Sari la conținut
Forum Roportal
cartman_sp99

Autonomia "Tinutului secuiesc" - radiografia unei intoxicari

Postări Recomandate

Pai va-nvartiti in jurul cozii, mai tily... cu ce s-ar schimba situatia celor din regiunile majoritar maghiare daca se da legea asta ?!? oricum, acolo nimeni nu vorbeste altceva decat maghiara, inclusiv in institutiile statului... scolile, la fel... placute bilingve la intrarile in localitati... spectacole, carti, etc. in limba materna, nu stiu cu ce le-ar fi mai usor maghiarilor in cazul legiferarii limbii maghiare ca limba oficiala, sincer !

Am specificat chestiunea autonomiei din cauza topicului astuia...

Mai repet ceva: cand stateam in Romania, eram foarte aproape de granita, lanul de porumb dadea in foisorul de pe fasie; strabunicul meu a fost huszar; cunosc limba maghiara; cei mai multi prieteni din copilarie au fost maghiari, asta, ca sa fie clar ca sunt in tema cu ceea ce inseamna convietuirea dintre romani si maghiari...

Eu zic mai bine sa ne bucuram de pacea care e acum intre nationalitatile din Romania, sa renuntam la impunsaturi, citiri printre randuri sau ruperi de pagini din istorie cand e vorba de interesele proprii si sa realizam ca toate minoritatile ce traiesc in tara au o multime de drepturi (poate chiar mai multe decat in alte tari), eventualele lipsuri sau probleme se gasesc pe la toata lumea in Romania, indiferent ca-l cheama Ion, Gyuri, Mustafa sau Heinrich... Doar daca ne uitam la ce a dus ura dintre etnii in ultimul timp putem aprecia ce avem acum ;)

Asai doro ai dreptate...doar ca incerc sa le mai deschid mintea unora care o iau razna rau de tot

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asai doro ai dreptate...doar ca incerc sa le mai deschid mintea unora care o iau razna rau de tot

 

Am afirmat ca : minoritatea maghiara nu mai are ce visa ptr autonomie. Aceasta este o tema extrem de veche si fara nici un sens la ora acutala. Ironia este ca ungurii au deschis 3 teme pe acest forum in legatura cu autonomia. Ma intreb este o intamplare sau o provocare ??

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum nu pricepeti ca aici vorbiti cu pereti.

Domni cu fede-auto-regionalizarea sunt de fapt un SRL sau ce-o mai fi ala sprijinit de ungaria sa intre in toate mediile romanesti si sa formeze poporul roman cu aceste idei.

"Compania" sau cum se cheama o vedeti pe toate forumurile romanesti - daca aveti curiozitatea de a le parcurge.

"Compania" se formeaza din un grup foarte bine organizat, ce isi promoveaza ideile iredentiste in haita ca lupi, unu propune si 3 incoltesc orice persoana ce-i contrazice ajungandu-se la injuri, amenintari etc.Discutia cu ei e ca si cu un pom. E un monolog.

 

Rog moderatori ce vad uni useri ce au ramas blocati pe autonomi sa-i traga pe dreapta sa nu cumva s-o ia pe aratura.

Rog "compania" sa faca cate un update la useri ca parca sunt o placa stricata.

Editat de ro_anonim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mengele..cam urat vorbesti si aici este interzis jignirea,xenofobia..un pic de respect cred ca meritam si noi din partea ta..lasa-i pe unguri,sasi,secui in pace..atata timp cat ei nu se iau de tine,de persoana ta,nu ar trebui nici tu sa te iei..a daca te-ai duce in Targu Mures, ai intra intr-un magazin si vanzatorul nu te-ar baga in seama ca e ungur da atunci poti sa-i pocesti si mutra..daca rudele tare ar fi fost omorate de hortysti etc..dar asa..si te rog lasa atitudinea asta violenta,nu demonstrezi nimic indiferent ca nickul tau e cam sumbru ca sa zic asa..

si tu vorbesti de ungurii din romania..mai ales cei din N-V Romaniei..intr-adevar nici eu nu sunt de acord cu ei,pentru ca practic au ocupat cu forta aceste teritorii..cand am citit de hortystii din N-V Romanie efectiv m-am cutremurat,imi mai povestea si bunicul meu care a fost victima..chiar daca spunea:"ungurii sunt oameni foarte rai"..totusi nu puteam sa-i bag pe toti in aceasi oala..este ca si cum evreu ar acuza un german de toate nenorocirile holocaustului..si nu e asa..in aceste cazuri..armata e de vina..armata trebuia sa execute niste ordine..cum am mai spus intr-un topic ca sunt si oameni care nu regreta ca au omorat,chiar daca ei acum au 80 de ani..dar..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt si oameni care nu regreta ca au omorat,chiar daca ei acum au 80 de ani..dar..

