Sari la conținut
Forum Roportal
cartman_sp99

Autonomia "Tinutului secuiesc" - radiografia unei intoxicari

Postări Recomandate

Sunt curios unde ati vazut voi lege ca in Germania in curtea scolii este obligatoriu sa vorbesti limba germana si nu pe cea materna...

Nu stiu daca ai auzit de noile mandate date de Domana Merkel.... :doh:

Au aparut asa numite "reforme" in legatura cu integrarea minoritatilor si-a strainilor in Germania.

Politicienii sunt de parere ca strainii fiind integrati , actele de criminalitate sau abateriel penale, cat si sociale vor scadea. Eu unul nu sunt convins de aceste reforme... dar este treaba lor.Sunt 3 generati de turci de exemplu si totusi au probleme cu limba. De aceea se accentueaza vorbirea germana in curtea scolilor.Sau orele de religie , citirea Quranului se face in germana, chiar daca clasa este numai de turci... Adevarat este ca, acesta treba este o abureala....

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca ai auzit de noile mandate date de Domana Merkel.... :doh:

Au aparut asa numite "reforme" in legatura cu integrarea minoritatilor si-a strainilor in Germania.

Nu o smecherii minoritatile sunt de mult integrate ...de sute de ani ...de strani Da ..si e corect asa!

Sunt 3 generati de turci de exemplu si totusi au probleme cu limba. De aceea se accentueaza vorbirea germana in curtea scolilor.Sau orele de religie , citirea Quranului se face in germana, chiar daca clasa este numai de turci... Adevarat este ca, acesta treba este o abureala....

Chiar nu esti in stare sa faci diferenta intre turcii veniti de 3 generatii LA MUNCA in Germania si populatia cu drepturi ISTORICE ? Cam cate generatii de unguri au trait muncit si si-au dat viata pentru Transilvania ..sti?

3?

Asa ca lasa driblingul verbal pe langa gard pe langa drum si revino la adevar!

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am fost saptamana asta la iarba verde si am facut niste mici clasa a intaia. crede ma ca imi pare rau pentru fiecare mic ramas nemancat (erau prea multi)

sau despre ce vorbeam?

 

Nu o smecherii minoritatile sunt de mult integrate ...de sute de ani ...de strani Da ..si e corect asa!

Chiar nu esti in stare sa faci diferenta intre turcii veniti de 3 generatii LA MUNCA in Germania si populatia cu drepturi ISTORICE ? Cam cate generatii de unguri au trait muncit si si-au dat viata pentru Transilvania ..sti?

3?

Asa ca lasa driblingul verbal pe langa gard pe langa drum si revino la adevar!

Stima Domn, cetatean al omenirii 8)

 

Dar ce tot comentezi in plus ? Ungurii si-au dat viata ptr Transilvania....

ha ha ha ce au facut hortistii cu romanii ? Si apoi nu intoarece vorba , atuncea cand nu esti servit de bozgori ca nu le vorbesti limba nu este ceva nou. Dar Dumneavoastra ca [maghiar!!!!!] , cred ca nu vreti sa recunoasteti asemenea insulta asupra poporului roman. Lasa-ma Domnule in pace cu minciunile hortiste...

In rest va doresc o seara placuta, multa distractie si noroc inviata.Si tot ce imi doriti mie sa vi se implineasca. :doh:

Cu stima si respect

Protector

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar nu esti in stare sa faci diferenta intre turcii veniti de 3 generatii LA MUNCA in Germania si populatia cu drepturi ISTORICE ? Cam cate generatii de unguri au trait muncit si si-au dat viata pentru Transilvania ..sti?

3?

Asa ca lasa driblingul verbal pe langa gard pe langa drum si revino la adevar!

Ce-s alea ??? drepturi istorice ???

Si ce, ma rog, cuprind aceste "drepturi" ? Unde le gasesti, in afara de discursuri tampe de genul tocheis ? Am mai dezbatut de nenumarate ori pe acest portal despre acele "adevaruri" si nici unul nu mi-ati raspuns la intrebare: DESPRE CARE ISTORIE TOT VORBITI ??? Avem o lista cu ele si se poate alege ? Racoczi, in loc sa raspunda, ne bombardeaza cu articole kilometrice din presa... istoria romanilor e un fals, bla, bla, bla...

Faptul ca acele generatii de romani de nationalitate maghiara si-au dat viata pentru Transilvania e normal, a fost pamantul lor, al romanilor... asta nu inseamna ca au semnat un contract prin care primesc autonomie teritoriala in schimbul unor servicii...

