Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

In ilegalitate cu softul si nu doar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tot ce intra in domeniul creatiei de orice natura se supune dreptului de autor.

Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe

 

P.S. Sper ca se vor lamuri in privinta legalitati si Emma , Harald si Daemon. :(

 

Atata timp cat facilitezi raspandirea de materiale ce incalca anumite legi, se numeste complicitate si participatie . :doh:

Ca tu interpretezi dupa bunul plac, asta este altceva .

Este ca si cum te-ai deculpabiliza ca ca ai carat stupefiante cu camionul, tu erai doar soferul , ce vina sa ai ..?

Definirea drepturilor de autor e una, iar răspunderea penală pentru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul jocurilor nu stiu daca e valabil ce spui tu harald... gandeste-te ca acolo totusi sunt niste oameni care lucreaza la acele jocuri nu? Nu ar fi incorect din partea noastra sa ne batem joc de munca altuia? Nu neaparat ca ne batem joc, dar cu ce drept ne permitem noi sa jucam acel joc daca nu e al meu e al proprietarului? E ca si cum el ar avea un mercedes si eu m-as plimba toata ziua cu el fara sa ma intereseze faptul ca poate omul respectiv a muncit pana sa faca/cumpere mercedesul ala... Nu stiu daca e cel mai bun exemplu dar sper ca s-a inteles ideea...

 

Cam asa cred eu ca e treaba cu programele si jocurile, sunt munci intelectuale ce trebuie considerate si intelese ca un obiect proprietar al unei persoane, si de care ne putem folosi de el doar daca il platim sau doar daca persoana care a facut jocul/softul respectiv e deacord sa il folosesc gratuit, in caz contrar folosirea ilegala a acestui soft este considerata FURT.

Editat de Xperience

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand o sa bata unu la mine la use sa ma intrebe de licenta atunci traim intr-o tare civilizata

 

parerea mea Poate la firme sa se intample dar astfel nu prea cred

 

Mentalitate de om civilizat.... hotul neprins este negustor cinstit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×