Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

 Cum să faci cea mai bună varză călită???   

*Eu o prepar in felul urmator, atunci cand fac si sarmale ca in reteta mea ultimul rand de sarmale este acoperit cu aceasta varza calita pe urma pun capacul. 

Inainte de toate eu ma satur de mancat din acea varza calita irezistibila, dar ma asigur ca prepar destul.  Pentru ca raman tot feluri de frunze care nu se folosesc

in alta parte atat de varza acra cat si dulce ca eu mereu amestec varza ca la americani nu le place altfel, asa ca eu maruntesc cu un cutit de macelar si dupa ce

am prajit ceapa si calit orezul scot in oala unde amestec imgredientele, iar in cratita respectiva mai adaug ulei de Floarea Soarelui, cand e fierbinte adaug o lingura

rasa de Caraway Seeds = Chimion Dulce = Köménymag in maghiara, nu altceva asemanator, si-l las sa explodeze precum floricelele dar nu pe foc mare ca se arde!!!

Il acopar cu un capac transparent ca altfel sare peste tot si ma arde, cand abia mai pocnesc, pun focul la mic si adaug rapid toata varza bine tocat si amestec dar

la flacara mare deja ca nu mai are cum sa ma arda.  Repede scade si se amesteca aproape mereu sa nu se arda doar sa se inroseasca, mai adaug si o frunza de dafin

piper macinat dar nu sare ca varza mea murata este sarat destul.  Mai toc marunt si marar verde si spre sfarsit adaug in oala mea care-i o cratita inalta si scot mereu

sa-l mai gust si n-are zeama si este bine prajit.  Ramane in cuptorul rece pana-i vine randul sa-l folosesc, ca sa nu-l acopar, sa nu transpire.  Imi place sa-l mananc si

cu sarmale, de aceea prepar mult din bunatatea asta, dar si la cine ofer, este vrajit de gustul verzei la acest nivel. La mine chimionul ii da acea aroma de Je ne sais quoi!*

https://spynews.ro/beauty-lifestyle/retete/cum-sa-faci-cea-mai-buna-varza-calita-ce-condiment-trebuie-neaparat-sa-adaugi-in-acesta-reteta-simpla-rapida-si-gustoasa-311090.html?utm_source=Website&utm_medium=playtechro-2-sitri&utm_campaign=RSS

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precis e buna dar eu cand verific sarmalele sa fie gata, gust din varza de sus. Daca e fiarta atunci sarmalele sunt gata. Acuma daca tu o pui acolo semigatita cum verifici sarmalele? Iei una din oala si o gusti?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cum altfel, il si mananc si mai gust cateva daca vreau ca merit dupa ce am lucrat atat cu ele, pun si smantana, dar am si paine speciala de laun brutar scump!!!  Precis beau si ceva bun ca este seara pana e gata si nu cred ca e mare pacat indiferent in care zi lucrez cu marfa asta pentru ceva ocazie speciala.   Mai prepar si Aioli daca sint copiii in jur ca este la moda in amestec si cu smantana si marar verde mai adaug eu sa fie si mai exotic.   

Insa am si un timp fix cat fierbe oala mea, doar 15 minute de la momentul cand a inceput sa fiarba = cand vad sus la suprafata ca zeama fierbe!!!  Oala fiind din metal gros, tine cald cam 12 ore orice ar fi in ea.   Mie-mi place mai mult doar pe jumatate fiert, are alt gust, asa le place si multora care primesc la ocazii speciale sarmale ca-s germani, americani, secui sau altceva ca romanii si cand mai treceau pe al mine, nu voiau sarmale ca nu este cu porc si nu le place.   Ungurii din Ungaria mai ales n-au treaba cu ce-i umplut, sa fie gata de mancat.  

Practic totul este pe jumatate gatit in sarmale.   Varza cruda este oparit, deja este trecut de prima tinerete, cea acra trece prin fermentatie si la fel devin moale unele frunze ca si fierte. 

