Sari la conținut
Forum Roportal
SilviaPP

Probleme grave in familie. Cum sa gestionez situatia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Maeve. a spus:

Nu inteleg cum de nu erau precauti. 

N-au de ce pentru ca el NU este sotul ei doar un barbat liber ca si maica sa.   Doi adulti se dau in barci ... si ce daca???   S-au combinat ca vor amandoi, ea n-are nimic de comentat aici.   Nu este viol sau fortare in prostitutie, doar o zi din viata monotona al acelei localitati!!!

Nici nu stiu pentru ce lupta ea???   De ce nu sint casatoriti daca au un copil, atunci avea caz de Court, asa e doar de rasul satului DACA merge sa caute adevaruri.   Daca ridica fetita si pleaca, satenii o aplauda ca e desteapta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors in tara la inceputul lunii decembrie si am vorbit cu ei despre toata situatia asta, le-am ascultat asa mult asteptatele "explicatii". As vrea sa va intreb daca voua, ca oameni neimplicati, care gandesc mai limpede decat mine, vi se par ok aceste "explicatii"? Plauzibile??

El: ca in sinea lui nu a fost de acord cu faptul ca am plecat, mai ales cand avea copilul un an, ca a simtit ca nu imi pasa atat cat trebuie de el si de copil, ca se simtea singur, ca grija comuna fata de copil si faptul ca au petrecut atat de mult timp impreuna l-au apropiat de maica-mea mai mult decat trebuia, ca l-a atras la ea si faptul ca s-a dedicat in totalitate copilului si alte blabla-uri din astea lacrimogene.Dar parca asta nu era de ajuns, a mai avut si tupeul sa spuna ca e pacat ca nu seman mai mult cu mama, ca i-ar fi placut sa seman mai mult cu ea, ca eu sunt asa mai pragmatica, mai rece, ca mama e mai afectuoasa, mai rabdatoare, mai feminina. Asta m-a durut cumplit, cum sa iti zica barbatul langa care ai stat atat si cu care ai si un copil, ca ii place mai mult de maica-ta ca femeie (la comportament, nu fizic)?? Am plans mult din cauza asta, desi sa plang foarte mult nu prea ma caracterizeaza.  Adica ce sa inteleg, ca in tot timpul asta nu i-a placut cu adevarat de mine? Ca a observat-o pe maica-mea mai demult? Daca voia o femeie mai dulce, mai pisicoasa, mai plangacioasa, de ce nu si-a cautat, de ce a mai insistat si sa facem un copil...
Si mai dureros este ca nu prea pare sa-i para rau, nu pare ca regreta prea mult ce a facut.

Ea: in principiu aceleasi texte lacrimogene, ca se simtea singura, ca nu mai avea pe nimeni din cei dragi aproape (in afara de fetita), ca grija fata de copil si timpul petrecut impreuna i-au apropiat mai mult decat era permis, ca a fost vulnerabila si a cedat, ca suferea de mai mult timp din cauza unor situatii cumulate, pierzandu-si rand pe rand multe persoane dragi, si pe langa asta am mai plecat si eu si toate astea au facut-o sa nu mai judece limpede, si cum el s-a apropiat de ea, fara sa vrea a cedat. Stiu ca, intr-adevar, este o persoana care nu se intelege bine cu singuratatea si simte mereu nevoia de afectiune, apropiere, atentie si ca si-a pierdut multe persoane dragi intr-un timp scurt si ca poate asta i-a afectat mintea cum zicea cineva aici, ea fiind si o fire mai slaba, dar nu pot sa nu ma gandesc ca poate se si foloseste de chestiile astea in avantajul ei, gen santaj emotional. Credeti ca astea chiar pot fi explicatii, chiar e sincera sau pe alocuri mai incearca si sa ma "induplece"? Chiar nu vreau sa pic de proasta. Sunt prinsa intre daca intr-adevar a fost asa afectata incat nu mai gandea limpede de a facut ce a facut si nu as vrea sa-i fac mai mult rau si  daca se si foloseste de chestiile astea ca sa o iert. Chiar nu stiu cum sa procedez??

Momentan situatia e asa: ei au incetat orice prosteala, el s-a mutat, ea a ramas singura in casa, eu nu vorbesc cu nici unul, am luat fetita si m-am mutat. El poate sa-si vada copilul cand vrea, e taica-su si n-am chef si de alte probleme acum. Dar nu sunt si eu prezenta, facem totul prin intermediul prietenei mele. Pe ea inca nu sunt pregatita sa o las sa vada fetita. Procedez gresit?

