Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Cum scapam de panica  

133 membri au votat

  1. 1. Ai tahicardie?

    • da
      31
    • nu
      39
    • cateodata
      51
    • niciodata
      12
  2. 2. Ai vertij,ameteli?

    • da
      47
    • nu
      26
    • cateodata
      52
    • niciodata
      8
  3. 3. Transpiri abundent si te sufoci?

    • da
      24
    • nu
      48
    • cateodata
      51
    • niciodata
      10


Postări Recomandate

am facut analize la tiroida e normala.psihologul a zis ca e de la stres mai puternic....mi-a zis k  sunt ipohondru si fac terapie...dar tot imi e frica sa nu am ceva la inima


iau magneziu b6 de vro 3 saptamani...parca s-au mai rarit palpitatiile fata de inainte...dar cand mai am simt din nou frica de ceva la inima

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te cred,cui nu i-ar fi frică?

Dar important este ca investigațiile nu au scos probleme la iveală. Totuși, pentru liniștea ta mergi si la un alt medic.

Inima nu doare punctual.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, sa nu ti fie teama de moarte. Doar ia o bata cu tine când mergi in oras la târg de crăciun, revelion in centru, festivaluri, concerte. Bata ajuta la controlarea fricii de moarte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare avem sau aproape palpitatii la un moment dat din diferite motive.   Lipsa de vitamine, metale sau altele provoca de cele mai multe ori sau schimbarea rapida de temparatura cum este in Arizona ... ieri Ger, iar azi zi de plaja, cate 20*C in timp scurt si asta nu suporta bine corpul uman.   Ca omul sa functioneze, fiecare organ trebuie sa fie sanatos sau aproape altfel da un sut celuilalt organ si ala da palma mai departe si e gata boala, ameteala, palpitatia ... lamaie, mere, morcovi, gulie, varza, ceapa etc., crude preferabil fac mare diferenta, plus niste cartofi copti in cuptor si varza acra!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

nu te supa ca te intreb(Davi_) ai trecut si tu prin asa ceva?

 

Da. Eu si inca cineva din famile.  Ambele cu palpitatii, dar din cauze total diferite.

 

La mine este o problema cardiaca, care a fost descoperita la EKG si confirmata de alte investigatii. iar la cealalta persoana a fost pe fond de stres. 

"A fost", pentru ca si-a rezolvat problema, urmand tratamentul dat de psihiatru (un anxiolitic - psihologul nu poate prescrie medicamente) si adoptand un stil de viata sanatos. 

Mai stiu pe cineva care avea problema asta din cauza anemiei... Palpitatiile pot fi determinate de multe alte cauze, fara legatura directa cu inima. 

Inima nu doare punctual. Daca poti indica precis unde simti intepatura, ea nu are legatura cu inima. Inima doare altfel, prefer sa nu`ti povestesc despre asta. 

Repet: O problema de cord, este descoperita de la primele investigatii. 

Daca as fi intrat in panica de cate ori simt durere de inima, ar fi insemnat sa crap in fiecare saptamana. 

 

„Viaţa este alcătuită în proporţie de zece procente din ceea ce se întâmplă şi în proporţie de nouăzeci de procente din felul în care reacţionăm la cele ce se întâmplă.”

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru raspuns...acum 30 min am trecut printr-un atac de panica..a fost urat desi nu a fost puternic.

eu ma gandeam sa nu fac infarc, aud k multa lume se confrunta cu asta eu , desi nu mi-a gasit nimic la eco..ma te sa nu il fac asa din senin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa faci. Tu te odihnesti suficient? Senzatie de irealitate ai avut? Poti spune ce ti-a declansat primul atac de panica?

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca toti am inteles ca iti este frica, important este sa intelegi tu ca esti exagerat.

E fireasca si frica, dar pana la un punct. Cand deja iti controleaza viata, nu mai este firesc. 

 

Te opreste ceva sa mergi la un Medic psihiatru si sa`i povestesti tot ce ti se intampla? 

Cati ani ai?

Ce definesti tu atac de panica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu (posibil sa ma insel totusi deoarece n-am studiat fenomenul) atacurile de panica au mai degraba cauze psihice decit fizice. Daca cineva traieste mai intens emotiile si frica, acestea se intensifica foarte mult dupa primul atac de panica si, inevitabil, urmeaza altele atacuri de panica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×