Ceapa este prajit, orezul calit cu ceapa, carnea tocata de 2 ori macinat crud, dar cand intra in contact cu ceapa si orezul fierbinte deja-si schimba culoarea.   Eu mananc din umplutura crud, adica gust, imi place gustul si stiu ce cumpar si ce contine acel amestec.  Sucul de rosii deja a fost fiert ca pun putina apa in oala, imi place gustul de rosii.  Si atunci care parte este chiar cruda, doar apa cu care limpezesc containerul de suc de rosii!!!   Nici bunica mea n-a fiert mai mult sarmalele ca nu-i placeau sa fie fierte ca Baby Food,  ea facea desigur din carne de porc si de multe ori era carne afumata si mai umplea pe jos oala cu Ciolane , Kaiserfleisch si Carnati de casa dar erau fierte deja cu o zi mai devreme ca mereu erau foarte multi la masa cand se faceau sarmale pe vremuri.   Orezul din Egypt pe care-l cumpar din magazinul arabului din Liban se fierbe foarte repede, dar nu este moale, ca nu-mi place asa nici mie.  Ramane intreg bobul, de aceea pun atatea verzituri pe fundul vasului sa nu-mi fiarba repede sarmalele, multi pune o farfurie dar eu nu iau asemenea risc, in caz ca s-ar sparge de la temperatura inalta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varza trebuie fiarta bine. Îmi place numai dacă se topește în gura, nu suport sa trag de ea. 

Iar regula cu ceasul e sfanta, ai dreptate. Nu da greș niciodată. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In America toata mancarea/alimentele au alt gust, pe langa ca arata le fel ca cele cunoscute de "acasa" la care trebuie sa se acomodeze europeanul sau de oriunde vine immigrantul.

Pe langa aspectul comercial impecabil au si alte caracteristici la care tot noi vom fi antrenati de "soarta" ...si timpul de fierbere este diferit chiar si la fasolea boabe uscate, decat pe vechiul continent.   Cu se se trateaza???  este un secret, dar altfel am muri de foame ca n-ar ajunge in timp la destinatie nimic si recoltele s-ar duce la gunoi.  

Varza este atat de botezata cu nu stiu ce, ca din alimentara daca-l cumpar si sta putin acasa devine tare foaia ca paginile revistelor, aproape indestructibil.  Lumea nu mananca varza, ceapa, usturoi aproape deloc in America, lista este chiar lunga cu cele ce deloc nu se cunosc pe aici desi se vand: gulie, vinete, ciuperci, radacina de telina si patrunjel, leustean, etc.

Varza proaspata cand oparesc pentru sarmale, daca n-am grija se face praf in timp foarte scurt.  Daca l-as fierbe, ar disparea din oala!!!  La fel se intampla si cu varza murata daca trece de o vreme in zeama sarata, devine moale ca o pasta, tocmai bun de aruncat.   

Americanilor nu le place nimic daca-i prea fiert ca sint obisnuiti cu mancarea chinezilor unde totul este mai mult crud decat fiert doar ca e preparat in grasime fierbinte!!!

La fiert, sarmalele mai mari si mai fierti sint cei de la partea de jos al oalei, alea le donez la persoane care sint foarte batrani si ele apreciaza ca-s bine fierti.  Partea mea sint cele 3 randuri de sus de sub capac cu varza tocata!!!   

Mereu am de mers departe cand vreau sa fac sarmale sau sa pun varza la acrit, sa cumpar varza de pe camp, nestropit cu chimicale dar si atunci se ferb repede.  Cred ca sint alte soiuri de varza decat cele cunoscute in Europa.  Am luat de cateva ori si varza atoasa, dar nimeni n-a spus nimic.  Americanii fac doar salata de varza à la  McDonald's Coleslaw si rareori il manaca cu varza acra langa Hot Dog de pe gratar cu inca ceva si se numeste "Wienerschnitzel".   Asta este o poveste aparte, citit aici despre ... https://en.wikipedia.org/wiki/Wienerschnitzel

