Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Grand Slam la moment!

Postări Recomandate

A început Wimbledonul.

La fete avem o surpriză plăcută. Ana Bogdan, locul 57  WTA, o învinge în două seturi (în tie-break ambele) pe Samsonova, locul 15 WTA. Pentru ale noastre, urmează mâine meciurile Cameliei Begu, Soranei Cîrstea și Jaquelinei Cristian. 

La băieți încă n-am remarcat vreo surpriză notabilă. Dar să vedem până mâine.

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un meci de nota 10 între Thiem și Tsitsipas. Deocamdată este 2-2 la seturi și 5-5 în decisiv. Ași, scurte, execuții la fileu și de pe fundul terenului, tot ce vrei. Nuș ce să zic, oricare dintre ei ar merita să câștige.

La fete, avem trei jucătoare care s-au calificat în turul 2. După victoria Anei Bogdan, să remarcăm și victoriile Jaquelinei Cristian și Soranei Cîrstea. Să vedem ce va face și Irina Begu, care va juca peste aproximativ o oră...

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.digisport.ro/tenis/ana-bogdan-in-lacrimi-dupa-momentul-care-ramane-in-istoria-tenisului-chinurile-prin-care-a-trecut-2479731?utm_medium=referral&utm_source=fanatik

*Doar am copiat din ziar titluri excitante dar n-am vazut deloc evenimentele, eram plecati de acasa amandoi si am revenit morti de foame si de oboseala plus de la caldura excesiva si mai obositi si altele.   Daca a ramas ceva in Istoria Tenisului, ma bucur pentru Ana Bogdan dar n-o recunosc pe o poza!!!  O sa mai treaca timp pana ajung acolo.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, Ana Bogdan pierde meciul cu Tsurenko din turul al treilea, cu 2-1 la seturi, într-un tie-break epic după cel de-al treilea set care se încheiase 6-6.  Practic s-a mai jucat încă un set! Un meci de un dramatism rar în care acest tie-breack a intrat în istoria tenisului, iar mie era să-mi stea corasonul de vreo câteva ori!  Mare păcat! Oricum, felicitări Ana pentru tenacitate și te aștepăm în continuare cu rezultate bune.

 

 

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Alejandro Davidovich Fokina a servit ”pe sub mână” în tiebreak-ul setului decisiv"

*Am vazut ceva dintr-un meci cu doi tineri inalti insa aveam picaturi in ochi si nu reuseam sa la citesc numele!!!  Am ecran foarte mare, vedeam jucatorii bine, doar 

scrisul nu.  Era o secventa cand mingea era trimis inapoi de unde a venit, pentru o vreme mai lunga ca de obicei.  Stiti la ce ma refer ca nu cunosc termeni oficiali

si n-as vrea sa le confund.   Aud pentru prima oara si termenul ”pe sub mână” ... nu inteleg cum vine in tenis, o sa-mi explice poate nepotul intr-o zi.*

https://www.digisport.ro/tenis/moment-neverosimil-la-wimbledon-dupa-aproape-patru-ore-de-joc-a-luat-o-decizie-pe-care-nici-el-nu-a-putut-sa-o-explice-2481535?utm_medium=referral&utm_source=fanatik

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

azarenka

*M-a surprins ca lumea comenta pe langa tot ce aveau de zis, dar nimic despre acest fapt.   

Asta-i discriminare dar oarba, din partea juriului dar mitocanie din partea jucatoarei belaruse.   N-am vazut meciul doar comentariile dupa incident un timp scurt.

https://www.realitateasportiva.net/o-jucatoare-de-tenis-a-fost-huiduita-la-wimbledon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wimbledonul de anul ăsta se apropie de final. Urmează semifinalele...

La băieți n-au fost prea mari surprize, în sensul că vom avea semifinale între primii zece din clasamentul ATP:

- Alcaraz - Medvedev;

- Sinner - Djokovic.

Aș zice că vom avea o finală Alcaraz - Djokovic, dar să nu anticipăm.

 

La fete am avut oareșce surprize. Anume eliminarea lui Swiatek, cea care a pierdut în sferuri cu Svitolina, precum și calificarea în semifinale a Marketei Vondrusova. Așadar, vom avea semifinalele:

- Svitolina - Vondrousova;

- Jabeur - Sabalenka.

 

 

 

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata, avem finalele la Wimbledon. 

La băieți finală între favoriți, adică între locurile unu și doi din clasamentul ATP, respectiv Alcaraz versus Djokovic. Dacă va câștiga Alcaraz, va bifa cel de-al doilea Grand Slam din cariera lui. Dacă va câștiga Djokovic, atunci el va face un pas în plus în istoria pe care deja a construit-o în tenis. Anume câștigarea celui de-al 24-lea Grand Slam din carieră. Wow!

La fete avem finală între Jabeur și Vondrousova. Fiecare dintre ele aflate pentru prima oară în postura de a câștiga, eventual, un Grand Slam.

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La cât de slab a fost meciul ala pot spune ca a câștigat pe buna dreptate. A greșit mai puțin. 

Dar azi.... mi frica pentru băiatul cel talentat și serios ca o sa îl cam sifoneze sârbul cel bolund. Foarte frumos tenis vedem iar pentru asta zic merci. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×