Sunt de acord sa lasam driblingurile verbale si sa revenim la adevar sau, mai bine zis, la realitate : romanii vor trai in liniste cu romanii de nationalitate maghiara in acelasi teritoriu comun care se va numi Romania, indiferent de joaca de-a soldatii pe care incearca sa o faca un vadim sau un tocheish... se numeste lipsa de ocupatie, asa cum sunt toate dezbaterile pe aceasta tema rasuflata si fara sens ! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Autonomia "Tinutului secuiesc" - radiografia unei intoxicari

 

Actiunile de infiintare in mijlocul Romaniei a unui teritoriu autonom pe criterii etnice, care reface defuncta Regiune Autonoma Maghiara de trista amintire stalinista, reprezinta in mare parte, dincolo de nostalgiile unor persoane reciclate din fosti activisti comunisti in "lideri autonomisti", reflexul politicii neorevizioniste promovate de unii politicieni din Ungaria fata de Romania incepand cu 1990. Practicand o dubla ofensiva, diplomatica si de imagine in media internationale, si orchestrand minoritatile maghiare din tarile vecine, guvernele nationaliste de dreapta ale lui J

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ce tot comentezi in plus ? Ungurii si-au dat viata ptr Transilvania....

ha ha ha ce au facut hortistii cu romanii

Ce legatura are una cu alta? Hortz a trait in prima parte a secolului trecut pe cand ungurii locuiu in Transilvania de un mileniu ...oare nu au fost atacati de nimeni? si nu au trebuit sa isi apere patria?

 

 

 

 

Cu stima si respect

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-s alea ??? drepturi istorice ???

Si ce, ma rog, cuprind aceste "drepturi" ? Unde le gasesti, in afara de discursuri tampe de genul tocheis ?

Aceste drepturi se gasesc in tari din Europa in care civilizatia e mai dezvoltata ca in Romania, si eu nu ma refer la autonomii ci la limba oficiala dintr-o tara si am dat exemplul Elvetiei in care sunt 4 limbi oficiale.

Faptul ca acele generatii de romani de nationalitate maghiara si-au dat viata pentru Transilvania e normal, a fost pamantul lor, al romanilor... asta nu inseamna ca au semnat un contract prin care primesc autonomie teritoriala in schimbul unor servicii..

he he ce dragutz ..de ce or fi fost ei in Transilvania autonoma fata de regatul maghiar si si mai independenta de principatele romane .... de ce sa fi fost romani de nationalitate magiara ? or fi fost vre-un proroc care sa le spuna cu sute de ani inaine ca vor deveni cetateni ai Romaniei in 1918 si intradevar atunci au devenit ..... CETATENI romani de nationalitate maghiara si nu romani de nationalitate maghiara ... asa cum se incearca in timpul lui ceasca dribling cu preluare a smecheriei franceze in care nu exista decat francezi ...si ca este o onoare sa fi francez si ca nu poti locui in Franta daca nu accepti sa fi francez ....deci ...va las la cuvant...

Sunt de acord sa lasam driblingurile verbale si sa revenim la adevar sau, mai bine zis, la realitate : romanii vor trai in liniste cu romanii de nationalitate maghiara in acelasi teritoriu comun care se va numi Romania,

Asa este nimeni nu contesta asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceste drepturi se gasesc in tari din Europa in care civilizatia e mai dezvoltata ca in Romania, si eu nu ma refer la autonomii ci la limba oficiala dintr-o tara si am dat exemplul Elvetiei in care sunt 4 limbi oficiale.

Pai va-nvartiti in jurul cozii, mai tily... cu ce s-ar schimba situatia celor din regiunile majoritar maghiare daca se da legea asta ?!? oricum, acolo nimeni nu vorbeste altceva decat maghiara, inclusiv in institutiile statului... scolile, la fel... placute bilingve la intrarile in localitati... spectacole, carti, etc. in limba materna, nu stiu cu ce le-ar fi mai usor maghiarilor in cazul legiferarii limbii maghiare ca limba oficiala, sincer !

Am specificat chestiunea autonomiei din cauza topicului astuia...

Mai repet ceva: cand stateam in Romania, eram foarte aproape de granita, lanul de porumb dadea in foisorul de pe fasie; strabunicul meu a fost huszar; cunosc limba maghiara; cei mai multi prieteni din copilarie au fost maghiari, asta, ca sa fie clar ca sunt in tema cu ceea ce inseamna convietuirea dintre romani si maghiari...

Eu zic mai bine sa ne bucuram de pacea care e acum intre nationalitatile din Romania, sa renuntam la impunsaturi, citiri printre randuri sau ruperi de pagini din istorie cand e vorba de interesele proprii si sa realizam ca toate minoritatile ce traiesc in tara au o multime de drepturi (poate chiar mai multe decat in alte tari), eventualele lipsuri sau probleme se gasesc pe la toata lumea in Romania, indiferent ca-l cheama Ion, Gyuri, Mustafa sau Heinrich... Doar daca ne uitam la ce a dus ura dintre etnii in ultimul timp putem aprecia ce avem acum :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai da, romanii de nationalitate maghiara si-au dat viata pt transilvania

ca si ungurii sau austro-ungarii de nationalitate romana, care la fel si-au dat viata pt transilvania (cand era in ungaria)

si doro, zici de pace, asta vrea si tily,dar unii ca protector se pare ca mai putin, si de aceea postam si noi pe aici, ca sa ne certam cu el si altii ca el

Editat de dementor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×