Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Câte ouă se pun în umplutura de sarmale, de fapt. Greşeala care le poate strica, doar aşa ies pufoase

Intrebarea mileniului: - Câte ouă se pun în umplutura de sarmale, de fapt???

Raspuns: - Cati pasi face vrabia de dimineata si pana seara!!!  :bb:= zero, vrabia nu face pasi doar sare!!!  

Oul NU apartine de sarmale, se pune orez mai mult care contine amidon si mentine LEGAT umplutura fara "Super Lipici" iar daca si varza este de calitate si bine rulat, nu este nevoie de extra material lipicioas ca si din grasimea din carne iese gelatina care la fel are caracteristic de lipit.   

Deloc nu este carnea de porc exclusiv material pentru sarmale!!!   In tarile musulmane unde a fost inventat, nu se mananca porc, dar sarmalele fac parte din viata, de sarbatori sau reuniuni, ca oriunde.

In multe locuri se prepara din piept de curcan sau de gasca, insa dupa parerea mea din carne de vita sint cele mai gustoase.   

Am facut si din oaie cand era interzis carnea de vita in Europa din cauza bolii vitelor cu 20 de ani in urma, vizitam in Anglia la Londra si prieteni pofteau la sarmale.   

Cimbrul si mararul verde dau gust sarmalelor, chimionul dulce neutralizeaza mirosul de varza acra, sucul de rosii in care fierbe scoate in evidenta aroma carnii de vita, dar nu multi recunosc asta, iar ceapa prajita crocant si rosu dar nu ars, ii da un gust in asamblu general ca si boiaua de ardei dulce si piperul macinat al sarmalutei mancat cu smantana, fiert doar 85%, nu moale terci.   Totul depinde de la metode de cum au fost fierti, la ce temperatura si cat timp.  Restul de 15% din fiert se va intampla din temperatura vasului in care s-au fiert, se pune si capacul sa ramana aromele in oala.  Dupa cateva ore sint si mai bune.   

Experienta conteaza la gatit, iar daca nu se face treaba cu drag, gospodina nu este indragostita sau macar fericita :derisive: mai bine sa faca curatenie decat sarmale!!!   

Ingredientul cel mai secret este LOVE ... 

https://playtech.ro/stiri/cate-oua-se-pun-in-umplutura-de-sarmale-de-fapt-greseala-care-le-poate-strica-doar-asa-ies-pufoase-600134

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

732c408d89d7bc810b01123b4ed34948-t.jpg

Adica, sa nu se manance cu mamaliga!!!   Care fraza e greu se spus pentru romani ca numai ei mananca cu mamaliga sarmalele!!!   Mamaliga insa reduce si zaharul din sange si este foarte indicat diabeticilor mai ales de sarbatori cand se mananca la carne sa nu se rupa masa, nu de altceva!!!   Titlul este foarte trucat ca deloc NU este un ingredient mamaliga ci  "Side Dish".  Credeam ca una din arome sau ce o mai fi deranjat pe fro' HABARNAMist sa compuna retete dupa o noapte de beutura in carciuma din mahala. 

Nu exista practic retete universale, doar idei, pentru ca majoritatea populatiei are alte gusturi ca turcii, romanii sau rusii, nu se poate forta lumea sa manance cum vor altii.  Bors lichid nu este pe gustul fiecaruia, iar cei din Bucuresti fierbeau sarmalele in bors ca si ciorbele.  Leusteanul este urmatorul ingredient care este greu de adus la numitor comun, yaurt sau smantana? si asta este o intrebare fara raspuns fix, adei iute fiert in sarmale si multe altele, cate case atatea obiceiuri, am auzit ca unii folosesc jumeri in amestecul de compozitie pentru gust, topesc slanina sa mai iasa niste jumeri cu care-l vor decora doar farfuriile la servit iar in grasimea obtinuta vor praji ceapa, marii mancatori de carne de porc.    

