Sari la conținut
Forum Roportal
atw

exista sau nu dragoste fara sex

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

FAL...FAL...

 

Adica... bla bla bla

Nu cred ca la iubirea pt Isus se referea initiatorul topicului! :yes:

Una este iubirea divina, iubirea pentru Dumnezeu, pentru IIsus, alta este iubirea pamanteana, dintre un barbat si o femeie. Nu se pot confunda, nu se pot compara.Sunt doua lucruri total diferite. Ca diferenta de la cer la iad. Daca face cineva astfel de paralela, atunci, ceva nu e in regula. Iar daca nutresti pentru ISUS iubire pamanteana, teme-te de iad!

Sau daca pe un om il iubesti cum l-ai iubi pe ISUS, este la fel de grav.

Iubirea fara atingere exista, dar ea nu este deplina intre oameni, desigur.

:blink:

 

 

Nici eu nu cred ca initiatorul topicului se referea la asta , dar EU ma refeream la asta . :doh:

 

Am vrut sa fac o comparatie intre dragoste si iubire .

 

O definitie trebuie sa fie UNITARA .

 

Iubirea , cea mai inalta treapta in escaladarea psihicului uman ,

 

depaseste teritoriul COGNITIVULUI , care acopera EXCLUSIV procesele psihice SENZORIALE si LOGICE ...

 

Ea e LIMBAJUL INGERILOR imprumutat noua , oamenilor , ... DOAR CELOR CARE IL INTELEG ! :o:

 

Termenul de iubire pamanteana NU EXISTA ! Pamanteana e doar dragostea . Atunci cand O FACI !

 

NU POTI SCHIMBA DEFINITIA IUBIRII , dupa cum iti convine , ... daca e pentru Isus ... ii zici intr-un fel , ... iar daca e pentru un muritor ... ii pui alta eticheta !

 

TERMENUL E ACELASI . Doar OBIECTUL iubirii se schimba . ... Asta daca vrem sa acceptam terminologia stiintifica , ( a matematicii , psihologiei , etc. ) , cea care nu poate opera fara DEFINITII CLARE , NESCHIMBATOARE precum valurile Dunarii ...

 

Este O SINGURA definitie . Dar asta NU INSEAMNA IN NICI UN CAZ ca Il iubesc pe Isus ca pe un om ! ( ... vad ca nu vorbim aceeasi limba ! ) Tocmai de asta L-am amestecat pe Isus in discutie , PENTRU A DEMONSTRA CA EXISTA IUBIRE FARA ATINGERE !! ... Pentru ce nu poti intelege un lucru atat de simplu ? :cheer:

 

DACA TE POTI INDRAGOSTI FARA SA ATINGI , CU ATAT MAI MULT POTI IUBI FARA SA ATINGI !

 

Iubirea NU ESTE SENZATIE , ea NU ia nastere urmand mecanismul de producere al senzatiilor !

 

Desigur , aici intervine si intensitatea , durata , gradul de constientizare , complexitatea ,

 

... cristalizate intr-un singur cuvant , dupa ... puterile fiecaruia : PERSONALITATE .

 

Iubirea e o relationare SACRA .

 

 

 

P.S Am facut paralela intre cele doua tocmai pentru a evidentia natura DIVINA a acestui sentiment . Te implor , nu mai imi rastalmaci cuvintele in halul asta ! :stars:

 

P.P.S. ... Momentan ... nu ma tem de iad ... Pe viitor insa ... nimeni nu poate ghici ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N

NU POTI SCHIMBA DEFINITIA IUBIRII , dupa cum iti convine , ... daca e pentru Isus ... ii zici intr-un fel , ... iar daca e pentru un muritor ... ii pui alta eticheta !

TERMENUL E ACELASI . Doar OBIECTUL iubirii se schimba . ... Asta daca vrem sa acceptam terminologia stiintifica , ( a matematicii , psihologiei , etc. ) , cea care nu poate opera fara

DACA TE POTI INDRAGOSTI FARA SA ATINGI , CU ATAT MAI MULT POTI IUBI FARA SA ATINGI !

 

evident tu ai o problema grava! Iubirea este diferita: imi pot iubii fratele in acelasi mod cum imi iubesc sotul? nu numai obiectul se schimba ci si iubirea suporta o transformare.

Poti iubii fara sa atingi, cu exceptia relatiei de cuplu:

 

Deci cu vreo cateva luni in urma, am explicat intr-un topic, diferenta dintre, a iubii si a fii indragostit, care e una destul de mare, deci pe scurt: prima etapa prin care se ajunge la iubire, este cea de a fii indragostit, sentimentele se transforma prin aproprierea sufleteasca si fizica a celor doi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
evident tu ai o problema grava! Iubirea este diferita: imi pot iubii fratele in acelasi mod cum imi iubesc sotul? nu numai obiectul se schimba ci si iubirea suporta o transformare.

Poti iubii fara sa atingi, cu exceptia relatiei de cuplu:

 

 

Am afirmat eu ca ar exista UN SINGUR MOD ? :blink:

 

Sfera sentimentelor se intinde de la ... simpatie , ... emotie , ... dragoste , ... iubire , ... pasiune ,

 

pana la ... sacrificiul suprem .

 

Bineinteles ca difera in functie de ' n ' factori . Si in primul rand de ... POTENTIALUL de NOBLETE

 

SUFLETEASCA DIN NOI .

 

Singurul numitor comun e NATURA sentimentelor , comparativ cu senzatiile !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am afirmat eu ca ar exista UN SINGUR MOD ? :blink:

Sfera sentimentelor se intinde de la ... simpatie , ... emotie , ... dragoste , ... iubire , ... pasiune ,

pana la ... sacrificiul suprem .

Bineinteles ca difera in functie de ' n ' factori . Si in primul rand de ... POTENTIALUL de NOBLETE

SUFLETEASCA DIN NOI .

Singurul numitor comun e NATURA sentimentelor , comparativ cu senzatiile !

 

da... insa asta e iubire, nu dragoste !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad va place sa vorbiti filozofic...ceea ce nu ma prea prinde .

 

Eu din topicul acesta inteleg intrebarea astfel : Exista sau nu dragoste fara sex intr-o relatie ?

Adica nu ne referim la Isus sau frate sora, etc.

 

Eu zic k exista....intrebarea ce urmeaza este : Cat poate sa dureze ?

 

P.s. : Mirelutza...am luat niste chestii din alea , nu stiu ce ai luat tu acum 2 ani insa nu au avut nici un efect . Am dat banii degeaba . Deci...daca iti aduci aminte ce era,astept un semn.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intr-o relatie sexul este f important..........orice inpacare se realizeaza prin sex

De fapt sexul e doar cireasa de pe tortul impacarii. Sau poate ai vazut mult prea multe filme... :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca conteaza pt ca eu i`am zis tov meu ca nu vreau acum sa`mi incep ca o sa stea mult si bine dar pe un ton de asta razand si mi`a zis sa`mi caut unu care sa ma f**e cand vreau eu .... si na :) dar daca tine l atine te asteapta daca e orgolios si .. batut in cap sa`si caute curve si gata :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×