Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Educatia din ziua de azi - buna/rea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 5 minute, Stu' a spus:

Pai vezi, asta e problema. Altele sunt problemele.

Nu materia in sine, asta incercam sa iti explic. 

Haide sa rezolvam aceste probleme si abia apoi sa promovam teoria ca materia este fundamental  proasta si prost conceputa. Daca mai e cazul.

Pai vezi, cand ziceam ca eu vorbesc de mere si tu de altceva. Ba da, materia este problema. Faptul ca bagi pe gat comentarii literare unor copii care se pricep sa jongleze cu cifre si formule matematice. Sau ca unui suflet sensibil si poet cu talent in condei ii ceri sa faca calcule matematice sau sa vada o figura geometric si sa calculeze unghiuri si laturi cand el nu abilitati de astea, nu le vede in spatiu. Pe scurt, ca faci selectia dupa cunostintele acumulate la ambele materii, de parca toti trebuie sa fie asi si la mate si la romana.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asi?

Tocmai ce spuneam ca e perfect ok sa ai 10 la romana si 6 la matematica.

E perfect normal. Dar societatea nu abordeaza asa problema. Ca nu e normala, de aia.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu tocmai ti-am zis, ca fix in zona asta de mijloc, nu la extreme, este problema.

Pustiul care a luat nota mica la romana isi dorea sa urmeze mate info. Are minte la matematica pentru oricare din cele 4 licee de top din Bucuresti. Cu media 9 si putin cat are din cauza notei la romana, nu numai ca nu va intra la unul din liceele astea, nu va merge nici macar la liceele bune din randul doi.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Enki a spus:

Pai si eu tocmai ti-am zis, ca fix in zona asta de mijloc, nu la extreme, este problema.

Nu stiu la ce te referi aici. Am crezut ca am priceput, dar vad ca te refereai la altceva. Detaliaza, te rog. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Stu' a spus:

Nu stiu la ce te referi aici. Am crezut ca am priceput, dar vad ca te refereai la altceva. Detaliaza, te rog. 

Ma refeream la copiii de 10 pe linie si la copiii de 3 de la evaluare. Exista licee pentru toti. Cand un copil e de 10 pe linie, e clar ca va merge la cele mai bune licee (sunt vreo 4 in Bucuresti, alea din linia 1, si vreo alte 7 in linia a doua, bune). Restul liceelor de la asa si-asa la dumnezeu cu mila. Cei de 3-4-5-6-7 ajung si ei unde ajung. Zona asta de mijloc este de la 8 si ceva la 9 si ceva. Unde nota este mare la una din materii si mai mica la cealalta. De exemplu un 9,50 cu 8,50.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Enki a spus:

Ma refeream la copiii de 10 pe linie si la copiii de 3 de la evaluare. Exista licee pentru toti. Cand un copil e de 10 pe linie, e clar ca va merge la cele mai bune licee (sunt vreo 4 in Bucuresti). Cei de 3-4-5-6-7 ajung si ei unde ajung. Zona asta de mijloc este de la 8 si ceva la 9 si ceva. Unde nota este mare la una din materii si mai mica la cealalta.

Cum se intra la liceul de real? Trebuie nota mare la romana?

Ca daca da, uite, asta e ceva fundamental gresit. 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Stu' a spus:

Cum se intra la liceul de real? Trebuie nota mare la romana?

Ca daca da uite, asta e ceva fundamental gresit. 

Pai eu ce zic!? Ca trebuie sa se dea evaluarea diferentiat in functie de sectia de liceu la care vrei sa intri.

Nu conteaza decat media dintre romana si mate, si trebuie sa fie cat mai mare. Conteaza si media 5-8, intr-o pondere mica de tot. La sectiile de mateinfo si la stiinte se intra cu medii mai mari spre mult mai mari decat la cele de filologie.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Enki a spus:

Pai eu ce zic!? Ca trebuie sa se dea evaluarea diferentiat in functie de sectia de liceu la care vrei sa intri.

Nu conteaza decat media dintre romana si mate, si trebuie sa fie cat mai mare. La sectiile de mateinfo si la stiinte se intra cu medii mai mari spre mult mai mari decat la cele de filologie.

Pai eu vorbeam de una, tu ai sarit la alta.

Modul de evaluare e gresit - dar asta nu inseamna ca materia si modul in care e structurata e fundamental gresita. Nu are legatura una cu alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Stu' a spus:

Pai eu vorbeam de una, tu ai sarit la alta.

Modul de evaluare e gresit - dar asta nu inseamna ca materia si modul in care e structurata e fundamental gresita. Nu are legatura una cu alta.

Adica e ok pentru unul care zbarnaie la mate si fizica sa i se impoaie capul cu comentarii la literatura, si e ok sa il chinui pe unul cu talent la literatura cu formule matematice. pentru ca nu vorbim doar de examen si faptul ca din cauza uneia din cele doua materii, unii copii rateaza sanse, doamna, vorbim de 4 ani de gimnaziu in care invata de astea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Enki a spus:

Adica e ok pentru unul care zbarnaie la mate si fizica sa i se impoaie capul cu comentarii la literatura, si e ok sa il chinui pe unul cu talent la literatura cu formule matematice. pentru ca nu vorbim doar de examen si faptul ca din cauza uneia din cele doua materii, unii copii rateaza sanse, doamna, vorbim de 4 ani de gimnaziu in care invata de astea.

Repet, e ok sa ia 5, nu 10. 

Daca nu vrea 10 la mate, nu trebuie sa faca e) si f) de la problema.

PROBLEMA e modul de ADMITERE. Schimba-l pe ala!

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×