Mancarea maghiara este foarte recunoscuta asa cum este, se serveste si la Hollywood la Premierea Oscar-urilor, unde marii mancatori de senzatii  rezerva 4-5 portii sa nu se termine ca pan-la anu' nu mai vede asa ceva.   Acum cred ca deja si in Las Vegas se introduce ca au fost dusi la antrenament cei mai mari bucatari maghiari, adica sa le dea o lectie si bucatarilor din cazinourile sa faca mancare putin mai aparte.      

Cei care au gustat sarmale de la mine, au regasit gustul de acasa din copilarie, mi-au cerut si veterani ca ultima mancare pana mai puteau sa manance, tatal colegilor copiilor mei.

https://www.impact.ro/ingredientul-pe-care-sa-nu-l-pui-sub-nicio-forma-la-sarmale-le-strica-tot-gustul-445876.html?utm_source=Playtech.ro&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sarmale-ton-1024x768.jpg?resize=300%2C300&ssl=1    Sarmale cu Ton  :eek:  ....

Nu sint sigura ca l-as gusta, dar nici n-o sa incerc sa pierd timp cu ceva atat de departe de mine.   Parca nu se amesteca aceste 2 alimente, Ton cu Varza Acra sau chiar dulce. 

Odata fiul m-a fortat lejer sa indraznesc si sa folosesc si alte carnuri pentru sa nu fie plictisitor nici sarmalele si am facut din carne de porc, oaie, capra, curcan, gaina-pui, vitel, vita si rața am gasit la chinezul pe vremea cand inca era la facultate ca voia sa prezinte colegilor dar sa fie in mai multe nuante si arome.

Nu zic m-am obosit destul cu toate sa ma joc la comanda speciala, dar ce nu-as fi facut pentru el.  Era mai greu de hotarat cu care sa incep sa-l fierb si l-am luat de la cel mai inocent la miros ca nu puteam sa le fierb in mai multe oale, unu dupa altu doar.   Nu ma grabea nimeni.   

A cerut scuze ca m-a pus la asa o treaba gratuit, ca fiecare cauta pe cea originala, cu carne de vita in cazul meu.  S-a mancat totul ca era destula bautura sa-l spele bine dar sa nu mai fac asa ceva, carnea de porc a fost cumva ca si cele din pasare dar oaia si capra deloc nu apartin in acea oala cand nu este obisnuit cineva.   De Tuna sau alt pește nici vorba nu poate veni sa fac, nici la o comanda ultra speciala ca mi-ar ramane mie sa le mananc.  

Se cam exagereaza cu aceste POSTURI cum observ, din Ton se poate face o salata foarte placuta cu porumb boabe din conserva bine spalat si scurs, rosii, ardei gras, ceapa, maioneza, fasole boabe dar si verde tot din conserve, cozi de telina in cubulte mici dar trebuie curatat de acele ate ca este imposibil de rumegat altfel si iese mai bine si cine-l prepara dar si cei care-l mananca. 

Este parerea mea personala ca si din acea salata am preparat cu TONA pentru copiii mei, mai ales pe mesele de party la evenimentele lor dar nu numai.  Se ungea pe paine cu extra felii de rosii si toti erau incantati.    

https://www.infoactual.ro/cea-mai-fantastica-reteta-de-sarmale-cu-ton-e-un-deliciu-in-postul-craciunului.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rețetă de post: Sarmale cu ciuperci și nuci. Durează puțin să le faci și sunt extrem de gustoase

Sarmale cu ciuperci și sunt extrem de gustoase

*Trebuie preparat si gustat cat tine postul ca pe urma se uita de acest deliciu.   Poza este foarte aratoasa si apetisanta, nu treceti peste.   Si ca sa nu fie aproape cele 2 feluri de sarmale, mai bine un spatiu intre ele.   Eu am nevoie de mai mult timp intre 2 oale de sarmale, nu le pot manca nici dupa 3 luni doar cu forta, asta pentru ca in copilarie doar de 2 ori am avut pe an pe masa.   De Paste nu aveam sarmale doar de Inaltare.   Aveam de respectat niste norme cand se mananca ceva.*

https://evz.ro/reteta-de-post-sarmale-cu-ciuperci-si-nuci-dureaza-putin-sa-le-faci-si-sunt-extrem-de-gustoase.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Secretul sarmalelor fragede și delicioase. Ingredientul care le face să ți se topească în gură

