Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Dumnezeu nu are nici o religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 minute ago, Vriies said:

Aserțiunea ta anterioară, cum că  „Adevarata si falsa in aceeasi masura ” e una care nu se susține, e o înfundătură logică. Intuiția premerge logicii, e-adevărat, însă trebuie validată prin logică și experiență, că altfel iese o balamuceală. 

Corect e Gandhi, ți-am mai spus. Și a spus-o bazându-se atât pe intuiție, pe logică, precum și pe marea lui experiență.  

Pentru ca nu ai citit pana la capat ce am zis.

Pentru unii este adevarat, si pentru altii, fals. Nu poti generaliza cand vine vorba de chestiuni intime/interioare.

Deci este un citat adevarat si fals.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandhi nu m-a deranjat. Dar afirmatia este ca o piatra aruncata in apa si tu vrei sa sarim toti in apa s-o scoatem. Nu ma deranjeaza nici apa, dar fac baie cand vreau eu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, King1 said:

 

Pentru ca nu ai citit pana la capat ce am zis.

Pentru unii este adevarat, si pentru altii, fals. Nu poti generaliza cand vine vorba de chestiuni intime/interioare.

 

Am citit și tocmai de aia am încercat să-ți explic. În logică ceva nu poate fi concomitent și adevărat și fals, așa cum ai afirmat tu. E un nonsens.

Faptul că pentru unii „ceva” pare adevărat iar pentru alții pare fals, este altă poveste care ține doar de capacitatea fiecăruia de a-și folosi logica și de a discerne.

 

10 minutes ago, King1 said:

 

Deci este un citat adevarat si fals.

Ți-am explicat mai sus că, în logică,  ceva nu poate fi concomitent adevărat și fals. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, adal* said:

Gandhi nu m-a deranjat. Dar afirmatia este ca o piatra aruncata in apa si tu vrei sa sarim toti in apa s-o scoatem. Nu ma deranjeaza nici apa, dar fac baie cand vreau eu.

Oki! Care-i supărarea? Dă-mi o palmă, ca să ne împăcăm! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat pe net si nu am gasit contextul in care ar fi spus asta si nici macar nu am ajuns la concluzia ca asta ar fi zis-o gandhi.
Este doar o legenda probabil.
Apoi daca ar fi zis-o gandhi, in mod sigur se gandea la un creator universal, nu la dzeul crestin sau musulman, sau al altei religii.
Din punct de vedere logic, pentru cineva care crede ca poate fi obiectiv, pare o afirmatie logica, insa cum putem noi sti in ce termeni gandeste un creator? Este riscant si lipsit de  etica sa faci o asemenea afirmatie, atunci cand stii ca ceea ce spui are impact public, dand impresia ca detii cunostinte in legatura cu creatorul realitatii.
Normal ar fi pentru o persoana cu adevarat inteligenta sa se fereasca de a face astfel de afirmatii, altfel pare ca nu vrea decat sa epateze.
De ce as marsa la o astfel de provocare?

Ideea din fundal a acestei afirmatii atribuite lui gandhi este: dumnezeu este ateu.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Vriies a spus:

Oki! Care-i supărarea? Dă-mi o palmă, ca să ne împăcăm! :laugh:

Nu sunt suparat, bre. si nu-mi zice de doua ori.:laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Vriies said:

Am citit și tocmai de aia am încercat să-ți explic. În logică ceva nu poate fi concomitent și adevărat și fals, așa cum ai afirmat tu. E un nonsens.

Faptul că pentru unii „ceva” pare adevărat iar pentru alții pare fals, este altă poveste care ține doar de capacitatea fiecăruia de a-și folosi logica și de a discerne.

 

Ți-am explicat mai sus că, în logică,  ceva nu poate fi concomitent adevărat și fals. 

Si eu ti-am spus ca nu ne raportam strict la logica si nici afirmatia mea nu poate fi tratata pe criterii obiectiv-tehnice-logice, pentru ca discutia in sine nu e de asa natura. Asta ar fi nonsensul aici.

Nu, nu e alta poveste.

Sa explic altfel: daca un buddist sau un musulman sau un crestin sustine si crede ca Dumnezeu e de religia lui, tu nu ai cum sa ii negi parerea, pentru ca nu ai cum sa demonstrezi ca dumnezeul din el e de alta culoare sau natura. Nimeni nu poate. Da, nici Ghandi si nimeni.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In schimb, respectivul isi poate dovedi siesi aspectul asta prin prisma intuitiei sau a altor manifestari. Deci el are o proba, insa este proprie si de neimpartasit.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, adal* said:

Am cautat pe net si nu am gasit contextul in care ar fi spus asta si nici macar nu am ajuns la concluzia ca asta ar fi zis-o gandhi.
Este doar o legenda probabil.


Apoi daca ar fi zis-o gandhi, in mod sigur se gandea la un creator universal, nu la dzeul crestin sau musulman, sau al altei religii.


Din punct de vedere logic, pentru cineva care crede ca poate fi obiectiv, pare o afirmatie logica, insa cum putem noi sti in ce termeni gandeste un creator? Este riscant si lipsit de  etica sa faci o asemenea afirmatie, atunci cand stii ca ceea ce spui are impact public, dand impresia ca detii cunostinte in legatura cu creatorul realitatii.
Normal ar fi pentru o persoana cu adevarat inteligenta sa se fereasca de a face astfel de afirmatii, altfel pare ca nu vrea decat sa epateze.
De ce as marsa la o astfel de provocare?

 

Ideea din fundal al acestei afirmatii atribuite lui gahdhi este: dumnezeu este ateu.

Eh, poate n-ai cătat suficient. Mai caută! :laugh:

În mod sigur că în gândirea lui Gandhi (cu G mare!) nu încăpea un Dumnezeu antropomorf. 

Așa crezi tu, că ar fi fost de o inteligență elementară și că ar fi lipsit de etică. Pentru alții, dimpotrivă, a fost un tip etic și cu o inteligență peste media timpului său.

Total greșit ce ai înțeles tu. Ideea din fundal e că Dumnezeu nu are treabă cu religia, doar atât!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, adal* said:

Nu sunt suparat, bre. si nu-mi zice de doua ori.:laugh:

oki, m-am liniștit! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×