Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

"De ce e bine să amesteci carnea tocată pentru sarmale cu Bicarbonat de Sodiu???

Drept urmare, la fiecare jumătate de kilogram de carne tocată de vită sau de porc trebuie pusă o treime de linguriță de bicarbonat de sodiu. Ingredientul trebuie presărat peste carne de tocată și lăsat să acționeze timp de 15 minute. Atunci când veți adăuga carnea tocată în sarmale, acestea vor ieși mai gustoase și mai aromate!"

*Doar in carnea de mici este recomandat dar si atunci doar daca se accepta de cei care-l vor manca, pentru ca este o chestiune de a face o mancare si alta daca va fi si mancat!!!   

In cazul de fata in sarmale n-as pune asa ceva nicicum, nici in mici nu pun, prefer bere fara alcool sa amestec acolo intre usturoi si altele ca nu se simte nimic dupa ce sint fripti.*

https://www.ego.ro/cu-ce-sa-amesteci-de-fapt-carnea-tocata-pentru-sarmale-doar-asa-va-fi-frageda-si-gustoasa-trucul-marilor-bucatari-121738.html?utm_source=Playsport&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din constatarile Sarmalelor de ieri: - N-au reusit deloc super buni desi am muncit foarte mult dar nu este vina mea ci al ingredientelor ce se gasesc pe piata, in magazine voiam sa zic.  

Varza este veche, cules candva si in soiuri amestecate se vand destul de jupuiti sa nu vedem varstele lor dupa stagnare.   

Ceapa la fel este tare si greu de tocat, la fel de greu s-a prajit si culmea ca unele sarmale parca aveau varza cruda dupa ce deja umplutura era bine fiert.

Asta la fel este una din acele experiente ce n-am mai intalnit, doar invers, pe langa ca era in primul rand din oala incepand de jos.

La fel am gasit in cateva sarmale unele boabe de orez care erau total crude, nefierte pe langa alte boabe fierte ca si restul umpluturii. 

Aici la fel ma gandesc ca s-au vandut orez intr-un pachet din mai multe recolte, din diferiti ani si la tot pasul este ceva de reclamat dar nu-i la cine.

S-a impartit si rezervat cateva pentru nepoti pentru Joi, sa vedem ce o sa zica de mancarea noua si necunoscuta.

Cu ocazia asta totul s-a terminat imediat dupa ce am oprit focul, un pic mai tarziu.   La o vecina au venit rudele din Finlanda, au avut si sarmale pe masa langa Curcan.

Mergeau mai departe in California, in vacanta de vara cred ca aici 15*C este foarte joasa temperatura, pana ce acolo e vara ... n-am idee. 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa pui un singur cartof in sarmale Trucul genial pe care orice gospodina trebuie sal stie

De ce să pui un singur cartof în sarmale. Trucul genial pe care toate gospodinele trebuie să îl știe. Toți bucătarii îl folosesc.

*Eu stiu atat: - daca varza murata n-are un gust placut ca l-ai manca totul din butoi, lasa-l incolo de acritura sau ce a devenit marfa si folosesti varza proaspata decat sa strici umplutura!   Acei cartofi atasati pe poza langa sarmale strica pofta iubitorilor de sarmale!!!   Nu era o oala mai murdara langa troaca cainilor sau al porcilor in care sa ne arete ce inseamna "cartofi"???   

Dupa atata vreme s-a ajuns la concluzia ca nu se mananca sarmale cu mămăligă!!!   Ungurii si Secuii nu sint mancatori de mămăligă precum nici Polonezii.   

Scortisoara insa, n-ar adauga nici cei din India sau Sri Lanka unde se recolteaza aceasta "scoarta" strica mancarea.   

Turcii nu cred ca-l folosesec, doar Molasa de Mere Grenadine si acel praf galben care nu-mi place dar ei folosesc si in torturi si peste tot, Haldi sau Turmeric si cine stie inca ce, dar mie nu-mi place mai nimic de acolo inafara gratarelor.   Chiar nimic nu-mi vine in gand sa fi lasat o amprenta pe mine din multitudinea variatelor legume si fructe din acele Bazaruri traditionale, vanzatorii de carne nu m-au impresionat. 

