Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

un kilogram din orice substanta=

24965886000 kW/h

8,987E+16 Jouli

8,987E+23 Ergi

2,1469943E+16 Calorii

5,61E+35 Electron-volti

5547974,66666667 tone echivalent petrol

 

Ceva nu e in regula in calculul tau sau eu nu inteleg calculele tale.Eu nu sunt fizician si te rog sa-mi dai detalii la ceea ce ai scris.

 

Intrebari:

-In ce elemente si in ce cantitati se transforma prin ardere un kilogram de lemn?

-Cate calorii se obtin prin arderea unui kilogram de lemn?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceva nu e in regula in calculul tau sau eu nu inteleg calculele tale.Eu nu sunt fizician si te rog sa-mi dai detalii la ceea ce ai scris.

 

Intrebari:

-In ce elemente si in ce cantitati se transforma prin ardere un kilogram de lemn?

-Cate calorii se obtin prin arderea unui kilogram de lemn?

 

Eu nu sunt fizician si cum nu am inteles ce mi-ai scris,te rog sa-mi raspunzi la intrebari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu sunt fizician.

Te rog calculeaza cu formula de mai sus care este energia continuta de un Kg de lemn si scrie rezultatul.

 

Ceva nu e in regula in calculul tau sau eu nu inteleg calculele tale.Eu nu sunt fizician si te rog sa-mi dai detalii la ceea ce ai scris.

 

Intrebari:

-In ce elemente si in ce cantitati se transforma prin ardere un kilogram de lemn?

-Cate calorii se obtin prin arderea unui kilogram de lemn?

In prima intrebare mi-ai cerut sa calculez energia continuta de un Kg de lemn cu formula E=mc^2, iar eu ti-am dat rezultatul, transformat in mai multe unitati de masura pentru energie.

In a doua intrebare te-ai referit la ardere. Este cu totul altceva, si nu trebuie sa fii fizician ca sa vezi deosebirea. Energia degajata prin ardere ca si substantele chimice obtinute sunt diferite in functie de tipul lemnului, daca este uscat sau verde. De exemplu, lemnul verde degaja prin ardere circa 10MJ/kg (2400000 Calorii), iar cel uscat aproape dublu.

Prin ardere nu se obtin elemente chimice, ci compusi. De exemplu: Fumul de lemn - compozitie chimica

sau si mai complet : compozitia chimica a lemnului

Daca mai vrei si alte informatii, mai cauta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In prima intrebare mi-ai cerut sa calculez energia continuta de un Kg de lemn cu formula E=mc^2, iar eu ti-am dat rezultatul, transformat in mai multe unitati de masura pentru energie.

In a doua intrebare te-ai referit la ardere. Este cu totul altceva, si nu trebuie sa fii fizician ca sa vezi deosebirea. Energia degajata prin ardere ca si substantele chimice obtinute sunt diferite in functie de tipul lemnului, daca este uscat sau verde. De exemplu, lemnul verde degaja prin ardere circa 10MJ/kg (2400000 Calorii), iar cel uscat aproape dublu.

Prin ardere nu se obtin elemente chimice, ci compusi. De exemplu: Fumul de lemn - compozitie chimica

sau si mai complet : compozitia chimica a lemnului

Daca mai vrei si alte informatii, mai cauta.

 

Nu te supara,dar in continuare eu nu inteleg.

 

Intrebare:Cum se poate obtine dintr-un Kg de lemn energie echivalenta cu energia imensa calculata de tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu nu sunt fizician,dar tot nu inteleg.Eu cred ca nici macar in cazul izotopului de uraniu 235 sau de plutoniu 239 nu putem sa scriem ca E=mc^2 si cred ca este o energie mai mare sau mai mica si o alta formula.Chiar daca formula E=mc^2 ar fi corecta atunci aceasta este valabila doar pentru anumite elemente si anume mai sigur pentru anumite elemente radioactive.

Dintr-un Kg de lemn prin ardere rezulta fum,cenusa si evident caldura.Cand se scrie despre energie echivalenta ar trebui sa stim sau sa credem ca aceasta se poate obtine din aceea substanta.

 

Nu te supara

 

Intrebari:

-Legea conservarii masei este adevarata pentru toate elementele?

-Legea consevarii energiei este adevarata pentru toate elementele?

-Cam cata cenusa si cat fum rezulta prin arderea unui Kg de lemn.

-Cata energie conform formulei E=mc^2 rezulta dintr-un Kg de fum?