Sarmale secretoase, si cine stie cate secrete mai au prin toate casele, insa eu NU le voi folosi sfaturile astea ca nu apartin de sarmale majoritatea si chiar le-ar strica gustul precum: - oua, cartofi razuiti, legume, morcovi.  Suc de rosii de casa, nu se gaseste in America pe meridianele unde clatorit, doar din conserve la diferite preturi intre 99 de centi si 20 de dolari. 

Totul e degeaba daca n-au marar verde din belsug si cimbru, piper si sare si ceapa bine prajita!!!

https://playtech.ro/stiri/secretul-sarmalelor-fragede-si-delicioase-ingredientul-care-le-face-sa-ti-se-topeasca-in-gura-622390?utm_source=AVANTAJE&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sarmale_de_post.jpg

Din "Istoria Sarmalelor" ... dupa parerea mea si ce am auzit decand sint in viata despre sarmale. 

Precis cei care au facut primele sarmale, mamaliga nu era pe farfuriile lor.   

Are origini mediteraniene si asiatice, Columbus a trecut Atlanticul mult mai tarziu si pana a devenit mamaliga, in Eurasia, a mai trecut un secol.   

Decand sint infasurate in foi de varza nici asta nu stim, ca erau in Foi de Vita, frunze de Hrean, de Dud, de Collard, poate si sfecla si altele, astea fac parte din istoria gatitului.   

Masline, ardei iute, lamaie doar unde erau gasibile dar nici de morcovi n-am auzit inca doar de smantana, ca nu se folosea iaurt peste tot atunci si nu era pe placul multora.   

Primii inventori al sarmalelor foloseau carne de camila, cal, vite, ovine, magari, poate pesti si pasari, animale vanate, dar deloc porc ca zona era contra acest animal.       

Nici orez nu era inca peste tot si se folosea Arpacas decorticat in casa, este mai gustos decat orezul.   Nu era nici tocator de carne doar un Iatagan si un tocator si fortza la maruntit.

Mirodenii doar locale cine ce avea aproape si erau siguri ca nu le ucide.  Nimic nu era garantat sau cu data de expirare. 

În zona Olteniei sarmalele se consumă în mod tradițional cu piftie, e acest contrast cald-rece.  :drunk:  

Mi-am adus aminte de un story adevarat, un unchi cam betiv tot din Sighet, dar cine nu-i in Maramures, a ajuns acasa cam afumat dar flamand si dupa miezul noptii.  Nu voia sa trezeasca sotia sa ceara de mancare, s-a dus direct in bucatarie, a vazut oala mare jos langa perete si a inceput sa manance cu o lingura de acolo, nu cred ca vedea ce baga-n gura, dar ii placea ca era acrisor.   Dimineata a multumit sotiei pentru mancarea foarte buna si gustoasa, doar erau un pic cam atosi anumite bucati de carne din oala de sarmale.   El a mancat din oala porcilor carpa de spalat vasele ca ea nu mai avea rabdare seara sa spele vasele doar le-a curatat cu carpa pentru animale.  Si vecinii mai aduceau resturi si erau impreuna tot feluri de bucati.   N-a patit nimic dar s-a aflat povestea ca nu putea ea sa pastreze secrete.   El radea ca era om simpatic daca era treaz. 

https://evz.ro/povestea-sarmalelor-putini-o-stiau-sunt-atat-de-importante-in-panteonul-culinar-romanesc.html

 

*Azi eram foarte nostalgica pentru sarmale desi n-am programat in activitatea de sfarsit de an, dar tot voi face doar cateva pentru mine, copiii nu vor nimic, au planuri.   Cred ca si asta este programat din nastere in noi, sa ne amintim de anumite mancaruri ocazional.   As rade sa le pretinda la "Pot Luck" de la fiul sa mearga cu sarmale la Christmas Party la un prieten, o familie de peste drum, cu care se cunosc din liceu si el mi-s spus sa nu gatesc nimic pentru ei de sarbatori.*   

th?id=OIP.K7sFSSr4ZI9AH4VsKBWWogHaD4&pid=Api&P=0    Asa arata masa/bufetul la aceste evenimente unde fiecare contribuie cu ceva. 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Metode tradiționale de facut Sarmale ...

