt somn, sa te ajute sa dormi in perioada asta. Somnul e esential in sanatatea psihica.

 

O sa fie bine, trebuie sa fie bine!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru bebe, Kilkoana! Multa sanatate!

Sa stii ca la mine in familie, s-au nascut fie copii intre 3,8-4kg fie intre 0,8-1kg. Si toate matusile si unchii si verii mei nascuti prematur sau subponderali sunt super ok.

Inteleg ca fetita ta e balanta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×