Mararul este LEGAT de Sarmale ca si Cimbrul, nu alte bazaconii, nici Patrunjelul n-are ce cauta ca reduce aroma mararului!!!  Nu concep sa mananc carne fara Piper si Usturoi, are gust de Kur de Pork ... usturoi la fel nu intra in compozitia umpluturii pentru sarmale, eventual un pic de Boia Dulce de calitate superioara, aromatica sau se poate inlocui cu un Ardei Gras Rosu sau Gogsar razuit in compozitie, cu zeama cu tot.   

Nu prea se poate schimba o reteta atat de traditionala, dar nici carnea din care se face ca n-are gust nici din oaie sau capra, eventual piept de curcan care-i ieftin acum in iarna si pe la noi ca n-a fost sa fie in sarmale din prima zi!!!   Le-am incercat pe toate posibilele combinatii si schimbari dupa una-alta din alte tari si nici lor nu le-a placut.   Am invatat mexicance sa faca sarmale si au renuntat la Tamalele lor la fel de traditionale ca si Sarmalele noastre si le place ca risipa era multa cu delicatesa lor ca se cumpara si sfoara de legat Tamale ca sint in frunzele de pe stiuletii de porumb care se cumpara scump ca-s desinfectate si nu se pot refolosi.   

Fiul m-a pus odata sa mai schimb carnea din sarmale si din toate sortimentele de carne ce am gasit in magazinele americane am cumparat pana si Bizon, Rata, Gasca, Vitel pe langa Vita, Porc si curcan si un peste dar am uitat de care, avea carne rosie.   A cerut scuze ca m-a pus in asa o incurcatura si nu le-a mancat ca nu aveau acel gust pe care-l cauta si la care era obisnuit.   Am oragazinat un mic party cu prietenii sai si s-a mancat fara alta intrebare, am mai prajit niste carnati Csabai langa, sa schimbe aroma si in casa ... :chef:  

"Dacă vrei ca preparatul să aibă un gust asemănător cu cele turcești, poți să adaugi în compoziție mărar, piper şi scorţişoară".

"Chiar dacă sarmalele sunt nelipsite de pe masa de sărbători și adesea ele sunt combinate cu mămăligă, nutriționistul Mihela Bilic a recomandat ca aceste două preparate să nu fie asociate."

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

miskolci-toltott-kaposzta-2_1200.jpg

Reteta din Miskolc, Ungaria, Sarmale umplute cu Arpacas in loc de orez.   Se foloseste metoda si in Secuime unde nu era orez pe vremuri.   Eu folosesc des Arpacas ca garnitura.

Ceea ce am citit despre reteta asta, m-a surprins ca n-am mai auzit sarmale in asa fel preparat.   Din carne de porc mai mult se lucreaza, se fac vreo 10-12 sarmale, din restul de ingrediente se face o tacanita care se va amesteca cu varza marunta acra si pe deasupre se pun sarmalele si merg la fiert in zeama de oase afumate fierte, iar carnea de pe oase ajunge intre randurile de sarmale.   Este foarte complicat procedura ca are si picioare de porc cruzi ca pentru piftie si mai multe bunatati, insa trebuie sa fie obisnuit cu de astea omul care-l va manca!!!

Noroc ca frunzele de rosii sint obtionale si pentru decoratie, nu stiu exact daca sint otravitoare sau nu, ca nu sint din zona unde s-a cultivat rosii in stil mare, doar 1-2 plante daca s-au prins in caz ca n-au degerat.   Cine intelege maghiara are pe site reteta, altfel doar poza este frumoasa si difera putin de altele.  Nu cred ca cineva este interesat de mai multa munca!

 https://www.mindmegette.hu/miskolci-toltott-kaposzta-gerlivel-fustolt-hussal-recept-65789/?utm_source=metropol.hu&utm_medium=referral&utm_campaign=ott_a_08_b

   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sarmale-1.jpg?resize=300%2C300&ssl=1   Ingredientul pe care trebuie să îl pui neapărat peste sarmale când le bagi la fiert.

