Sari la conținut
Forum Roportal
cartman_sp99

Autonomia "Tinutului secuiesc" - radiografia unei intoxicari

Postări Recomandate

Autonomia "Tinutului secuiesc" - radiografia unei intoxicari

 

Actiunile de infiintare in mijlocul Romaniei a unui teritoriu autonom pe criterii etnice, care reface defuncta Regiune Autonoma Maghiara de trista amintire stalinista, reprezinta in mare parte, dincolo de nostalgiile unor persoane reciclate din fosti activisti comunisti in "lideri autonomisti", reflexul politicii neorevizioniste promovate de unii politicieni din Ungaria fata de Romania incepand cu 1990. Practicand o dubla ofensiva, diplomatica si de imagine in media internationale, si orchestrand minoritatile maghiare din tarile vecine, guvernele nationaliste de dreapta ale lui J

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bla bla bla

se poate inchide topicul?

nimen n-are rabdare sa citeasca toata chestia de mai sus

oricum intram in UE asa ca e istorie terminata...deocamdata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bla bla bla

se poate inchide topicul?

nimen n-are rabdare sa citeasca toata chestia de mai sus

oricum intram in UE asa ca e istorie terminata...deocamdata

Da hai sa inchidem topicul pentru ca nu te intereseaza pe tine ! Ar fi bine sa citesti tot poate asa mai deschideti unii ochii atat unguri cat si romani !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am crescut in Regiunea Mures Authonoma Maghiara, acolo am inceput gradinita si scoala in limba maghiara.

 

Ce frumoasa a fost copilaria ............. pe langa ca n-aveam nimic, eram fericita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga Olga, iar traiesti in trecut cu ideile despre Romania!

Si eu am crescut in judetul Mures, cu scolile si gradinitele in limba romana. Ce bineeeeeeeeeeeeeeee!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
draga Olga, iar traiesti in trecut cu ideile despre Romania!

Si eu am crescut in judetul Mures, cu scolile si gradinitele in limba romana. Ce bineeeeeeeeeeeeeeee!

 

 

 

 

Eu am fost in alta zona unde numai in maghiara era totul, Comuna Suseni, azi judetul Harghita.

Nu era nimen roman in comunitate !!! Si cu ce te-am deranjat daca am mentionat acest lucru ?

 

Mai trec cateva secunde si in trecut, inca mai am creier in perfecta stare de functionare pe langa ca m-ai facut extrem de batrina intr-o zi.

 

Am morti in cimitirele de acolo si comunic cu rudele si prieteni prin telefon si E-mail !!!

 

Cand vorbesc de acea regiune, crede-ma pe cuvint de onoare ca NU ma gandesc la Romania !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am fost in alta zona unde numai in maghiara era totul, Comuna Suseni, azi judetul Harghita.

Nu era nimen roman in comunitate !!! Si cu ce te-am deranjat daca am mentionat acest lucru ?

 

Mai trec cateva secunde si in trecut, inca mai am creier in perfecta stare de functionare pe langa ca m-ai facut extrem de batrina intr-o zi.

 

Am morti in cimitirele de acolo si comunic cu rudele si prieteni prin telefon si E-mail !!!

 

Cand vorbesc de acea regiune, crede-ma pe cuvint de onoare ca NU ma gandesc la Romania !!!

 

Da, te cred.

Nu te gandesti la Romania ci la tinutul secuiesc, autonom.

Apropo, stiu unde este com, Suseni, eu m-am nascut in Toplita.

Mai sunt si romani pe acolo, chiar daca secuii vor sa-i maghiarizeze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru imi place: Atat se agita ungurii cu autonomia lor... e ca si cum ai matura frunzele impotriva vantului.

Hai sa fim sincer . Credeti ca ei nu realizeaza ca la aceasta autonomie nu au nici o sansa ? Credeti ca organizatia de dreapta X + organele de stat vor sta pasnice ?? :unknw:

Stimati secui , doresc sa va reamintesc ca nationalismul romanesc nu doarme ci tace. Da, tace si face :tease: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nationalismul romanesc e jalnic, prostesc si infatuat. In schimb cel maghiar e smecher, inteligent si eficient. Asta e diferenta. Asadar autonomia are toate sansele de izbanda. Cand ma uit la Tirolul de sud imi dau seama ca se poate. Si inca cu brio. Absolut TOATE localitatile au placute bilingve. Si nu se supara nimeni. In schimb la noi nationalismul romanesc nu doarme, tace si face placutele bilingve praf... Halal!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nationalismul romanesc e jalnic, prostesc si infatuat. In schimb cel maghiar e smecher, inteligent si eficient. Asta e diferenta. Asadar autonomia are toate sansele de izbanda. Cand ma uit la Tirolul de sud imi dau seama ca se poate. Si inca cu brio. Absolut TOATE localitatile au placute bilingve. Si nu se supara nimeni. In schimb la noi nationalismul romanesc nu doarme, tace si face placutele bilingve praf... Halal!

Ai un nic foarte interesant .... oi fi tu mare roman dar Pavel Chinezul era totusi un ungur Knijny Pal, Omul de incredere al Regelui Ungariei Sigismund ... si pentru ca cuvantul Knijny era greu de tradus in romana iata i s-a spus chinezul ... des ma indoiesc ca la acea vreme existau romani sa stie de existenta Chinei!

Deci macar b

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×