Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Cum scapam de panica  

133 membri au votat

  1. 1. Ai tahicardie?

    • da
      31
    • nu
      39
    • cateodata
      51
    • niciodata
      12
  2. 2. Ai vertij,ameteli?

    • da
      47
    • nu
      26
    • cateodata
      52
    • niciodata
      8
  3. 3. Transpiri abundent si te sufoci?

    • da
      24
    • nu
      48
    • cateodata
      51
    • niciodata
      10


Postări Recomandate

Mergeti la o clinica privata pentru a fi sigur. Insa, daca nu se gasesc nereguli la a doua verificare, inseamna ca sunteti si ipohondru si anxios. Poate e cazul sa consultati un psihoterapeut ce va poate indruma mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua.

 

Buna! Probabil ai anxietate. Pentru a-ti scoate din cap ca ai avea ceva la inima, mergi la un alt cardiolog si cere-i sa iti faca investigatii mai amanuntite, dar cred ca toate acele simptompe pe care le-ai descris nu se daoreaza vreunei probleme fiziologice, ci anxietatii, anxiosii sunt mereu speriati ca vor face atac de cord sau ca vor innebuni. Incearca sa nu mai fii atat de concentrat pe propria-ti persoana, sa te relaxezi, facand ceva ce-ti place, fa sport, practica meditatia si vei observa ca toate acele manifestari suparatoare vor disparea. Dar foarte bine ar fi sa mergi la un psiholog specializat in psihologie cognitiv comportamentala, care te poate ajuta sa iti gestionezi teama in asa fel incat sa nu iti mai faca din viata un calvar. Multa sanatate!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua.

as vrea si eu sa imi dea cineva o parere!

de 3 luni am niste atacuri de panica imi numar bataile inimii

E o metoda excelenta sa- ti numeri bătăile inimii, dar pt a fi mai eficace trebuie sa ti numeri si respiratiile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la un consult psihiatric. Si nu, nu glumesc.

Mai mult de investigațiile pe care le-ai făcut deja,nu ai ce face ptr inima. Adică, se vedea la eco ce ar fi omis EKG ul. Cum totul a ieșit ok dar nu te liniștește, înseamnă ca este pe fond anxios.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

merg si la psihoterapeut ...dar cand simt o palpitatie sau usoara ameteala ma duc la net si vad ca este simptom de ceva grav si imi fac mai rau

daca simt o usoara durere in zona inimii ma gandesc , gata fac infarct

ma gandesc si eu sa ma mai duc la un cardiolog(am fost la cabinet privat ), 

Editat de mihailecrec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa n-ai ceva la alt organ decat inima ... mai ai de aflat ca multe simptome seamana la inceput.   Daca le simti usor nu poate fi asa de serios, dar de la Net nu vei afla decat generalitati.   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihail, nu stiu daca ai sau nu probleme de sanatate, insa se vede de la o posta ca tie iti e frica de moarte.

 

Sa nu iti fie. Incearca sa te detasezi.

Pana la urma, de noi tine modul in care traim, nicidecum modul in care murim.

Sunt medici carora le-au murit oameni pe masa de operatie in timpul unei interventii banale, i-a luat pur si simplu prin surprindere. Si sunt cazuri in care nimeni nu ii mai dadea sanse unui pacient, iar el a scapat ,,ca printr-o minune''.

 

Se spune ca mori degeaba, daca nu traiesti cu adevarat inainte. Or tu, concentrandu-te pe moarte, uiti sa traiesti si ramai captiv in frica.

Or, atunci, ce rost ar mai avea sa traiesti? :)

 

Ce spune psihoterapeutul? Ce sfaturi iti da?

Cum exersezi mintal sa invingi teama de moarte?

Editat de Stu'
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mergi si la psihiatru daca nu functioneaza cu psihoterapeut. Tu ai nevoie de un anxiolitic, si ,probabil, de un antidepresiv. Sa nu-ti fie teama de xanax, daca ai un psihiatru ok cu siguranta iti va da o schema de tratament care va permite renuntarea la el fara pericol.

 

In paralel poti incerca si psihodrama, eu stiu persoane care aveau doar atacuri de panica si pe care psihodrama le-a ajutat.

 

Atacul de panica, pe cat de oribil este pe atat de usor de vindecat este de un bun profesionist.

Bafta !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poți avea probleme cu glanda tiroidă, poți fi anemic... Palpitațiile nu le da doar un cord bolnav.

Pentru început, ia Magneziu si mănâncă banane. Zilnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×