Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poi, să sperăm că nu. Că dacă ar fi așa, ar fi mai nașpa decât în fimele ălea horror. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
40 minutes ago, Abbie3 said:

Magazinele, inclusiv supermarketurile, sunt aproape goale, ca pe vremea lui Ceasca. Iese fiecare cand poate si ia ce apuca. Eu sunt obisnuita cu gatitul pe buget limitat/resurse limitate, asa ca vom fi ok din punctul asta de vedere; sunt creativa. Cine stramba din nas....nu va mai stramba, la un moment dat, pt ca asta e. E o problema ca nu se mai gaseste carne, sau foarte rar si preturile au crescut mult.

 

Aoleu! Asta sper ca e doar pentru ca lumea cumpara nebuneste si nu au timp sa aprovizioneze rapid... si nu pentru ca nu se mai produce si rafturile s-au golit pentru ceva timp. Ce scenariu putem trai!

 

Bine ai revenit, Abbie!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, King1 said:

Aoleu! Asta sper ca e doar pentru ca lumea cumpara nebuneste si nu au timp sa aprovizioneze rapid... si nu pentru ca nu se mai produce si rafturile s-au golit pentru ceva timp. Ce scenariu putem trai!

 

Yep, să sperăm că nu vom avea parte de Sezonul 2: Foamea.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

Yep, să sperăm că nu vom avea parte de Sezonul 2: Foamea.

Doamne fereste! Nici chiar asa, mai fratilor! Sa speram ca izolarea la domiciliu va fi respectata de catre toata lumea!

Ideea cu testarea tuturor bucurestenilor mi se pare o aiureala! Probabil ca-i vorba despre testarea tuturor celor care-s deja suspecti si care stau in carantina!

 

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Abbie3 said:

Exact... Daca nu ai simptome, si chiar daca ai, de ce sa iti bata cineva la usa? Aici sfatul e sa suni la spital numai si numai daca simptomele devin atat de grave incat nu te poti descurca. In rest, sfatul e sa stai acasa. Ceea ce e normal. Cu cat interactionezi mai putin, cu atat mai putine riscuri sunt.

Poi, problema e că, în situații excepționale, unii ajung să fie eroi și alții să se tâmpească. Sau, mă rog, să meargă din tâpenie în tâmpenie. Mă rog, să sperăm că la noi nu va fi cazul de tâmpenie generalizată.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Lucia N said:

Doamne fereste! Nici chiar asa, mai fratilor! Sa speram ca izolarea la domiciliu va fi respectata de catre toata lumea!

 

În mare, va fi respectată. Însă magazinele se vor goli treptat.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" "Recent, intr-un interviu acordat publicatiei timpolis.ro, medicul Paunescu dezvaluia ca cercetatori de la OncoGen lucreaza la producerea unui vaccin anti-Covid 119, tehnologia avand sanse mari de reusita. De asemenea, prof. univ. dr. Paunescu afirma ca tehnologia de producere a vaccinului a fost facuta publica astfel incat orice firma de medicamente sa o poata folisi: Datele facute publice de alte colective sunt foarte putine, pentru ca majoritatea colectivelor de cercetare doresc sa patenteze mai intai ideile pentru a beneficia de un eventual profit. Dupa parerea mea, la ora actuala, in lume lucreaza, probabil, sute de colective de cercetatori pentru un vaccin impotriva Covid-19. Noi, insa, nu am vrut sa tinem ascunsa informatia. Avand in vedere gravitatea situatiei, am hotarat sa punem toate datele noastre la dispozitie, pentru oricine doreste sa le foloseasca. Deocamdata am facut publica tehnologia de producere a unui vaccin impotriva Covid-19,  realizata aici, la Oncogen, si cu mari sanse de reusita. Si, pentru ca am luat hotararea de a nu o patenta, oricine poate sa o foloseasca”. "

https://m.luju.ro/romania-are-vaccinul-anti-covid-profesorul-virgil-paunescu-directorul-centrului-de-terapii-genice-si-celulare-in-tratamentul-cancerului-face-marele-anunt-o-zi-foarte-importanta-avem-vaccinul-echivalentul-a-1000-de-doze-astazi-incepem-testele?fbclid=IwAR0MS6g0yPuyYwl2rMcj92LK-Ab6HG9Ox-gffwyzos7oKywt97XaY7yvY18

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cică „Toată populația capitalei va fi testată”, aflu acum de la teveu, adică de la Digi.  Sper să nu fie adevărat și să fie doar un fake news, pentru că dacă ar fi adevărat, aș spune: Ce tâmpenie! ce lipsă de sens și ce disipare de resurse cu potențial și mai mare în sensul infectării! Asta în locul unei cercetări serioase și al unui efort major în sensul recuperării!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu „testarea întregii populații” e o tâmpenie româneacă. N-am mai auzit de așa ceva!

Practic nici nu este posibil!

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×