Sari la conținut
Forum Roportal
cartman_sp99

Autonomia "Tinutului secuiesc" - radiografia unei intoxicari

Postări Recomandate

Da, te cred.

Nu te gandesti la Romania ci la tinutul secuiesc, autonom.

Apropo, stiu unde este com, Suseni, eu m-am nascut in Toplita.

Mai sunt si romani pe acolo, chiar daca secuii vor sa-i maghiarizeze.

 

 

http://www.harghita.ro/rom/ind.html = Suseni

 

http://www.harghita.ro/rom/ind.html = portul popular

 

http://www.harghita.ro/rom/ind.html = Toplita

 

http://harta.infoturism.ro/romania/Harghit...ta_Harghita.php

 

 

Intre Suseni si Toplita sint 47 km, de la varsta de 4 ani si pana la 10 am locuit acolo. Nu era vreme prea turistica, un bilet de autobuz costa 5 lei un drum de la Suseni la Gheorgheni si de acolo cu trenul la Toplita, crezi ca ne era oferit calatoria doar sa cunoastem romani ???

 

Distantele erau enorme ca nu era transport corespunzator si cu caruta sau fiaker/trasura nu se putea merge peste tot cu copii mici si ce sa facem acolo ??? NU aveam cunostinte asa departe de casa.

 

Mama mamei mele se trage din Familia Elekes mentionat in pagina Suseni cu moara istorica.

 

In Suseni nici azi nu locuiesc romani !!!

 

La Voslobeni, comuna romanesca langa Suseni numai in 2004 am fost pentru prima data !!! adica am trecut cu masina prin sat. De la Gheorgheni am luat special drumul spre Izvorul Olt ca voiam sa trec cu piciorul si Olt-ul !!! in mai multe locuri !!! un picior pe fiecare mal !!!

 

Pariez ca sint sute din Voslobeni care n-au fost in Suseni !!! ca nu-i pentru ce sa vina !!! insa nu sint suparati unii pe altii precum s-ar crede si varza in butoaie de la cei din Voslobeni se cumpara, exclusiv ca are un gust aparte !!!

 

Cu trenul am trecut si prin gara Toplita sau cu masina pe sosea spre Gheorgheni cand am venit dinspre Cluj.

 

Dar sint zone si in Phoenix unde nu ma duc deloc ca n-am treaba !!!

 

Secuii niciodata n-au avut de gand sa maghiarizeze pe nimeni !!! aud pentru prima data si asta !!! :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Secuii niciodata n-au avut de gand sa maghiarizeze pe nimeni !!! aud pentru prima data si asta !!! :shout:

 

Secuii nu, ungurii da :shout: !

 

De fapt, cand esti minoritar nu se cheama ca "asimilezi" pe altii se cheama "pastrarea valorilor culturale" !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca fascistul Vadim poate fi mandru de voi !Fascist nu il numesc eu ci l-au denumit cele mai prestigioase publicatii din Europa!

Citeste postarea anterioara si vezi cum e vazut in Europa civilizata Nationalismul ....

Cred ca ar trebui sa va aliniati civilizatiei europene cu ceausismul in bibilica ... nu prea sunt sanse in europa ... ceausismul trebuie pus acolo unde ii este locul -.. la gunoiul istoriei !

 

edit - fara caracterizari din astea

 

-Cum de compari ceausismul cu nationalismul ??

-ai uitat ca Europa detine nationalismul ca identitate dar nu ca agresiune.In orice tara Europeana minoritatea este obligata sa respecte constitutia tarii unde se afla . Incadrarea minoritatilor se cere si in Germania (sa nu se mai vorbeasca limba materna in curtea scolii)

Te bagi ca musca si nu ai habar...

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-Cum de compari ceausismul cu nationalismul ??

-ai uitat ca Europa detine nationalismul ca identitate dar nu ca agresiune

Ceausismul era ceva mai mult chiar decat nationalismul pe care-l propaga ...era o adevarata forma de fascism!!!!

Retine bine ... In Europa de azi a fi nationalist este o mare rusine si o dovada de inapoiere mentala ...ajunge sa fi patriot ... !

.In orice tara Europeana minoritatea este obligata sa respecte constitutia tarii unde se afla .

Incadrarea minoritatilor se cere si in Germania (sa nu se mai vorbeasca limba materna in curtea scolii)

Te bagi ca musca si nu ai habar...