"Pentru a pregăti 100 de sarmale vei avea nevoie de 3 kg și jumătate de carne. În cazul în care vrei să pregătești o porție mai mică de sarmale vei avea nevoie de o bucată de varză și 2 linguri de ulei.                                                                                                                        

Pentru sos va trebui să folosești 800 ml de bulion, 4 linguri de smântână și 3 linguri de ketchup

Pentru umplutură gospodinele folosesc 500 gr de carne tocată de porc și vită, 300 gr de roșii, 150 gr de orez, 3 bucăți de usturoi."

:eek:   Ingredientele necesare pentru a pregăti felul de mâncare tradițional:

Decand este ketchup in reteta traditionala la Classicele sarmale ... ma intreb???  La fel o bucata de varza nu ajunge pana n-are 3-4 kg ca se mai ti toaca din ea si nici 2 linguri de ulei.  Poate suc de rosii este 800 ml nu bulion ca ar fi prea acra.  Usturoi si morcovi merg mai bine in ala cu ciuperci dar dar nici ceapa cruda nu este bun in Sarmale Bune, doar cea bine prajita sa fie crocant, acela ii da un gust super.  Nici orezul nu se fierbe inainte, iar fraza de mai jos n-are sens!!!

"După care puneți la fiert sarmalele într-un ceaun cu ulei până devin aurii." = Ce inseamna asta???

 

https://stirilebzi.ro/cata-carne-trebuie-pentru-100-de-sarmale-reteta-veche-pentru-a-pregati-deliciul-traditional-1556

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cât orez se pune la sarmale???  ...  Cine cât vrea!!! 

cat-ores-se-pune-la-sarmale-750x450.jpg   

Aceste recomandari sint date EXCLUSIV celori care consuma CARNE de PORC!!!    Gasesc gresit exprimarea: -  o jumătate de ceșcuță de orez  :surrender:

- Ce fel de "ceșcuță" se foloseste, nu se poate folosi o masura mai exacta??? in grame sau mililitri.   Nici scuze n-are de asa ceva, la patrat, ca sarmalele fara orez nu sint bune.

De exemplu in America nu se folosesc ceșcuțe la cafea ci pahare mari de plastic care sint MARI, si cel mai mic este de 300 ml cel putin. 

Le-am gustat sarmalele facute aproximativ ca si dupa reteta indicata mai jos in site, la Bucuresti prin 1970, dar nu mi-au placut ca erau foarte tari si parca erau umpluti cu guma de mestecat.    In Oltenia erau cu Carne de Gasca si grasime foarte multa, erau gustoase/aromate dar acea grasime m-a imbolnavit.   De la masa de nunta am ajuns la Dispensar ca era in zona rurala viticola de langa Craiova unde vizitam o prietena.   

Pana s-a terminat nunta am stat sub observatie ca ma suspecta de ceva mai grav doctorul dar i-am explicat ca ma supara si mirosul grasimii prajite ca si al vinului ca nu este pe lista mea nici acel lichid pe langa lapte si multe alte alimente/mancaruri comune si inofensive.   

https://food-retail.agrointel.ro/cat-orez-se-pune-la-sarmale/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"I layer cabbage with tomato sauce and ground beef lasagna-style to create a hearty casserole that tastes like cabbage rolls but without all the work."

Sarmale fara munca multa :o:   

Un rand de varza cu sauce tomat si carne tocata  preparat ca pentru Lasagna, se poate modifica intr-o specialitate care are gust de sarmale, dar fara acea munca ... grea.

Cea mai buna idee celori care nu vor sa stea mult timp in bucatarie!!!

"Un fel de Varza  à la Cluj"

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×