Sari la conținut
Forum Roportal
zod

Originea românilor și evoluția noastră socio -istorică de la A la Z

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, există o diversitate mitocondrială în România, precum și în majoritatea țărilor europene. Așa. Și?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Da, există o diversitate mitocondrială în România, precum și în majoritatea țărilor europene. Așa. Și?

Ce vrei sa spui?! ... si vezi ca am mai postat ceva interesant si la pagina 3 de pe forum.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, zod said:

Ce vrei sa spui?! ... si vezi ca am mai postat ceva interesant si la pagina 3 de pe forum.

Poi te întrebam pe tine ce vrei să spui, postând, ca nuca-n perete, acest studiu despre diversitatea mitocondrială din România. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Vriies a spus:

Poi te întrebam pe tine ce vrei să spui, postând, ca nuca-n perete, acest studiu despre diversitatea mitocondrială din România. 

Exista mai multe studii pe componente genetice diferite si nu spun eu ci spun cei care le-au facut.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, zod a spus:

Lucrurile sunt relative in sensul ca esantionul a cuprins cateva zeci ori sute de persoane, apoi haplotipul i si altele s-au miscat geografic, adică in Transilvania domina alt haplotip R1b parca, apoi in Moldova domina R1a, i-ul domina in Muntenia, E-ul in Banat, ... diferentele regionale provin prin migratii recente, in Moldova ucrainenii, in Transilvania tot soiul de germani si central-europeni, samd.

2.) Avem N-2%, pe cand ungurii au doar 0,1%, in plus chiar si populatia Asiei Centrale s-a schimbat enorm in ultimele milenii, de pilda tipul mongoloid nu exista in stepele eurasiatice pana de curand, de pilda tokarii si scito-sarmatii, masagetii, evergetii, bactrianii, saka, samd, toate erau populatii preponderent blond-roscate cu nas caucazian drept si proeminent dupa cum atesta mumiile din kurgane.

De asemenea barbatii fiecare au un haplotip, insa un om are doi bunici barbati... nu stiu cum se transmite haplotipul si cum se schimba el, deoarece pe linie masculina nimeni nu stie sa aleaga descendentii dupa haplotip, nici cum se manifesta acesti algoritmic stiind ca cei cu baieti mai multi vor creste imprastierea si frecventa haplotipului mostenit din familie pe linie paterna?!

In genetica exista efectul fondatorului cand un haplogrup creste in frecventa datorita izolarii geografice, a pandemiilor si a familiilor ce nasc mai ales baieti, lucru existent in Bosnia, Kosovo, samd.

Esantioanele cuprind doar bastinasi nativi, insa aceasta intra in domeniul speculatiei mai ales in Europa central-rasariteana, samd.

Per ansamblu genetica confirma istoria, insa nu ajuta prea mult la clarificarea identitatii etno-lingvistice.

 

 

 

Europe_Y-DNA_map.jpg

h9.png

main-qimg-541a1e07d7560a9f3c278c197449be04-lq.jpg

Si aici.

R1A_map.jpg

Slavic_Europe.png

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, zod said:

Lucrurile sunt relative  

  

 

Lucrurile sunt tot timpul relative, dacă o iei așa.

1 hour ago, zod said:

 

2.) Avem N-2%, pe cand ungurii au doar 0,1%,  

 

Ce vorbești? Iar minți? Avem 1,5 % N, pe când ungurii au 0,5% N. Deci nu cum ai spus tu. De ce au ungurii doar 0,5% N? Poi ai spus tu undeva mai sus, cum că elita lor a fost făcută zob de mongoli.

Și oricum ar fi, asta nu contestă ceea ce am afirmat eu undeva mai sus, pe fapte, anume că din haplogrupurile reprezentative pentru populația României de azi, apropae că lipsesc (sau sunt foarte slab reprezentate) haplogrupurile populațiilor migratoare din Asia (T, Q, N) care se știe că au venit în valuri pe aici.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt, suntem formati din 6-10 populatii diferite, iar crono-istoric chiar din mai multe, iar pe regiuni istorice suntem destul de diferiti.

Ceea ce ne uneste nu este partea genetica ci partea lingvistica cultural-istorica-identitara.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, zod said:

Pe scurt, suntem formati din 6-10 populatii diferite, iar crono-istoric chiar din mai multe, iar pe regiuni istorice suntem destul de diferiti.

Ceea ce ne uneste nu este partea genetica ci partea lingvistica cultural-istorica-identitara.

Îmi pare rău pentru tine că n-ai perceput esențialul din ceea ce ți-am prezentat. Anume că populația din acest areal, genetic vorbind, este o populație care și-a dovedit continuitatea pe acest teritoriu într-o proporție de, hai să zicem, cel puțin 66%, fă socoteala! :laugh:

Despre partea lingvistică, urmează să discutăm...

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×