Pentru cele 2 luni ramase din contract, am cerut transferul in tara, deci nu o sa mai plec...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca de acolo daca ai o sansa, ca sa nu-i mai vezi ca o sa ai cosmaruri numai!!!   Fetita o sa uite dar tu nu trebuie sa traiesti in acel Inferno intre oameni care va cunosc, poate doar o parte din ei, dar totusi mereu vei fi vazuta ca si trecut cu tancul peste time.   Acel Contract nu se poate prelungi sau gasi alt contract???   Distanta vindeca mult mai repede orice rana decat ai crede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 hours ago, SilviaPP said:

M-am intors in tara la inceputul lunii decembrie si am vorbit cu ei despre toata situatia asta, le-am ascultat asa mult asteptatele "explicatii". As vrea sa va intreb daca voua, ca oameni neimplicati, care gandesc mai limpede decat mine, vi se par ok aceste "explicatii"? Plauzibile??
........................
Momentan situatia e asa: ei au incetat orice prosteala, el s-a mutat, ea a ramas singura in casa, eu nu vorbesc cu nici unul, am luat fetita si m-am mutat. El poate sa-si vada copilul cand vrea, e taica-su si n-am chef si de alte probleme acum. Dar nu sunt si eu prezenta, facem totul prin intermediul prietenei mele. Pe ea inca nu sunt pregatita sa o las sa vada fetita. Procedez gresit?

Explicatiile erau previzibile, dar nu justifica nimic. Relatii sexuale isi puteau gasii ambii in alta parte, daca tineau neaparat.

Nu procedezi gresit. Evident ca ai nevoie de o pauza si de timp sa faci planuri de viitor. Nu stiu cum altcumva ar proceda cineva in situatia asta. Sa ierti si sa ai o atitudine pozitiva in relatia cu ei, in orice masura, nu se intampla peste noapte.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt motivatiile lor. Dar asta nu inseamna ca mai exista ceva de reparat. E timpul sa iti vezi de viata si sa iti reconfigurezi traseul stabilit. Ai un copil. Cam asta conteaza. Restul e fix problema lor ce fac. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuzele lor sunt scuzele lor. Pacatele lor.

Daca asa simti, momentan, sa o tii pe mama ta departe de copil - asa sa si faci.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg. Daca s-au despartit, ma refer la Silvia si sot, de ce sot nu a ramas in relatie cu mama ei? Acum chiar ca nu-i mai impiedica nimic sa fie impreuna.

Mi se pare ciudat.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 1/3/2021 at 10:51 AM, The Unknown said:

Pleaca de acolo daca ai o sansa, ca sa nu-i mai vezi ca o sa ai cosmaruri numai!!!   Fetita o sa uite dar tu nu trebuie sa traiesti in acel Inferno intre oameni care va cunosc, poate doar o parte din ei, dar totusi mereu vei fi vazuta ca si trecut cu tancul peste time.   Acel Contract nu se poate prelungi sau gasi alt contract???   Distanta vindeca mult mai repede orice rana decat ai crede.

 

Teoretic, in afara de noi trei, stiu de situatia asta doar prietena mea, sotul ei si mama ei. Si pot sa spun ca am incredere in ei ca nu duc vorba mai departe. Mai ales ca tata nu trebuie sa afle asa ceva, si asa am inventat niste motive aiurea cand m-a intrebat de ce m-am mutat de la mama, ca i s-a parut cam ciudat ca brusc cum am ajuns in tara, in prag de sarbatori, m-am si mutat, ma intreaba de mama etc. Ei sunt divortati, dar daca afla asa ceva cred ca se imbolnaveste de tot, ca si asa are niste probleme cu inima.

Nu mai pot pleca pt ca tatal fetitei nu este de acord sa plec cu copilul din tara, iar fara acordul tatalui nu am cum sa scot copilul din tara. Iar fara copil nu mai plec. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca procedura cea mai oficiala ar fi sa nu te bazezi confidentialitatea vorbelor din localitate, cauta-ti ajutor legal sa ai DREPTURI nu sa te supui la ceea ce el iti dicteaza!!!  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×