 

Oare cate secrete mai ascunde fiertul sarmalelor???   Am vazut la TV cum se fierb in Azerbaijan, dar noi nu imitam pe altii, eu refuz cel putin.   

Eu acopar sarmalele generos cu varza acra si de care a mai ramas, calita cu seminte de Chimion Dulce si marar.   Calesc cam 2,5 kg de varza acra plus restul, ca este asa de bun ca nu rezist sa nu ma satur, umplu cu apa oala si astept la fierbere sa se ridice sosul de rosii la suprafata din adancul vasului.   Metoda asta o folosim de cateva sute de ani in familie, eu fiind ultima care se ocupa de traditie si tocmai aici in Desert.  Se va uita repede ca au fost odata sarmale pe aici.   Cum au plecat copiii din casa, si-au schimbat si felul de a manca.   

Nepotul m-ar ajuta precis sa-mi faca vreo 5 sarmalute ... ar crede ca ne jucam, le-ar incarca si in masinile speciale din garajul personal de "Monster Cars"  ... asta fiind jucaria anului 2023 pentru copiii de toate varstele.  

https://www.fanatik.ro/ingredientul-pe-care-trebuie-sa-il-pui-neaparat-peste-sarmale-cand-le-bagi-la-fiert-doar-asa-ies-fragede-si-aromate-nu-multe-gospodine-cunosc-aceasta-regula-esentiala-20555657

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ingredientul care te ajuta sa faci sarmale perfecte Nu se mai sfarama si ies mult mai aromate daca il pui in apa

Cred ca este ultima extravaganta in Sarmale pentru acest an macar, sau pana la Paste!!!

"Ingredientul care te ajută să faci sarmale perfecte.   Nu se mai sfărâmă și ies mult mai aromate dacă îl pui în apă"

Ceapa :mda: cu toate secretele pe care le ascunde sub coji, este cea mai nobila planta ca fara ea, nimic n-are gust.   Daca se mai adauga Thyme

uscat, frecat intre palme si lasat in ceapa, se deschide Rai-ul, iar ceapa prajita crocant pentru sarmale, ii sa un gust extrem de bun.  Pentru a ajunge 

la asta trebuie in ulei mult prajit ceapa multa dar amestecat sa nu se arda si cu o lingura se scoate in umplutura sa nu ramana foarte uscat nici sarmalele.

Asta este ultima parte al umpluturii, repede se amesteca si incepe rularea sarmalelor, dar numai cand sint gata se simte diferenta.   Am vazut romance

care puneau o ceapa mica, abia calita, altele deloc nu foloseau ceapa ca face gaze, sau sint bolnave si au arsuri la stomac ceea ce eu nu cred.  Sora mea

n-avea chef de atatea pasi sa faca la sarmale, ce putea evita, nu-i placea deloc sa gateasca.  I-am trimis praf de usturoi mult ca n-avea chef nici sa curete 

usturoi, asa cu praful n-avea treaba, si toate mirodeniile uscate, ceapa dezhidratata, sub forma de praf ca avem si ceapa prajita crocanta in cutiute.

Facea deja si carnati de sarbatori ca era mai usoara munca. Trimiteam si Drojdie Uscata si Brutarul se ocupa de painea lor pe masa zilnic.  

Au un gust foarte bun, sfaramati cu mana in umplutura de sarmale da rezultate excelente si celori care nu vor sa depuna un mic efort pentru familie.  

Si orezul face o mare diferenta la gust in sarmale, eu folosesc doar Orez Egyptean cu boabe mari si rotunzi, generos pun si orez in umplutura, ca nu-mi plac

sarmalele doar cu carne, imi face impresia ca sint umpluti cu Mici.   Varza mea nu trebuie spalata, nu stiu al altora ce gust are, aici in State putina lume se

ocupa cu asta din comoditate.   Una-si trimitea sotul sa ne taie iarba si sa faca alte joburi prin curtre sa-i dau 1-2 galeti de 20 de litri de varza acra. 

Alta-mi zugravea debaraua pisicilor si tot ce era din lemn, grebla frunze tot pentru varza acra, ca eu puneam deodata cate 12-14 galeti sa am de Craciun.  

