Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Dupa moarte pastram informatia?

Postări Recomandate

astept opini despre aceasta tema...atat din punct de vedere spiritual cat si din punct de vedere stintific. dupa moarte memoria(amintirile) ramane stocata in creier sau se pierde??

la ce-ti mai trebuie memorie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma rog, putrezeste/degradeaza tot pe acolo.

nu ti s-a intamplat niciodata sa ai sentimenul ca stii o persoana nou cunoscuta, ca ai mai trecut prin locul respectiv desi rational esti constient ca ajungi prima data acolo? ti s-a intamplat vreodata sa te simti atras intr-un mod inexplicabil rational, de anumite locuri, culturi? toate acestea intervin din memoria sufletului.

 

mi-se intampla foarte des (de vreo 1 an mi-se intampla), odata veneam de afara, era vara si am iesit cu niste prieteni. am venit acasa (precizez ca eu stau la parter) si ma gandeam asa din senin ca bunica-mea face ciorba de fasole :) (fara sa simt miros sau sa aud ceva din casa), intru in casa si ca sa vezi era chiar ciorba de fasole. si mai sunt N intamplari...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-se intampla foarte des (de vreo 1 an mi-se intampla), odata veneam de afara, era vara si am iesit cu niste prieteni. am venit acasa (precizez ca eu stau la parter) si ma gandeam asa din senin ca bunica-mea face ciorba de fasole :doh: (fara sa simt miros sau sa aud ceva din casa), intru in casa si ca sa vezi era chiar ciorba de fasole. si mai sunt N intamplari...

da, mi s-a intamplat si mie acelasi lucru, dar nu foarte des, ceva de genul ca stau intr-o anume camera si fac ceva anume sau spun anumite lucruri, care au mai fost deja spuse..candva. Mi s-a mai intamplat sa merg la munte iar anumite locuri pe care nu le mai vazusem pana atunci, mi se pareau foarte, foarte cunoscute...chiar nu stiu ce sa mai cred..reancarnare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Archangelo, daca te lansezi intr-o afirmatie cred ca este normal sa o argumentezi, unii oameni nu sunt pe acelasi nivel informational cu tine si au nevoie de explicatii. Nimeni nu o sa te creada gratuit, fara un suport informational solid si nici nu poti avea pretentia sa o faca. Cel mai bine este sa iti sustii afirmatia cu argumente valide si cat de cat pragmatice.

 

Goddess, am sa incerc sa dau o explicatie cat de cat obiectiva zic eu. De cativa ani buni in coace, si-au facut aparitia in media si in randul societatii tot felul de informatii "revelatoare" , subiecte gen viati anterioare, vindecari prin energie, si altele nu mai sunt subiecte tabu ori de neexplorat. Insa in aceasta mare de informatii trebuie sa stii sa alegi ceea ce este valid si ceea ce este "abureala", pentru ca fiind subiecte "la moda" este normal sa se strecoare sarlatanii si mereu se vor ivi oameni care sa vrea sa profite de ocazii.

In ceea ce priveste subiectul reincarnarii, multi, cred fara macar sa studieze procesul si fara sa aibe nevoie de o dovada anume, ceea ce mi se pare la propriu un "brainwash". Ideea de reincarnare a izvorat din inima Buddhismului, care este dupa parerea mea cea mai valida religie din cate exista, insa informatia a fost pur si simplu stilizata si adaptata pentru a deveni un subiect de discutie si de facut bani. Asa a aparut curentul new-age care spala creierul tot mai multor oameni care se incred in teoriile revolutionare pe care le lanseaza, gen channeling, vindecari miraculoase, contact cu ET buni care ne vor ascensiona intr-o alta dimensiune. Aceste nu sunt decat hrana pentru un public insetat dupa senzational. Omul care are are o viata banala, incepe sa nu mai fie multumit de realitatea sa si cauta o portita de evadare din cotidian, iar astfel de informatii ce pe care curentul new-age le serveste calde , vin ca o binecuvantare pt sufletul omului plictist. Astfel incat el nu are nevoie de a i se demonstra validitatea informatiilor ci are nevoie sa creada si atat.

