Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Dumnezeu nu are nici o religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O postare foarte recenta a lui Arcangelo pe fb

 

krishnamurti.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Sherlock said:

O postare foarte recenta a lui Arcangelo pe fb

 

krishnamurti.jpg

E drăguță și e de la Krishnamurti citire. Însă, întâmplător, chiar mă descrie foarte bine. Sunt cetățean al universului și nu aparțin nici unui sistem politic sau de alt gen și sunt preocupat de înțelegerea umanității. :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
23 hours ago, Lucia N said:

Sa ne gandim si la faptul ca Darwin si-a negat propria teorie si a admis ca este Dumnezeu.

Ideea e ca indiferent de directiile pe care Dumnezeu a incercat sa le dea oamenilor, fie ele prin intuitie, vise, revelatii, aparitii sau chiar direct, oamenii au extrapolat si exagerat anumite aspecte. Multi s-au folosit de religie pentru a face rau. Evident, ab initio si per se nu inseamna ca religia este ceva malefic. Din contra, cred ca s-ar dori a fi fost, vorba lui Stu, un sistem de valori sau efectiv directionare concreta si colectiva intru comuniunea cu Dumnezeu. De fapt - cam fiecare religie are setul sau de valori, multe dintre ele incontestabile. Porunca iubirii sau norme prohibitive si de morala... organica, precum a nu ucide sunt exemple de netagaduit.

Deci ajungem iarasi la faptul ca depinde totul de la om la om. Pe cat sunt cei care se folosesc de religie pentru a da nastere supunerii, pe atat sunt cei care o folosesc pentru vindecare, evlavie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 hours ago, Vriies said:

Nu știm pe ce cale Gandhi a ajuns la acastă concluzie. Poate fi atât intuitivă cât și logică. Problema e dacă aceasta e corectă. Ție cum ți se pare? :smile:

Adevarata si falsa in aceeasi masura :laugh:

Falsa pentru cei care sunt de o anumita religie si prin ea ajung la Dumnezeu (conteaza aici, culmea, partea subiectiva - ei sa creada cu adevarat ca au ajuns, pentru ca asta e o chestiune intima), adevarata pentru cei care sunt in afara religiilor, sau chiar de-o religie, dar care ajung nu prin intermediul ei la Dumnezeu.

Dumnezeu si religia... e greu sa le pui laolalta pentru ca e ca si cum am vorbi de casa si de curte. 2 chestiuni legate, dar diferite. Poti trece prin curte ca sa ajungi la casa, sau poti ajunge direct in casa, daca ea e cumva fara curte si pragul da direct in drumul public. Sau eventual sarind de pe un acoperis pe altul, sarind pe fereastra etc.

Vai, cat se chinuie unii cu particula lui Dumnezeu si alte chestii... de fapt e mult mai simplu (si mai greu, in aceeasi masura :laugh:): trebuie sa sapi adanc inauntrul tau. Oricine va face asta Il va gasi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Sherlock said:

O postare foarte recenta a lui Arcangelo pe fb

 

Arcangelo avea unele chestii chiar intersante pe parte de spiritualitate.

Dar ideile astea de corecta politica sar din mine de parca as fi din cauciuc.

Nu, nu esti violent daca te separi de restul lumii. Nu are nicio logica - si nicio intuitie :laugh: te separi si atat. Te poti numi si șmargaluf de zăpadă si sa te manifesti ca atare. Nu cred ca esti mai violent asa. De fapt clar NU.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, King1 said:

Adevarata si falsa in aceeasi masura :laugh:

 

În logică nu există așa ceva ca adevărat și fals în aceeași măsură! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Vriies said:

În logică nu există așa ceva ca adevărat și fals în aceeași măsură! :laugh:

De asta tot fac referire si la intuitie.

Ca si Ghandi, ca tot intuitiv a spus-o - ori cel putin asta e impresia mea. Cand vorbesti de Dumnezeu clar nu te poti raporta numai la logica. Ci la tot.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dzeu nu are nici o religie este o afirmatie fara consecinte.

Este doar deranjant ca cineva crede ca stie ceva despre asa ceva.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, King1 said:

De asta tot fac referire si la intuitie.

Ca si Ghandi, ca tot intuitiv a spus-o - ori cel putin asta e impresia mea. Cand vorbesti de Dumnezeu clar nu te poti raporta numai la logica. Ci la tot.

Aserțiunea ta anterioară, cum că  „Adevarata si falsa in aceeasi masura ” e una care nu se susține, e o înfundătură logică. Intuiția premerge logicii, e-adevărat, însă trebuie validată prin logică și experiență, că altfel iese o balamuceală. 

Corect e Gandhi, ți-am mai spus. Și a spus-o bazându-se atât pe intuiție, pe logică, precum și pe marea lui experiență.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, adal* said:

Dzeu nu are nici o religie este o afirmatie fara consecinte.

Este doar deranjant ca cineva crede ca stie ceva despre asa ceva.

Să înțeleg că te-a deranjat Gandhi? :sad:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×