Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Abuzarea copiilor in religii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

16 minutes ago, observant said:

Mie mi-ar placea sa vad cum religiosii inteleg ca e putreda treaba in religia lor cu pedofilia si abuzarea mentala-emotionala-fizica a copiilor, si incep sa se distanteze de barbatii in negru, ca sa faca voluntariat in organizatii neguvernamentale care sprijina victimele abuzurilor, copiii strazilor, dezvaluirea abuzurilor, si alte lucruri cu adevarat ziditoare de constiinta etica.

toti satanistii spun asta...e cam batator la ochi...

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, Teddy ''-'' a spus:

toti satanistii spun asta...e cam batator la ochi...

Am sa-ti dau un argument care va arata ilogicitatea defensei tale. Ia analizeaza argumentul daca un papagal miauna, asta nu inseamna ca e pisica. :lol2:

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, observant said:

Am sa-ti dau un argument care va arata ilogicitatea defensei tale. Ia analizeaza argumentul daca un papagal miauna, asta nu inseamna ca e pisica. :lol2:

Ăsta-i un argument slăbuț sau, mă rog, cel mult o metaforă glumeață, pentru că poate fi demontat ușor. În realitate, papagalii nu miaună, ci doar imită sunetele pe care le aud. Papagalul nu va mieuna ca o pisică în această viață, ci doar va imita sunetele acesteia.

Bineînțeles, afar' de faptul că am discuta de un papagal școlit la Sorbona sau Harvard și racolat ulterior de kGb.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, observant a spus:

Pai mie nu mi s-a bagat pe gat religia cu cuvantul LEGE, ci cu cuvantul DZEU. Acest concept de Dzeu personal, supraveghetor, atoatestiutor, mânios, turbat, atotputernic este foarte important pentru religiosi. E baza presiunii lor asupra mintilor libere.

Si pe noi bunica ne-a luat foarte sever cu religia catolica, ea se considera Dumnezeu in acea comunitate, totul depindea de ea in biserica, insa de la varsta cand am inceput sa intelegem si pana la 6 ani n-a fost cale lunga pentru mine cand m-am declarat separata de biserica!!!  din ziua de Craciun, ca implineam 6 ani pe 4 Januarie  :o:  de atunci "tineam" doar zile de post cand nu gatea ceva sa ne placa si noua, ii ziceam ca tinem postul pentru un sfant oarecare si murea de oftica, defapt tot de la ea am auzit ca azi nu mananca pentru un sfant, poimaine pentru altul.   Dupa aceea n-a mai incercat sa ma convinga, stia ca m-a pierdut, a fost bunicul, tata lui mama in vizita si ce ne-a explicat el noi l-am ascultat ca era mai pe intelesul uman.        

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×