-Cata energie conform formulei E=mc^2 rezulta dintr-un Kg de cenusa?

-Din cate kilograme de lemn s-ar putea obtine o enegie echivalenta cu cea din corespunzatoare a 50 Kg de uraniu 235.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu sunt fizician,dar tot nu inteleg.Eu cred ca nici macar in cazul izotopului de uraniu 235 sau de plutoniu 239 nu putem sa scriem ca E=mc^2 si cred ca este o energie mai mare sau mai mica si o alta formula.Chiar daca formula E=mc^2 ar fi corecta atunci aceasta este valabila doar pentru anumite elemente si anume mai sigur pentru anumite elemente radioactive.

Dintr-un Kg de lemn prin ardere rezulta fum,cenusa si evident caldura.Cand se scrie despre energie echivalenta ar trebui sa stim sau sa credem ca aceasta se poate obtine din aceea substanta.

 

Nu te supara

 

Intrebari:

-Legea conservarii masei este adevarata pentru toate elementele?

-Legea consevarii energiei este adevarata pentru toate elementele?

-Cam cata cenusa si cat fum rezulta prin arderea unui Kg de lemn.

-Cata energie conform formulei E=mc^2 rezulta dintr-un Kg de fum?

-Cata energie conform formulei E=mc^2 rezulta dintr-un Kg de cenusa?

-Din cate kilograme de lemn s-ar putea obtine o enegie echivalenta cu cea din corespunzatoare a 50 Kg de uraniu 235.

 

Dar de ce crezi tu ca formula E=mc2 se aplica la arderea lemnului? Nimeni nu a zis ca daca dai foc la lemn obtii energia respectiva. Formula indica ca poti extrage din materie energia respectiva, dar formula nu indica procedeul.

 

Iar cata cenusa si fum rezulta cand arzi un kg de lemne depinde de esenta lemnului si gradului lui de umiditate.

 

Intrebare:

- Ai inteles?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de ce crezi tu ca formula E=mc2 se aplica la arderea lemnului? Nimeni nu a zis ca daca dai foc la lemn obtii energia respectiva. Formula indica ca poti extrage din materie energia respectiva, dar formula nu indica procedeul.

 

Iar cata cenusa si fum rezulta cand arzi un kg de lemne depinde de esenta lemnului si gradului lui de umiditate.

 

Intrebare:

- Ai inteles?

 

N-am inteles si de aceea eu intreb,caci vreau sa ajung sa cred cu tarie in ceva Adevarat si nu in ceea ce au descoperit unii iar altii au dovedit ulterior ca este un fals si daca este cineva care crede in formula lui Einstein ca E=mc^2 atunci este un habotnic si eu sunt un habotnic al lui DUMNEZEU.Citeste cu atentie pana ai sa intelegi mesajele mele si ai sa vezi ca eu am scris clar ca nu se va putea niciodata sa se scoata energie conform formulei mai sus mentionate din lemn,iar imensa energie,care se obtine prin fisiunea atomilor de uraniu 235 presupune o masa critica de 50 Kg si aceasta energie nu a masurat-o nimeni ca fiind egala cu cea data de E=mc^2.

Daca formula indica ca poti extrage din materie energia respectiva asa cum scrii tu ,atunci firesc ar fi ca sa se si poata gasi procedeul de a extrage energie nu numai din uraniu 235 ci si din lemn,apa,etc.;ceva nu-mi este clar si de aceea va intreb.

Eu cred ca legea conservarii masei si legea conservarii energiei este valabila pana la noi ordine.

 

Intrebari:

-Cine poate modifica legea conservarii masei si legea conservarii energiei?

-Esti fizician?

-Exista particule materiale care pot avea viteze mai mari decat cea a luminii?

 

......cred ca s-a consumat destula energie, lupta e pierduta din start...alaturi, la "perpetuum mobile" deja miroase a tamaie....

 

Lupta continua pana cand se va cunoaste Adevarul si atunci ne vom elibera si vom incepe sa credem in DUMNEZEU si Adevarurile Sale.

 

Eu zic ca peste tot in univers si in tine miroase a DUMNEZEU,dar trebuie ca Sufletul omului sa se trezeasca ca sa simta mirosul lui DUMNEZEU si daca cere un om cu osardie lui DUMNEZEU sa-si vada propriul Suflet atunci chiar va putea sa vada cu ochii trupului o parte sau tot Sufletul sau si va putea vedea si alte Suflete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×