 

trist e ca ar mai face-o inca o data daca Romania le va permite, prin autonomie, deci ar mai face-o la fel de senini cu aceeasi placere diabolica si ii invata si pe copii lor sa faca la fel.

Asta nu-i trist ?

 

Te uita la crucile romanesti din secuime nici numele romanesc dupa moarte nu are voie sa ramana (il sterg cu dalta).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trist e ca ar mai face-o inca o data daca Romania le va permite, prin autonomie, deci ar mai face-o la fel de senini cu aceeasi placere diabolica si ii invata si pe copii lor sa faca la fel.

Asta nu-i trist ?

 

Te uita la crucile romanesti din secuime nici numele romanesc dupa moarte nu are voie sa ramana (il sterg cu dalta).

e autonomie nu independenta si e UE nu nebunia de acum 65 de ani

 

de fapt acum, cand nu e autonomie, romanii au probleme acolo si trebuie sa se schimbe ceva

daca ar fi autonomi, maghiara ar fi lb oficiala acolo impreuna cu romana, dar romanii ar fi recunoscuti ca minoritate si ar beneficia de drepturile pe care le are o minoritate in Europa si mai ales Romania

acum, romanii din secuime nu au in mod oficial statut de minoritate si deci nu li se pot apara drepturile la fel cum sunt aparate de exemplu drepturile ungurilor din timisoara sau brasov sau zalau etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e autonomie nu independenta si e UE nu nebunia de acum 65 de ani

 

de fapt acum, cand nu e autonomie, romanii au probleme acolo si trebuie sa se schimbe ceva

daca ar fi autonomi, maghiara ar fi lb oficiala acolo impreuna cu romana, dar romanii ar fi recunoscuti ca minoritate si ar beneficia de drepturile pe care le are o minoritate in Europa si mai ales Romania

acum, romanii din secuime nu au in mod oficial statut de minoritate si deci nu li se pot apara drepturile la fel cum sunt aparate de exemplu drepturile ungurilor din timisoara sau brasov sau zalau etc

 

sa citesc ceea ce scri sau sa citesc printre randuri ?

ce vrei sa insinuezi

 

ar fi mai bine, dupa tine, sa li se dea autonomie si apoi sa procedam ca si ei

nu te-ai gandit la cateva lucruri

1. legile cu minoritatile sunt ale Romaniei si deci le va fi scarba de ele sa le aplice.

2. Exista minoritate romana in HR-CV ? nem, igen ?

au ei grija de asta, adica sa nu mai existe

 

apropo stiai ca odorheiu e cel mai pur oras unguresc din galaxie ?

afla si retine cuvantul pur ce seamana cu ceva de acum 65 de ani din germania, nu ?

ce denota acest lucru ?

toleranta exact cum zice UE, baba cea senila, care vede decat interesul altuia.

Editat de ro_anonim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa citesc ceea ce scri sau sa citesc printre randuri ?

ce vrei sa insinuezi

 

ar fi mai bine, dupa tine, sa li se dea autonomie si apoi sa procedam ca si ei

nu te-ai gandit la cateva lucruri

1. legile cu minoritatile sunt ale Romaniei si deci le va fi scarba de ele sa le aplice.

2. Exista minoritate romana in HR-CV ? nem, igen ?

au ei grija de asta, adica sa nu mai existe

 

apropo stiai ca odorheiu e cel mai pur oras unguresc din galaxie ?

afla si retine cuvantul pur ce seamana cu ceva de acum 65 de ani din germania, nu ?

ce denota acest lucru ?

toleranta exact cum zice UE, baba cea senila, care vede decat interesul altuia.

e oras pur unguresc pt ca romanii n-au trait niciodata acolo sau in toata harghita in numar semnificativ- in afara de zona toplitei

romani sunt vreo cateva sute parca in tot odorheiul, iar in miercurea ciuc, vreo 30% parca- au venit pe vremea lui ceausescu din moldova mai ales

in covasna romaneasca e mai ales zona intorsurii, care a fost alipita judetului ca sa mai scada ponderea maghiarilor din vechiul judet trei scaune

romanii sunt majoritari in inca vreo 3 comune si sunt destul de multi in sf.gheorghe si mai ales in orasul covasna - un de sunt aproape 40%

 

PS - REGĂŢEANULE ,,VEDE DEC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e oras pur unguresc pt ca romanii n-au trait niciodata acolo sau in toata harghita in numar semnificativ- in afara de zona toplitei

romani sunt vreo cateva sute parca in tot odorheiul, iar in miercurea ciuc, vreo 30% parca- au venit pe vremea lui ceausescu din moldova mai ales

in covasna romaneasca e mai ales zona intorsurii, care a fost alipita judetului ca sa mai scada ponderea maghiarilor din vechiul judet trei scaune

romanii sunt majoritari in inca vreo 3 comune si sunt destul de multi in sf.gheorghe si mai ales in orasul covasna - un de sunt aproape 40%

 

PS - REGĂŢEANULE ,,VEDE DEC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×