PS: - De aceea s-a facut zriliardar Tom Jones in Las Vegas, ca spectatorii de pe Planera din "Alabama pana la Zanzibar" Europa si aiurea, cand le canta "Iarba Verde de Acasa", plangeau un OCEAN si el avea mereu vandute in 5 minute toate biletele la oricare spectacol.   Toti isi aduceau aminte de ceea ce au lasat "acasa" pentru Amerika ... Iarba Verde ... vorba vine.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord și cred ca totul e diferit acolo. Foarte interesant cum se vede Amerika prin ochii Olgăi. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma acomodez usor oriunde daca este necesar, chiar daca nu-mi place locul.   Pentru ca nu ma limitez la mancarea gatit de altii, viata mea nu esta grea.   

Daca nici cu Canada nu se poate compara, prea multe din Statele Unite, d'apoi cu Europa, cred ca este deja un semn ca nu sintem la egal in multe.   

Si cate diferente mai sint, la oricare pas il faci, s-ar putea spune ca undeva e altfel, unitatile de masura e una care bate la ochi.  Sistemul Bancar si Financiar

este cea mai complicata pentru marea majoritate ca n-au fost deloc educati la absolut nimic din tarile de origine, si de la bani provin cele mai multe necazuri.

Nu vreau sa intru in amanunte ... doar atat ca nu vine cu "Instructii despre cum se traieste in Amerika"!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din Istoria Sarmalelor ... povesti.

Mai aud si eu cate ceva, ca nu pot sa respir cateva zile de nervi dupa aceea!!!

Ma suna o cunostinta dupa ani de zile de cand m-a repezit ca o deranjez desi ea m-a sunat si atunci!!!

De data asta ma roaga sa-i spun toate secretele mele, cum fac acele sarmale cu carne de vita cu gust nemaipomenit, dar SA NU MINT ...  

Era sa ma sufoc cand am auzit, dar cineva din spate l-a corectat, ca vrea doar adevarul.   Am dat directia spre pocaiti daca vrea ADEVAR.

Este mai invarsta ca mine si credeam ca are judecata mai multa, dar are creierul spalat.   Voia sa manance ... ceva bun de la mine.

Ma bucur de COVID, ca nu mai am de acceptat pe NIMENI in casa inca 100 de ani cel putin!!!

I-am propus sa-mi spuna ea cum prepara umplutura si unde cred ca este necesar intervin, pe langa ca de multe ori a primit reteta si scrisa.

Cica, scoate toate alea din congelator si macina tot ce-i carne dintre pachetele decongelate.   Eu folosesc doar carne proaspata de vita, 

nici nu voia sa auda ca tot acolo e ... in oala cand se fierbe, pe langa ca unele pachetele sint "Freezer burn" ... care este bun de aruncat!!!

Ea pune Cimbru, eu folosesc doar Thyme, mai pune si varza tocata in umputura ca si bulion, eu nu adaug asa ceva in acea umplutura,

dar mi-a dat parul peste cap cu ceapa, ea crede ca asta e unica metoda sa nu fie miros de ceapa in casa!!! 

Se curata ceapa si se taie-n 4, se desface pe felii/randuri si se trage acea pielita care le uneste cu un cutit foarte subtire, pe urma se

toaca foarte marunt, se fierbe in apa sarata, se strecoara, se limpezeste cu apa rece sa opreasca fierberea, iar dupa ce s-a uscat, se

caleste putin impreuna cu orezul.  

Chestia asta am auzit pentru prima oara in viata mea, dar n-o sa aplic niciodata ca este fantezista, nu stiu ce a baut ca sa ajunga pan-aici.  

Varza folosita este una din congelator si pachet Vacuum de la n-am idee ce neam de om de pe planeta ca este un secret acel magazin!!!

Ea le fierbe in apa si bors, eu in Suc de Rosii si un pic de apa, de aceea au gusturi diferite ca se fac din alte ingrediente!!!   

Am lamurit si asta dar nu recunoaste ca nu vrea sa se modifice stilul ei de trai, din vechituri nu se poate face nimic bun!!!