Nu numai minoritatea trebuie sa respecte constitutia ci si majoritatea!

Gresesti Iara-si nu faci diferenta intre populatii istorice cu drepturi naturale pe un teritoriu si veniturile venite sa lucreze pe o perioada limitata de timp.

Astfel in Germania Sorbii au drepturile de care vorbesti si turcii venituri nu!

Tot asa cium nici studentii arabi veniti la studiu in Romania nu pot pretinde in Romania drepturi la fel ca romanii.

Poniemaiesi?

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu numai minoritatea trebuie sa respecte constitutia ci si majoritatea!

Gresesti Iara-si nu faci diferenta intre populatii istorice cu drepturi naturale pe un teritoriu si veniturile venite sa lucreze pe o perioada limitata de timp.

Astfel in Germania Sorbii au drepturile de care vorbesti si turcii venituri nu!

Tot asa cium nici studentii arabi veniti la studiu in Romania nu pot pretinde in Romania drepturi la fel ca romanii.

Poniemaiesi?

Ce prostii vorbesti. Turcii , sarbii, italienii ma refeream la toti, deoarece legea nu face deosebire.In Germania esti obligat sa vorbesti in curtea scolii limba germana. Ahh vad ca nu am cu cine comenta, nu te supara dar scrii si tu nuamisa te aflii in treaba.

 

cu stima si respect

Protector

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce prostii vorbesti. Turcii , sarbii, italienii ma refeream la toti, deoarece legea nu face deosebire.In Germania esti obligat sa vorbesti in curtea scolii limba germana. Ahh vad ca nu am cu cine comenta, nu te supara dar scrii si tu nuamisa te aflii in treaba.

 

cu stima si respect

Protector

Tu chiar nu faci diferenta intre Gastarbeiter si populatiile cu drepturi istorice?

Pai de ce sa aibe turkul venit la munca in Gerrmania dreptul pe care il au populatiile istorice?

Una e sa lucrezi 20 de ani in Germania si alta e sa ai 1200 de ani de continuitate pe acel teritoriu ?

Poti pricepe diferenta? sau iti place sa nu judeci si sa o tii una si buna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasa ca protector probabil nici nu stie cine sunt sorbii

ar trebui sa stie ca aia sunt chiar incurajati sa-si vb limba ,,in curtea scolii", steagul lor e arborat pe institutii prin localitatile lor, etc, etc

Editat de dementor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai un nic foarte interesant .... oi fi tu mare roman dar Pavel Chinezul era totusi un ungur Knijny Pal, Omul de incredere al Regelui Ungariei Sigismund ... si pentru ca cuvantul Knijny era greu de tradus in romana iata i s-a spus chinezul ... des ma indoiesc ca la acea vreme existau romani sa stie de existenta Chinei!

Deci macar b

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu chiar nu faci diferenta intre Gastarbeiter si populatiile cu drepturi istorice?

Pai de ce sa aibe turkul venit la munca in Gerrmania dreptul pe care il au populatiile istorice?

Una e sa lucrezi 20 de ani in Germania si alta e sa ai 1200 de ani de continuitate pe acel teritoriu ?

Poti pricepe diferenta? sau iti place sa nu judeci si sa o tii una si buna?

Mai baiete, nu mai am cuvinte. Esti atat de destept de mai un pic si faci puff. Ma plictisesti deja cu prostiile si vad ca nu am partener intelectual.... Laso balta. Te crezi destept dar esti ....... ca tufa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai baiete, nu mai am cuvinte. Esti atat de destept de mai un pic si faci puff. Ma plictisesti deja cu prostiile si vad ca nu am partener intelectual.... Laso balta. Te crezi destept dar esti ....... ca tufa.

Tot mai bine decat sa fiu ca matale!

 

ALLLLLLLLLLLLLOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Moderatorii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .... Unde sunteti !!!!!!!!!!!

 

 

Veniti si faceti ordine ...in loc sa se refere la topic Dl Condom Protector face caracterizari si atacuri la persoana!

 

 

 

se pare ca Domnul face alergie cand ii argumentezi logic azat pe exemple

 

Hey nene epoca tiranului ceasca a apus ... ar trebui sa te trezesti la noua realitate si sa intelegi ca gunoiul ceausist nu mai este ceva pozitiv de cca 16 ani! Asa ca las-o balta si vezi cum e in lumea civilizata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×