Atunci pentru 99 de centi cumparam 11 pounds de varza cruda de pe camp adus pe moment = 5 kg, azi cu 99 de cents abia cumpar 1 pound = 0,454 grame!!!

Succes la rulat sarmalute, eu deja am peste 30 de conserve mici de varza acra in debara, vandut la o treime din pretul original, ma ajuta la sarmale chiar

daca folosesc doar varza cruda!!!   Dimineata mai cumpar 20 de cutii, atat se da la o persoana dar numai anumite persoane cumpara marfa asta, strainii.  

Nu stiu daca pana la Paste se vor mai ieftini de aceea vreau sa fiu sigura ca voi avea ca sint valabili pana peste 1 an de acum.   Asta este o metoda buna

pentru producatori ca le vand ieftin sa nu plateasca mult pentru depozitare in fiecare STAT unde-si vand marfurile din Texas, asta-i cel mai scump pe rafturi.   

th?id=OPHS.Zy169mu0C3qPjA474C474&o=5&pid=21.1&w=174&h=174    th?id=OPHS.CfENUHxIsR2mvw474C474&o=5&pid=21.1&w=174&h=174Kirkland Signature Chopped Onion, California Grown, 11.7 ozth?id=OIP.vazYCekCdlJHtYTtANj3UAHaHa&pid=Api&P=0&h=220

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum să faci cele mai suculente sarmale de Crăciun?   Chef Sorin Bontea a dezvăluit secretul :chef:

*In spatele unui Chef, mereu se afla cel putin 3-4 femei brave care lucreaza sa fie Cheful renumit si laudat pentru bucatele pregatite.   Nu stiu de ce, dar nu iau prea multe lectii de la barbati din bucatarie ca ei nu prea fac nimic, doar comanda.*

 Sarmale-740x493.jpg
Sarmalele, aceste delicioase rulouri de varză umplute cu amestec de carne și condimente, reprezintă cu siguranță unul dintre cele mai așteptate preparate de pe mesele de Crăciun din România.

În lumea culinară românească, Chef Sorin Bontea, recunoscut pentru priceperea sa în arta culinară, împărtășește un secret care transformă pregătirea sarmalelor într-o experiență culinară cu adevărat remarcabilă.

Ingredientul secret pentru cele mai suculente sarmale Ingredientele necesare pentru a crea o porție perfectă de sarmale sunt simple, dar combinate cu măiestria și priceperea, ele se transformă într-un adevărat festin.

Printre aceste ingrediente se numără două sau trei kilograme de varză murată, 600 de grame de amestec de carne tocată de vită și porc, o jumătate de ceașcă de orez, 200 de grame de ceapă, costiță afumată, două sau trei linguri de bulion, frunze de dafin, cimbru, mărar, sare și piper – după gust, și ulei pentru prăjit.

Secretul lui Chef Sorin Bontea începe cu selecția atentă a frunzelor de varză destinate sarmalelor. 

Acestea trebuie să fie proaspete și să ofere o textură potrivită pentru a îmbrățișa umplutura savuroasă. În continuare, ceapa este curățată și tocată fin, apoi călită într-o tigaie cu ulei încins până devine sticloasă. Adăugarea orezului spălat și amestecarea continuă aduc un aport suplimentar de textură și savoare.

Cum să pregătești cele mai bune sarmale Într-un castron generos, carnea tocată de vită și porc devine protagonista, înconjurată de aromele de cimbru și mărar tocat. Aici intervine secretul dezvăluit de bucătarii profesioniști – un pahar cu apă rece adăugat la amestec.

Acest detaliu aparent simplu are rolul de a conferi frăgezime carniței, transformând sarmalele într-o experiență cu adevărat deosebită.

Atenția acordată sarii este crucială, ajustându-se în funcție de cât de sărată este varza murată utilizată. Frunzele de varză rămase sunt tocate și plasate cu grijă pe fundul oalei, pregătind terenul pentru rulourile delicioase.   Sarmalele sunt atent aranjate, alături de costița afumată, iar apoi bulionul amestecat cu puțină apă, frunzele de dafin și boabele de piper completează tabloul gustativ.

