Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Cum scapam de panica  

133 membri au votat

  1. 1. Ai tahicardie?

    • da
      31
    • nu
      39
    • cateodata
      51
    • niciodata
      12
  2. 2. Ai vertij,ameteli?

    • da
      47
    • nu
      26
    • cateodata
      52
    • niciodata
      8
  3. 3. Transpiri abundent si te sufoci?

    • da
      24
    • nu
      48
    • cateodata
      51
    • niciodata
      10


Postări Recomandate

primul atac a fost prin luna septembrie..am simtit o stare ca si cum mi s-ar infunda capul, o palpitatie,  o usoara intepatura la inima , am crezut k o sa lesin.m-am speriat si a inceput inima sa bata rapid

in copilarie am fost foarte imotiv, rusinos mai retras .in ultimii doi ani am avut niste griji si nu prea dormeam noapte psihologul a zis k asta ar fi cauza. 

 

dupa ce s-au intamplat toate astea (dupa primul atac de panica) cand am ajuns acasa imi era frica de persoane simteaam din nou o usoara ameteala. parca pluteam cand mergeam, si a urmat noaptea cu tremuraturi , senzatii de amorteala, batai puternica de inima, transpiratii, frisoane. am citit pe net si am vazut de boli de inima,m-am speriat si mai rau.

am fost plecat in afara,am stat 2 sapt cu toate astea si am venit acasa sa imi fac controale.


am 23 de ani


scuzati ca nu am scris chiar in ordine ideile sper sa intelegeti

Editat de mihailecrec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atacul de panica duce la hiperventilatie. Iar hiperventilatia da ameteala.


Trebuie sa expiri, cei care sufera de anixetate inspira, insa uita sa expire, astfel se pricopsesc cu prea mult oxigen in sange. Si se simt obositi de parca ar fi participat la un maraton.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am avut si senzatii k respir rapid k nu o pot controla sau ca ma sufoc

Davi_ te-a indrumat foarte bine catre un psihiatru, fara medicamente putini reusesc sa scape de anxietate, trebuie sa fii foarte tare ca sa reusesti si sa ai multa rabdare, poate dura si ani de zile, insa exista si riscul ca incercand sa scapi singur de anxietate aceasta sa se agraveze. De asemenea, e important sa fii inteles de cei din jur (din pacate, norocul asta nu il au toti, dimpotriva, multi sunt priviti ciudat chiar de catre cei apropiati, considerand ca anxiosii sunt slabi sau prefacuti). O alta problema e ca anixetatea  prelungita poate duce cu timpul si la depresie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un moment al vietii, si indiferent de varsta, cred ca toti experimentam diferite forme ale atacului de panica.  Important este ca nu se moare din asta si ca se poate trata. 

 

Cum sa-ti zic... Eu am o problema care, daca era putin mai grava se putea opera si scapam definitiv. Sau, daca era  mai putin grava, nici macar de trament nu aveam nevoie, pentru ca nu se manifesta.

Nici nu stiu daca asta e noroc sau ghinion. :lol: 

 

Timp de vreo doi ani nici nu le-am bagat in seama. Le simteam seara, noaptea sau dimineata, nu aveau o ordine. Nici ele ordine, nici eu timp pentru ele. Deci, doi ani, cu palpitatii date de o problema cardiaca si nu am mai crapat. Tu spui ca ai O palpitatie? Iar de la palpitatia aia dai in fel de fel de frici? :lol: 

Nu te supara ca rad, dar e de ras. Iti spune si psihologul, probabil ca ai mai primit raspunsuri si pe alte forumuri, dar tu  continui sa crezi ca mori. 

Am zis: Psihiatru. URGENT! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Davi_ cred ca e blocat in frica, nu mai poate judeca normal. :) Si as vrea sa ma insel, insa cred ca el are o forma mai grava de anxietate, anxietate generalizata.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Davi_ cred ca e blocat in frica, nu mai poate judeca normal. :) Si as vrea sa ma insel, insa cred ca el are o forma mai grava de anxietate, anxietate generalizata.

 

Da. Nu stiu ce se intampla cu tinerii adulti, dar constat ca din ce in ce mai multi au probleme de genul.

Nu este o luna de cand prietenul fiicei era disperat ca face infarct. A fugit cu el la spital, avea nevralgie intercostala. :D

o sa incerc si un psihiatru

 

Eu nu sunt psihiatru sau spiholog, dar parerea mea este ca problema ta este in alt loc.

Nu stiu cum iti umpli timpul, sau ce trauma emotionala ai avut. Nu stiu nici cum elimini energia negativa, dar e clar ca ceva te incarca, te tensioneaza. Iar acel ceva... te depaseste., nu poti gestiona singur. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×