Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Grand Slam la moment!

Postări Recomandate

Eu pana sa-l vad pe Kirghizul atasat de drapelul Australian, jur pe orice, credeam ca este doar Grec din Grecia.   Da' nu mi-a placut mutra lui, parea a fi un gang member din Compton, California.

Nimic n-am vazut din meci desi m-am trezit inainte sa sune ceasul, dar nu eram in forma decat pentru dormit.   Doar discutii inutile de dupa premiere, am vazut. : -  

Ma enerveaza intrebarile "destepte": - Cum a vazut unul din jucatori derularea meciului, mai ales pe el cum s-ar descrie ca a participat la castigare???   

Parca el plutea pe presul lui Alladin deasupra terenului si de acolo judeca loviturile bune sau rele!!!  Consider chestii comuniste fara valoare, unde se lauda singur.

La intrecerea americana, imi propun sa urmaresc pe Simona si Raducanu daca mai joaca si desigur pe Djokovic si pariez de acum pe el ca va castiga!!!  In ce sa pariez?  ca deja cele mai dulci fructe le-am mancat, doar ciocolati elvetiene mai am pachete nedesfacute care pot fi obiectul premiului MARE :o:

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alexia Tatu a câştigat finala 100% românească de la Wimbledon U14

https://as.ro/tenis/alexia-tatu-a-castigat-finala-100-romaneasca-de-la-wimbledon-u14-a-invins-o-in-doua-seturi-pe-andreea-soare-205617.html

Confruntarea a durat o oră şi 30 de minute. Tânăra sportivă din România calcă pe urmele Simonei Halep, câştigătoarea Wimbledon din 2019.

Alexia Tatu a câştigat finala 100% românească de la Wimbledon U14, este legitimată la Tenis Club Buzău, unde este antrenată de Gabi Caloian.

Andreea Soare se antrenează la Clubul Sportiv Medgidia. Simona Halep a câştigat o finală 100% românească la junioare în 2008, la Roland Garros.  

Alexia Tatu, din Buzău, s-a calificat in finala Wimbledon U14, după o victorie fabuloasă, în semifinale în faţa argentiniencei Sol Ailin Larraya Guidi, scor 6-0, 6-3.   Diana Andreea Soare, din Medigida, a trecut în semifinale cu 6-0, 7-5 de Isabelle Britton (Marea Britanie).

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un turneu foarte slab al fetelor, cum zicea si CTP, am privit cu incantare pe sârbul cel bolund care defileaza in fața tineretului și câștigă binemeritat un nou trofeu. Numai felicitari merita.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.playsport.ro/paradox-pentru-djokovic-a-castigat-wimbledon-dar-cade-in-clasament-165192

"Novak Djokovic (35 de ani, locul 3 ATP) a triumfat la Wimbledon 2022, dar va ajunge pe locul 7 ATP!!!   În acest an nu se acordă puncte la Wimbledon, iar acest lucru îl va afecta pe sârb."

*Ma intreb regula asta au scos doar pentru el???   E scarboasa treaba din oricare unghi il privim, nu s-a mai pomenit asa ceva!!!                        Doar pe  sârbu' il afecteaza din cate am inteles, deci este in bataie de joc ca l-au acceptat UK-istii sa joace si n-au procedat ca australienii, anul trecut,  efectul bumerang se simte acum.   De aia nu ma dau in vant pentru sporturi si alte competitii, nu ma atasez de nici un jucator prea mult sa nu sufar si eu ca nu sint recompensata!!!*     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Novak Djokovic este cel mai bun jucător din istorie: „Un Dumnezeu al tenisului”. Cine îl urmează în top

Novak Djokovic este cel mai bun jucător din istorie: „Un Dumnezeu al tenisului”                                                                                                          

Novak Djokovic 987 de puncte ... Roger Federer  930 ...  Rafael Nadal  885  ...   În spatele celor trei mari contemporani se află Jimmy Connors, Ivan Lendl, Pete Sampras, John McEnroe, Bjorn Borg, Andre Agassi, Rod Laver, Boris Becker, Stefan Edberg, iar dintre jucătorii de tenis în activitate, doar Andy Murray se află în Top 30, pe locul 13.                                                        Ilie Năstase e singurul tenismen din România care se află pe listă, mai exact pe locul 16, cu 228 de puncte.

https://evz.ro/novak-djokovic-este-cel-mai-bun-jucator-de-tenis-din-istorie-un-dumnezeu-al-tenisului-cine-il-urmeaza-in-top.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca vad si eu acum pe eurosport secvente din finala Djokovic Kyrgios, mama ce meci frumos a fost

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi canalele erau ocupate de Turnamente de Golf de pretutindeni.   Pe urma fotbalul feminin planetar la fel ocupa spatiu destul dar si filmele western.   

Nici macar la Timpul Probabil nu m-am uitat ca adat o ploaie rapida cu multe tunete si fulgere pe aici si nu era necesar alta stire.  Nici 5 minute n-a durat circul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/11/2022 at 8:20 AM, Rodica` said:

Dupa un turneu foarte slab al fetelor, cum zicea si CTP, am privit cu incantare pe sârbul cel bolund care defileaza in fața tineretului și câștigă binemeritat un nou trofeu. Numai felicitari merita.

Aici dă-mi voie să te contrazic, dacă nu te superi, atât pe tine cât și pe CTP-ul... N-aș zice că a fost un turneu „foarte slab” al fetelor. Să nu uităm că în turul 2 s-au calificat 6 din cele 7 fete care au luat startul. Apoi Simona a ajuns în semifinale, ceea ce nu-i puțin lucru. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jocul a fost obositor la fete. Exasperant de multe greșeli. Pur și simplu eu nu am putut urmări un meci măcar cap-coada. 

Nu ma supăr. Te costa o visinata de sezon. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă rog, cum spui tu, că pe alocuri a fost obositor și că au fost multe greșeli, de acord cu tine. Normal că am fi vrut să le vedem pe fete într-o poziție mai bună. Însă în niciun caz nu se poate vorbi despre un turneu „foarte slab” al fetelor. Un rezultat foarte slab a fost cel de la Roland Garros 2022 și nu cel de la Wimbledon 2022. Prin comparație, avem:

 

Roland Garros 2022:

7 românce prezente pe tabloul principal de simplu, 3 calificate în turul 2, apoi 5 victorii per total, apoi performanța maximă fiind calificarea în optimi a Irinei Begu.

 

Wimbledon 2022:

7 românce prezente pe tabloul principal, 6 calificate în turul 2, apoi 12 victorii per total, apoi performanța maximă fiind calificarea în semifinale a Simonei. 

 

Deci putem lesne vedea că, din orice punct de vedere, rezultatul obținut de fete la Wimbledon a fost, pe ansamblu, unul cu mult peste cel obținut la Roland Garros. 

 

 

Ok, dau o vișinată, nu-i bai!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×