Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

The "Who Am I?" Question - noul meu articol

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dau un raspun pe care, prin intrebarile de la final, incerc sa il clarific.
In viziunea ta, probabil tu si noi toti provenim din primordiala eterna entitate, din doimea-treime "Cine sunt? - Eu sunt", deci practic provenim din aceasta entitate Mama-Fiica sau Tata-Fiu, cum vrei sa-i zici.
Raspunsul "Eu sunt" are calitatea (sau are, si calitatea?) de suflarea de viata de duh sau spirit primordial, etern si prin acest sens de suflare de viata al lui aparem noi. Fiecare dintre noi pe un nivel superior este si canalul, raspunsul intrebarii primordiale "Cine sunt?", adica este si primordialul si eternul "Eu sunt (Sunt)" dar, ca si calitatea suflare de viata, ca si sens al lui "Eu sunt". Apoi, noi, fiecare dintre noi ca suflare de viata a lui "Eu sunt", pe un nivel superior dar mai jos totusi, suntem cine suntem, oameni-constiinta, tu esti cine esti si iti zici aici NicolaeT, eu sunt cine sunt si tot asa. Pentru ca, pe niveluri si mai de jos fiecare sa isi construiasca o multitudne de alte identitati mai mult sau mai putin utile. Aceste constructii, aceste identitati, dar si orice decizie sau actiune a omului constiinta, sunt totusi raspunsuri catre intrebarea "Cine sunt".
Fiecare separat, dar si impreuna, suntem suflarea de viata si suntem constiintele constiinta.


Raspunsul primordial "Eu sunt" la intrebarea primordiala "Cine sunt", este constiinta acesteia?
Noi toti si fiecare in parte suntem,
Varianta 1
Noi toti si fiecare in parte, suntem, alcatuim insasi entitatea "Cine sunt: - Eu sunt" sau suntem doar creatia ei? 
Varianta 2
Noi toti si fiecare in parte suntem, alcatuim insasi raspunsul primordial "Eu sunt" sau suntem doar creatia lui?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea si raspunsurile sunt acelasi lucru. De exemplu, in cazuri complexe de telapatie, vezi articolul meu "Telepathy: A Real-World Experiment", intrebarea poate primi ca raspuns doar un raspuns divizat pe constiinte individuale. De exemplu daca sta sa iti cada o caramida in cap pe care nimeni nu o vede, se poate declansa o telapatie in care un prieten te suna sa treci pe la el, tu te duci la el, si unde urma sa-ti cada caramida in cap, va fi pamant gol si va cadea pe pamant. Nici tu si nici prietenul tau n-o sa stiti vreodata de caramida aia, dar ambele voastre actiuni au reprezentat raspunsuri ce impreuna au constituit raspuns la intrebarea "Cine sunt eu astfel incat sa nu-mi cada o caramida in cap?" cu raspunsurile "Eu sunt Ion care lam sunat pe Costel" si "Eu sunt Costel care mam dus la Ion". E mult mai complexa treaba. Daia recomand citirea tuturor articolelor mele.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cum vrei, ai transformat totul intr-un dialog de monologuri. Ma retrag, succes la fel de mare in continuare!
La final, intrucat probail esti prea prins de gustul fenomenului transcendeto-cretiv propriu si nu ai observat, iti dau un reper pentru basmul tau. Asta intrucat, neargumetat e doar o fantezie.
Ai redescoperit crestinismul in varianta proprie, adica "nu e nici cal, nici magar".
Ai denumit altfel trinitatea si la tine, cel de al treilea ipostas, adica suflarea de viata, nu purcede nici de la tatal, dar nici de la tatal si de la fiul, la tine purcede numai de la fiul.
In plus, tot fara sa iti dai seama probail, ai adoptat caracterul divin al umanului, asta e insa in lumea crestina catolica si ortodoxa o controversa intre autoritate crestina a ambelor si profani, intre canonic si folclor.
In opinia mea creatia ta intuitiva e una influntata metanormal de elemente neidentificate, pentru binele tau, sper ca pana la urma ratiunea si intuitia nefantezista sa triumfe.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce crestinism ? Unde am zis ceva de Adam si Eva, Moise, Iisus si celelalte personaje imaginare ?

Cei aia metanormal ?

De la ce ti se trage tendinta asta de nestavilit de a inventa cuvinte care sa te faca sa crezi ca zici lucruri profunde ?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Confunzi dogma cu povestea.

Chestia cu A si E, face parte din povestea impumutata de la evrei, vechiul testament, nu e dogma/lege.

Crezul crestin e insa dogma/lege.

Nu iti cere nimeni in crestinism sa respecti sau sa crezi in Adam si Eva, dar categoric nu ai voie sa te imparasesti (scopul oricarui crestin catre mantuire) daca nu marturisesti conform simbolului de credinta, Crezului care, include dogma canonica a Trinitatii.

E ceea ce formeaza meta+normal, dupa normal, dincolo de normal.

De la lipsa de cuvinte care sa nu fie materialist definite, inclusiv cuvintele religioase, spirituale etc.

Pana la proba contrara, e posibil chiar sa zic lucruri profunde.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×