Eu stiu sa fac si varza acra, sa nu ajung la mana acestora cu secrete in Amerika despre un magazin alimentar deschis pentru public. 

Am auzit asta si despre magazinul arabului din Liban de la romani ca-i un mare secret unde cumpara ele miel de Paste cu organe pentru

drob, iar daca merg multe din Romania se va strica vanzarea, era un club privat secret dar se reclama in ziare si magazine mici!!!

Eu stiam de magazin inainte sa fie deschis ca ne cunoastem de la un alt business cu proprietarul de atunci, ca a vandut afacerile dupa

cativa ani ca a imbatranit.   De acolo cumparam branzeturi din Romania si Ungaria sau Bulgaria, Rahat turcesc, Marar si Patrunjel verde

de pe camp, Ardei gras maghiar, Uleiuri de gatit de Floarea Soarelui din Turcia, din Seminte de Struguri din Italia si Spania, Orez din Egypt,  

Sirop de Blackcurrant, Fidelute pentru supa din Franta, Frunze de Dafin si Marar uscat, Nuci proaspete in coaja, Fasole Pastai lati scump,

Vinete, Morcovi ca-s dulci, Paine arabeasca arata ca si clatitele,  Bitter Melon, Castraveti verzi, Ginger radacina si multe altele.     

Inca n-am verificat care-i diferenta intre Cimbru si Thyme, ramane un secret pan-atunci si pentru mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza ca ocupatie principala de acum si pana le voi termina, sa fac Sarmale!!! 

Nu pentru mine ca mai am de saptamana trecuta 1-2, pentru un vecin care se va muta un pic mai departe de aici si primea mereu de la mine

ca se ajuta cu sotul la ceva munci de langa casa.   Sotul ii spunea ca de Thanksgiving o sa mai fac dar a primit raspunsul ca il va trimite toti

Coyotes la noi de pe dealurile locale sa-mi fure pisicii ... daca nu primeste sarmale inainte sa plece, cu o oala mare!!!

Noroc ce Ziua Muncii ca Varza se da la pret foarte redus, 3 X 0,454 grame = 99 centi, dar nu este aproape acel magazin mexican. 

Tot atat costa si ceapa cu coaja galbena, doar acasa am observat ca este Ceapa Dulce, scria pe o eticheta minuscula.

Curios este ce mexicanii nu prea mananca varza, in alte magazine deloc n-au redus pretul la multe verzituri.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum se împăturesc sarmalele, de fapt. Dacă faci asta, nu se vor desface când fierb

Cum se împăturesc sarmalele, de fapt. Dacă faci asta, nu se vor desface când fierb    

Sarmale sub microscop!!!   Metoda secreta de împăturit  :lol2:   nici la gradinita n-as fi fost admisa daca nu atiam atat!!!   De la varsta de 4 ani rulam sarmale!!!

Am vazut la Comunitatea Maghiara ca totusi cele care au preparat sarmale, habar n-aveau ce fac, nici de acolo NU mananc NIMIC.   

Cand OMU' lucra, ducea Sarmale la colegii cand faceam.   Unii au mai mancat dar era mereu o chiftea intr-o frunza MARE de varza din care cadea cand scoteau din oala!!!

Ai mei nu se desfaceau si nu stiau cu ce le-am lipit???   Doar SUPER GLUE, un lipici lichid facea treaba asta ...  L-au intrebat pe omu' dar el habar n-avea ce lucrez eu.

In Secuime sint LEGI nescrise de SUPRAVIETUIRE si se recomanda a le practica, sa nu dispara traditia.

Parca n-am chef sa citesc ce se mai scrie despre sarmale ... e vorba de reteta de sarmale din care nu servesc, Ciao!!!

  

 

 

 

https://vocea.biz/retete/2023/oct/18/cum-se-impaturesc-sarmalele-de-fapt-daca-faci-asta-nu-se-vor-desface-cand-fierb/?utm_source=EGO.ro&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×