Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Dupa moarte pastram informatia?

Postări Recomandate

Dupa moarte informatia se pastreaza nealterata in spirit, la ea adaugandu-se noi informatii de-a lungul reincarnarilor. Suma acestor informatii contribuie la formarea personalitatii individului.

Daca in spirit s-ar pastra intiparita personalitatea, cum ar mai putea genera si o constiinta impartiala?

Uneori, se poate intampla ca aspecte ale personalitatii sa vina in contradictie cu constiinta, care nu se modifica in functie de persoana, ci, pare mai curand, "ceva" general valabil.

Eu nu cred in pastrarea personalitatii dupa moarte, ci doar a ceea ce am reusit sa constientizam din lectiile de care am avut parte. Iar daca exista reancarnare, atunci vom primi de fiecare data o personalitate nou, care sa ne ajute sa mai constientizam din ceea ce trebuie sa stim pentru a putea deveni una cu constiinta transpersonala, care se manifesta in toti.

Editat de Indyy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca in spirit s-ar pastra intiparita personalitatea, cum ar mai putea genera si o constiinta impartiala?

Uneori, se poate intampla ca aspecte ale personalitatii sa vina in contradictie cu constiinta, care nu se modifica in functie de persoana, ci, pare mai curand, "ceva" general valabil.

Eu nu cred in pastrarea personalitatii dupa moarte, ci doar a ceea ce am reusit sa constientizam din lectiile de care am avut parte. Iar daca exista reancarnare, atunci vom primi de fiecare data o personalitate nou, care sa ne ajute sa mai constientizam din ceea ce trebuie sa stim pentru a putea deveni una cu constiinta transpersonala, care se manifesta in toti.

 

Citeste cu atentie ceea ce am scris!

Poti defini constiinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste cu atentie ceea ce am scris!

Poti defini constiinta?

Raspunsul meu era la ceea ce scria pe site, acolo se face referire la faptul ca personalitatea ar fi intiparita in spirit.

 

Daca as putea eu defini constiinta si as mai putea si sustine cele afirmate ar fi ceva. :scare:

Exista atatea incercari de definire a constiintei, incat nu cred ca este cazul sa mai incerc si eu una.

Dar cred ca s-a dorit a fi o intrebare incuietoare. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa moarte, din cate am auzit si-am citit, pastram informatia.

Problema e ca informatia se pierde atunci cand ne nastem.

De aia nu mai stim nimic si in viata o luam iar de la capat cu invatatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca pastram informatiile si stim cine sunt toti prieteni nostri....nu inteleg ceva. :good: Daca sa zicem un prieten de al nostru este in iad iar eu stiu asta si sunt in rai, nu o sa fiu suparata? Desi in rai nimeni nu poate fi suparat.. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa moarte, din cate am auzit si-am citit, pastram informatia.

Problema e ca informatia se pierde atunci cand ne nastem.

De aia nu mai stim nimic si in viata o luam iar de la capat cu invatatul.

 

Cand ne nastem avem un nou constient care tine de creier. La nastere memoria creierului este goala, ceea ce necesita iar invatare, si adecvata cu noua existenta. In esenta asta inseamna evolutie, acumularea informatiilor in spirit de-a lungul existentei.

 

Dar daca pastram informatiile si stim cine sunt toti prieteni nostri....nu inteleg ceva. :good: Daca sa zicem un prieten de al nostru este in iad iar eu stiu asta si sunt in rai, nu o sa fiu suparata? Desi in rai nimeni nu poate fi suparat.. :roll:

 

Privesti Rai-ul si Iad-ul prin prisma invataturilor religioase, care nu sunt neaparat si adevarate. Daca cei din Iad si-ar fi facut o religie (aici pe pamant) atunci Rai-ul ar fi fost un loc al chinurilor vesnice!

Rai-ul si Iad-ul sunt doar doua zone din planul spiritual, deosebindu-se doar prin ideologie, nu si prin esenta spiritelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand ne nastem avem un nou constient care tine de creier. La nastere memoria creierului este goala, ceea ce necesita iar invatare, si adecvata cu noua existenta. In esenta asta inseamna evolutie, acumularea informatiilor in spirit de-a lungul existentei.

 

 

 

Privesti Rai-ul si Iad-ul prin prisma invataturilor religioase, care nu sunt neaparat si adevarate. Daca cei din Iad si-ar fi facut o religie (aici pe pamant) atunci Rai-ul ar fi fost un loc al chinurilor vesnice!

Rai-ul si Iad-ul sunt doar doua zone din planul spiritual, deosebindu-se doar prin ideologie, nu si prin esenta spiritelor.

 

 

nu vreau sa te contrazic...dar Dr Argesanu pretinde ca stie ,ca exista 9 tipuri de astral planetar asemanatoare raiului si 7 tipuri de astral planetar asemanatoare iadului....unde ajungi in functie de evolutia spiritului si de cat de pacatos ai fost in viata care tocmai s-a incheiat....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pastreaza informatia numai daca in timpul vietii am realizat ce este moartea. Unii invatatori spirituali numesc aceasta experienta, Realizarea Sinelui, Constiinta Hristica, Iluminare, Realitatea Ultima, etc... Unii zic ca prin Realizarea Sinelui doar atunci se creeaza un Suflet al omului, altii zic ca acesta exista si este creeat de la nastere, iar prin Realizarea Sinelui el se purifica. Memoria, experienta vietii, este legata de suflet, Sinele fiind legatura acestuia cu Creatorul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi iti zic eu o chestie , am auzit ca dupa moarte omul se reincarneaza decii tu , te-ai reincarnati de miliarde de orii pana acum ... dah sar putea sa incepii de la 0 , iar dar nu-ti vei da seama :tease: (poate intr-o viata anterioara ai fost o regina sau un rege )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Informatia nu se pierde, ea ramanand in constiinta. Dar cum noi avem constiinta adormita, este clar ca nici acces la aceasta informatie nu avem, decat daca ne trezim constiinta.

Editat de malitzia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×