Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mancare rapida de cartofi:

 

cartofi taiati cubulete ii fierbi putin, ceapa, ciuperci si caiser calite in unt peste care pui cartofii si condimente , totul pui in tava niste cascaval deasupra si marar si bagi la cuptor ! delicios ! asta am gatit eu azi dimineata pe la ora doua :lol2:

ghiortzzz, ghiortzzz... si ?...e buna ? :rtfm:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a lasat gura zoi :lol2: (adica gura apa.. pentru necunoscatorii argoului di moldova.. sau regionalismelor, dupa caz))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O idee, hmm..

 

Snitele de pui cu garnitura de legume (orez, morcovi, cateva boabe de mazare, ceapa calita in prealabil si cateva boabe de porumb, toate calite in unt). Asta fac eu cand mi-e foame si nu stiu ce sa mananc.

 

Sau...... paste cu branza/paste cu sos de rosii (sosul de rosii pus la foc mic, in care se adauga oregano, delikat, piper, putin ulei, samd). Eu recomand ca pastele sa fie fierte in apa cu o bucatica de unt iar cand sunt bagate la cuptor, in loc de ulei, bineinteles unt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

peste la cuptor

 

de preferat macrou: taiat felii (rondele) groase de 3-4 cm, sare, piper condimente de peste, pus in tava cu o parte apa una ulei si una otet si foi de dafin

 

timp de coacere 15-20 minute ! a se servi cu garnitura de legume ! delicios !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O idee, hmm..

 

Snitele de pui cu garnitura de legume (orez, morcovi, cateva boabe de mazare, ceapa calita in prealabil si cateva boabe de porumb, toate calite in unt). Asta fac eu cand mi-e foame si nu stiu ce sa mananc.

 

Sau...... paste cu branza/paste cu sos de rosii (sosul de rosii pus la foc mic, in care se adauga oregano, delikat, piper, putin ulei, samd). Eu recomand ca pastele sa fie fierte in apa cu o bucatica de unt iar cand sunt bagate la cuptor, in loc de ulei, bineinteles unt.

Vai .. imi ploua in gura :yes: Ma apuc de gatit ... ca nu mai tine ... de la atata KFC si Mc ma prostesc :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce puii mei ati gatit voi astazi, dar eu am facut dovleceii prajiti cu mujdei de usturoi. Si nici macar nu imi plac. Pai ce puii mei...

 

 

Edit: cred ca ar trebui sa imi scot limba romana din calc, ca scriu numai prostii.

Editat de ariana2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mie mi-e foame dar vreau sa stiu cat este de mare acea cutie de smantaina ???? ca peste tot se pune totul in mancare ?!?!?!?

 

Scuze Olga, nu m-am gandit sa scriu si cantitatea. Eu folosesc doar cutii mici de 175grame. Evident, daca o cumperi la kg, nu trebuie sa pui totul in mancare. :yes:

 

Rulouri din piept de pui.

Pieptul de pui se bate bine , dar cu atentie pentru a nu se rupe si de taie in bucati potrivit de mari ( in functie de cat vrei sa fie ruloul).

Se pun o bucata de piept, apoi o felie de sunca si apoi o felie de cascaval, se ruleaza strans si se prinde ruloul cu o scobitoare.

Se face un sos din oua, faina, putin lapte , putin mustar,putin ulei (sau unt topit ),sare, piper si alte condimente dupa gust.

Rulourile se trec prin faina, apoi prin sos si se prajesc in ulei incins. Este important ca feliile de pui, sunca si cascaval sa fie subtiri, iar cascavalul sa fie asezat in interior, astfel rulourile se vor praji repede si cascavalul nu va curge.

Editat de micalutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
peste la cuptor

 

de preferat macrou: taiat felii (rondele) groase de 3-4 cm, sare, piper condimente de peste, pus in tava cu o parte apa una ulei si una otet si foi de dafin

 

timp de coacere 15-20 minute ! a se servi cu garnitura de legume ! delicios !

in loc de otet se poate pune un vin alb demisec sau demidulce si dupa gust, se poate servi cu felii de lamaie :doh:

garnitura merg si cartofi natur, cu verdeata si unt :yes:

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bueei :doh: ... va apuca sa vorbiti de haleu, cand e foamea mai mare ! :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bueei :doh: ... va apuca sa vorbiti de haleu, cand e foamea mai mare ! :yes:

 

 

La ora aia e foamea la tine?! Sa ma vezi pe mine pe la miezul noptii...Mai stai un pic pe aici ca iti mananc si urechile. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×