Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 hours ago, Stu' said:

nu degeaba se spune ca romanii, care sunt destepti, sunt f destepti :)

In fine, aven nevoie de speranta 

 

2 hours ago, Kleopatrah said:

 

Yep, avem nevoie de speranță și de fun. Însă până una-alta hai să vedem ce e și ce-o mai fi în Suceava. Există șanse ca zona Suceava să se transforme, păstrând proporțiile, în Lombardia României? S-au luat măsuri concrete de izolare?

https://www.mediafax.ro/social/suceava-focar-de-coronavirus-iasul-cere-ajutor-sa-nu-fie-transferati-pacientii-nu-transformati-moldova-in-lombardia-romaniei-19020750

 

Și o veste bună, pur practică:

 Aproximativ 45 de tone de echipament medical au ajuns în România, de la Seul, Coreea de Sud

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/video-o-aeronava-militara-cu-45-de-tone-de-echipament-medical-din-coreea-de-sud-a-aterizat-pe-aeroportul-otopeni-1281423

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca , datorita noilor reguli de pastrare a distantei nimeni nu poate sa ma salute in mod normal ( strangeri de mana sau imbratisari), accept ca forma de salut inclinatul sau ingenunchiatul, depinde cum va este mai comod

via fb

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai, daca aveti prieteni din astia izolati in ,,buncarele'' caselor, cu 40 de kg de faina, praf de oua, lapte UHT, toate medicamentele rotate de chinezi, lampi UV, masti fpp2/3 l, pelerina, manusi + ochelari+viziera+sapca, cu camera separata de dezinfectat din cap pana in picioare, aparat de masurat oxigenul in sange si in cautare de aparat de oxigenare/ventilatie..nu ii intrebati si nu cititi ce sfaturi va dau !!!! ever !!!

Am facut eu greseala asta acum 2 ore, am adormit imediat dupa aia, am avut un cosmar de zile mari si acum m-am trezit cu o apasare pe piept si un inceput de primul meu pseudo atac de panica din viata mea.

Nu cititi nici despre grupe de sange si statistici sau boli ,,ascunse'' care agraveaza cacatul in caz ca.

Fuck it. Mai bine mor cu zile, decat sa traiesc asa! 

Paracetamol, ceaiurile bunicii ( musetel, salvie si ce o mai fi - bune si pentru infuzii si pentru aburi), lamaie, vitamine, fructe, odihna multa la pat, stati in casa cat de mult si pastrati distanta de bun simt.... si ...daca scap, bine, daca nu, nu, chit ca ajung sau nu sa am un loc la spitalo-ventilatie daca va fi cazul.

 

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Stu' said:

 

Paracetamol, ceaiurile bunicii ( musetel, salvie si ce o mai fi - bune si pentru infuzii si pentru aburi), lamaie, vitamine, fructe si ...daca scap, bine, daca nu, nu. 

 

Dacă scapi, vii să tragem o baie-n mare? :laugh: Băi, știi cum înot? Nebunie! :biggrin:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Dacă scapi, vii să tragem o baie-n mare? :laugh: Băi, știi cum înot? Nebunie! :biggrin:

Asa.

Si ce e mai important - stresul, care scade imunitatea.

Faceti chestii care sa va faca sa va relaxati, sa va simtiti bine  - chiar si sa visati cu ochii deschisi si sa va faceti planuri faine de viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 minutes ago, Stu' said:

Asa.

Si ce e mai important - stresul, care scade imunitatea.

Faceti chestii care sa va faca sa va relaxati, sa va simtiti bine  - chiar si sa visati cu ochii deschisi si sa va faceti planuri faine de viitor.

Aha! Adicătelea tu ce crezi? Că-mi făcui planuri cum cum că o să înot în jurul tău în largul mării? :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, mai glumim.

Dar situația globală e că Italia, Spania, SUA, au depășit deja China. Nașpa!

Și mai nașpa e că România pare a veni tare din urmă! :sad:

Dar fiți atenți la rata din Turcia, cum numai în câteva zile a explodat!

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Kleopatrah said:

Marfă, Kleo! Ăsta, adică Toma, e un monstru sacru al cinematografiei și prezenței scenice românești. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar să revenim la câteva din problemele importante:

- Există șanse ca zona Suceava să se transforme, păstrând proporțiile, în Lombardia României? S-au luat măsuri concrete de izolare?

- Când vom avea vârful epidemiei la noi?

- Ce se va întâmpla cu economia, cu viața noastră de zi cu zi?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×