Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Abuzarea copiilor in religii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 53 minute, Teddy ''-'' a spus:

 

 

Cea mai sangeroasa religie din istorie este yahvismul, pentru ca yahve ca dzeu i-a ucis pe absolut toti oamenii care au trait vreodata, condamnandu-i la moarte. Nimeni n-a scapat de furia sangeroasa a acestui zeu care a creat oamenii ca sa-i ucida fara mila pe toti, desi bietii ar face orice ca sa evite moartea la care i-a condamnat fara drept de apel yahve creatorul de oameni napastuiti.

Editat de observant
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
40 minutes ago, Maeve. said:

Daca vede demoni, e de psihiatrie, nu de Biserica. Sau era vreun om malefic la mijloc? 

Nu il cred nicio secunda. Nu e genul cu sufiecienta deschidere sau luciditate pentru a putea obtine orice comunicare (cat de infima) cu alte entitati, asa cum pretinde.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
49 minutes ago, Teddy ''-'' said:

atata timp cat nu i se inchina nimeni, nu vad vreo incalcare de dogma. Acum...ca imagine...e drept ca e caz rar. Oricum asta nu e motiv de facut gargara. Dar specimenele astea, cauta nod in papura.

Mor de ras. Inchipuie-ti ca te duci la biserica, tu cu toata evlavia si smerenia etc etc, si acolo, pe un perete, dai de mutra lui Becali!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Abbie3 a spus:

Mor de ras. Inchipuie-ti ca te duci la biserica, tu cu toata evlavia si smerenia etc etc, si acolo, pe un perete, dai de mutra lui Becali!

Teddy bate campii. Daca reprezentantii Biserici comit greseli, el nu le contesta. Cauta scuze ridicole. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Abbie3 said:

Nu il cred nicio secunda. Nu e genul cu sufiecienta deschidere sau luciditate pentru a putea obtine orice comunicare (cat de infima) cu alte entitati, asa cum pretinde.

Crezi sau nu, eu am avut-o. Am si inregistrat-o, vocal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Teddy ''-'' a spus:

Crezi sau nu, eu am avut-o. Am si inregistrat-o, vocal.

Pe tine si pe prietenul tau? Man, si daca tu esti pe langa credinta, incep sa plang. Ne ancoram toti in dezbateri ca sa vii tu sa ne zici ca ai vorbit cu un demon imaginar.  Discutiile imaginare nu se iau in considerare. 

Editat de Maeve.
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
47 minutes ago, Teddy ''-'' said:

ritualul nu l-am facut eu. Dar stiu ca a fost facut pe o sticluta de parfum care reprezenta ceva sentimental. A fost spurcata cu apa de la mort. Nah.

"Apa de la mort"? Ce inseamna asta? Presupun ca nu e un lichid obtinut in procesul de imbalsamare. Cum ti-a vorbit demonul, cum stii ca era un demon si ti-a spus numele? Da si tu detalii, dac vrei sa fii credibil.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Abbie3 said:

"Apa de la mort"? Ce inseamna asta? Presupun ca nu e un lichid obtinut in procesul de imbalsamare. Cum ti-a vorbit demonul, cum stii ca era un demon si ti-a spus numele? Da si tu detalii, dac vrei sa fii credibil.

Da, apa in care a fost spalat mortul. Numele nu mi l-a spus ca nu era prost. Stiu ca era demon. Se simtea entitatea diferita de corpul gazda. Amprenta vocii era diferita. Gesturile si privirea erau cu totul straine. Pe urma, intelepciunea cu care vorbea, depasea gazda...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, observant said:

aici se vad primari si politicieni pictati ca sfintii pe zidurile bisericilor. Inchinati-va lor, crestini pupaciosi de icoane!

 

https://atlas-geografic.net/cele-mai-neobisnuite-picturi-din-bisericile-romanesti/

Băi, coane, hai că aici ai exagerat. Pe bune, ești în oglindă cu Teddy! Intransigența e cuvântul de ordine iar fiecare își statuează cu certitudine adevărul - așa cum l-a perceput el în mica lui carieră de om. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×