Oala este lăsată la fiert, la foc mic, timp de aproximativ două ore, "iar bucătarul trebuie să verifice periodic nivelul apei și să completeze, dacă este necesar".

"Exact cum am scris mai sus ce atributii are bucatarul Chef in bucatarie :lol2:  umple oala cu apa sa nu ramane rulorile nefierte in primele randuri!!!"

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi imediat dupa miezul noptii am terminat a 3-a oala de sarmale cu 80 de bucati care-i si ultima pe acest an dar si mai departe ca nu ma mai arunc la asa o treaba.

Nici nu le pot gusta macar, nu vreau, n-am pofta sau m-am saturat de munca si aromam n-am idee dar nu accepta corpul meu pe moment.

E prima oara ca patesc asta, n-am la ce sa compar conditia.   Oboseala poate sa fie la mijloc la ceea ce pot sa ma gandesc.

Totul are un inceput dar si un sfarsit, la mine s-a incheiat cu biznizul de sarmale, pot doar sa inteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primesc complimente cat de bune au fost sarmalele si din Los Angeles de la colegele fiicei mele la care azi le-a dus sa le trateze pe toti cu ceva traditional de foarte departe.

Mici n-a dus la nimeni si nici jumeri ca n-ar fi fost deajuns desi nu era putin din aceste bunatati.    

Eu abia ma pun pe picioare, aseara inca n-am simtit nici gustul sau aroma sarmalelor, puteam sa mananc si sapun tot acolo eram.   M-am speriat dar paraca revin la viata.

Cateodata se nimereste foarte bine reteta ca am cumparat doar cele mai de calitate ingrediente iar aromele din plante eu le-am uscat si cumparat din locuri garantate.   

Recunosc ca au fost si niste ingeri care mi-au dat putere sa mai lucrez si a 3-a zi aproape nemancata ca altfel adormeam. 

Reteta pot sa mai dau dar nu acum, este cea veche secuiasca dupa care gatea familia mea in ultimii 300 de ani.   Fii-mea vrea sa fac un video sa aibe acolo reteta

foarte clar cum urmeaza pasii sa nu se piarda traditia. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am pus la fiert 66 de Sarmale de marimi diferite pe care am lucrat de la orele 13:10 si acum sint 22:22.

Incepe cu mersul in magazin la cumparaturi ca n-am avut varza in casa, ardei gras rosu si rosii, nu folosesc carne congelata.

Dus - Intors, 2 ore mi-a luat plimbarea insa parcarea si statul la rand la iesire dureaza mai mult decat am vorbit cu cineva.

M-am dus la cea mai rapida casierie dar nu mi-a acceptat cuponul magazinului sa reduc niste preturi, asa ca am mai asteptat

la o alta coada pentru bilete de Loterie.  Tocmai ca ma grabeam dar m-am mai oprit si intr-un alt magazin si abia am mancat

ceva ca sa nu ma opresc din munca, dar a durat destul de mult pana am terminat.  Vasele acumulate nespalate sint la aerisit

in curte pe o masa langa perete, sub acoperis.  Cand voi avea chef le spal ca este ger si acum 5*C, inca n-am dat jos bocancii

din picioare ca-s caldurosi, cu papuci inghet de frig pe parchet.   Mai am si cizme de cauciuc imblanite, doar pentru gradina.

Si am poftit la Sarmale ca doar le-am gustat pe altele daca-s fierti, OMU' ma intreaba cu ce ocazie prepar atat de mult???

Precis pe dimineata viseaza ceva ca mai trebuie la cineva, desi le voi congela pentru fii-mea cand vine luna viitoare sa fie

gata de drum, cu exceptia daca nu le manac pan-atunci eu pe toate :eat: Parca n-as avea voie sa mananc sau nu stiu

cum ma simt cand sint intrebata daca fac ceva pentru mine.   N-am pretentii de la el dar este enervant, daca gatesc la altii

este fain sau lui ii fac ceva de care mie mi-e si scarba, de shrimpi, burta, alte organe decat ficat, cap de oaie, capra. 

Mult a fost si a trecut, putin a mai ramas.  Rezist.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×