Subiectul reincarenarii este prost inteles, iar omul egocentrist din fire traieste cu falsa iluzie ca a reusit sa inteleaga complexitatea universului cu cateva concepte banale. Conceptul de reincarnare implica explicarea conceptului de timp care este fara doar si poate unul dintre cele mai de neinteles concepte. Timpul in varianta liniara nu exista, el este doar o iluzie de preceptie a omului. Fiecare moment din viata este pe rand trecut, prezent si viitor, deci ceea ce exista este doar eternitatea. Prin urmare conceptul de viata anterioara este stupid pentru ca "sufletul"/energia nu este conditionata de liniaritatea timpului ci se manifesta dupa principiile eternitatii. Ceea ce putem afirma este ca exista vieti/universuri/realitati paralele, pentru ca de fapt trecutul, prezentul si viitorul se desfasoara toate in acelasi timp.

Dupa cum observam este aproape imposibil de perceput asemenea complexitate, de intels este cu adverat imposibil avand in vedere ca al nostru creier uman functioneaza la capacitatea de 5%, glandele endocrine sunt blocate in proportie de 80% iar adn-ul este in aceeasi paragina functionand la capacitatea de 20%.

 

Ceea ce a vazut Archangelo este probabil in proportie de 95% sa fie proiectii ale subconstientului, pentru ca aceasta este principala problema cu care se confrunta in general toti cei ce incep sa se sensibilizeze fata de subtil. Primul pas este confruntarea cu subconstientul care filtreaza aproximativ 4 miliarde de semnale electro-magnetice pe secunda, iar constientul abia percepe 2000. Restul este campul subconstient care depoziteaza la infinit informatie. Daca acest camp nu este curatat, este 100% sigur ca asa zisele viziuni nu sunt altceva decat proiectii care emerg din el.

De aceea eu nu cred ceea ce zic unii si altii ca vad si simt pt ca stiu din propria experienta cum este sa fi mintit de propria minte, am trecut prin asta si eram sigura ca ceea ce vad este real, insa cu timpul mi-am dat seama ca realitatea este ceva care se manifesta la alte valorii - parametrii si ca ai nevoie de altceva ca sa o intelegi si sa o percepti, acel ceva ce vine din ani de munca interioara si hotarare. ;)

subscriu si adaug ca toata memoria (desi e gresit spus, nu este vorba de o simpla memorie) se gaseste atat in viata cat si dupa moarte in ceea ce noi numim spirit (dar nu avem in general minima idee ce este el de fapt).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce ma deranjeaza cel mai mult, ca unii care vorbesc de memorii astrale, NDE - uri, etc...sunt prea siguri pe ei, fara a avea o explicatie CAT DE CAT plauzibila, iar explicatiile stiintifice sunt respinse vehement. Eu cred ca multe sunt inventii, fara sa vreau sa jignesc pe cineva, si mai mult, sunt niste jocuri ale creierului. Oamenii mai inventeaza niste povesti cu reincarnari, alte vieti, lumina din capatul tunelului, ca sa-si usureze disparitia. Le e greu sa accepte moartea in forma ei morbida, adica disparitia sa zicem putin exagerat, totala. E prea sinistru sa se gandeasca ca mor se descompun si cam atat. REPET, nu vreau sa jignesc pe nimeni, mi-am spus doar o parere. Tin sa mentionez, ca totusi exista niste intamplari, la care nici stiinta nu a gasit explicatii, PANA ACUM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit toate posturile voaste....desi mi-a luat cam jumatate de ora, a meritat.Pe mine ma atrage paranormalul,magia, MOARTEA! Tot ce tine de hipnoza si de calitati paranormale,imi place sa crd in minuni care multi zic ca sunt irealizabile, totusi nu exagerez. :roll:

 

cat despre memoria dupa moarte....nustiu ce sa zic....

am citit replicile oamenilor care au fost "inviati" dupa moarte, sunt ciudate si...diferite!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Din sanul vecinicului ieri

Traieste azi ce moare,

Un soare de s-ar stinge-n cer

S-aprinde iarasi soare;

 

Parand pe veci a rasari,

Din urma moartea-l paste,

Caci toti se nasc spre a muri

Si mor spre a se naste."

Mihai Eminescu, Luceafarul.

 

Dupa moarte informatia se pastreaza nealterata in spirit, la ea adaugandu-se noi informatii de-a lungul reincarnarilor. Suma acestor informatii contribuie la formarea personalitatii individului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×