Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Dumnezeu nu are nici o religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu nimic sau cu totul cum  doresti

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 hours ago, impresie said:

S-a mai precizat in mesajele anterioare că religia lui este cea a Păcii și Iubirii?

„Pace”, „iubire”,  care parcă ar merge la pachet cu ideile de „justețe/dreptate”, „adevăr”. Ți s-a părut că ai găsit vreo religie, din cele existente, care să meargă pe aceste deziderate? 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 hours ago, Kleopatrah said:

globalwarm.jpg

Poi, bre, o alternativă și o posibilă explicație ar fi următoarea... 

Zise Dumnezeu: „Băh, fraierilor, v-am dat liber arbitru, v-am dat și evoluție și implicit capacitatea de a discerne. Punct! Ce mai vreți? Ah, că vreți să vă distrugeți planeta și nu mișcați un deget la chestia cu încălzirea globală pe care ați provocat-o? Atunci, la ckkt, bre! N-aveți decât să vă distrugeți planeta, dacă atât vă duce mintea, fraierilor!” :laugh: 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si acum, la pelerinajul de Sf. Dumitru.

Banescu: patriarhia a decis ca doar cei din Bucuresti participa, si le recomanda celor in varsta sa nu vina.

Si Orban e cel care se mai gandeste? la ce se mai gandeste, daca ii lasa si pe cei din alte orase sau daca nu se mai tine pelerinajul?

Banescu:

''Acest pelerinaj de anul acesta de la Bucureşti va fi unul aşadar consumat în nişte limite restrictive pe care trebuie să le înţelegem cu toţii, dată fiind starea în care se află acum Municipiul Bucureşti, din punct de vedere epidemiologic. Accesul pelerinilor, aceesul credincioşilor din Bucureşti, ceilalţi fiind aşteptaţi atât înainte, cât şi după la această sărbătoare.

Accesul lor va fi unul foarte bine organizat. Se va urca pe Colina Bucurie venind dinspre Piaţa Unirii, pe un culoar unic de acces

Persoanele vor aştepta una în spatele celeilalte, la o distanţă de 1,5 metri. Marcajele vor fi foarte vizibile. Aici, pe platoul pe care mă aflu şi eu acum, unde se află altarul de vară al Catedralei Patriarhale şi unde se vor ofica slujbele din perioada celor trei zile, pe acest platou, vor putea participa la sfintele slujbe, maxim 200 de persoane.

Voluntarii bisericii vor împărţi credinicioşilor măşti, soluţii dezinfectante şi apă îmbuteliată

Există deja marcaje pe paviment. Ele indică locurile pe care vor putea sta atâtea persoane cât permite acest generos spaţiu. Accesul la racla cu sfintele moaşte se va face aşadar în deplină ordine. Voluntari biserii vor împărţi credincioşilor, celor care doresc să îşi schimbe masca li se va da o mască nouă, materiale dezinfectante, bineînţeles apă îmbuteliată.

Nu se vor mai oferi în acest an nici ceai, nici cafea, nici alte lurcruri care nu pot fi sigilate

Se va ţine aşadar cont cu o maximă rigoare de toate normele igienico-sanitare şi sperăm ca acest eveniment va fi unul exemplar, va fi unul care poate dovedi că în situaţii de criză, în situaţii în care normalitatea este constrânsă, stânjenită de restricţii putem să dovedim că rămânem normali, dar disicplinaţi, atenşi la celălalt, atenţi la ceilalţi, pentru că asta face parte oricum din viziunea creştină asupra celorlalţi. Grija faţă de ei este importană.

Biserica, Patriarhia Română, Arhiepiscopia Bucureştilor s-a îngrijit ca şi în acest an, credincioşii, măcar cei din Bucueşti să poată avea acces la Sfintele Moaşte ale Orcrotitorului lor, Ocrotitorul acestui oraş'', a declarat Vasile Bănescu în exclusivitate la Antena 3.

Pelerinajul va avea loc între zilele de 25 și 27 octombrie, la eveniment accesul fiind permis doar persoanelor cu reședința în Municipiul Bucureşti

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.mediafax.ro/social/staretul-manastirii-partos-din-timis-a-murit-dupa-18-zile-de-la-confirmarea-infectarii-cu-noul-coronavirus-19730753

ultimul mesaj al lui Padre pe FB

Dragilor,
Din păcate după primirea rezultatelor testului am fost declarat pozitiv. Se pare că fratele acesta, Covid, nu m-a ocolit. Voi rămâne probabil internat o vreme. Vă rog să vă amintiți de mine în rugăciunile voastre, după cum să vă rugați și pentru toți bolnavii și pentru medicii și personalul medical care fac atât de mult bine și care au o misiune deloc ușoară.
Vă port și eu în gândurile mele. Sunteți o icoană deasupra căreia mă odihnesc și de la care îmi iau putere. Suntem împreună. Mereu împreună.
Respectați, vă rog, regulile. Masca, distanța, igiena mâinilor... Știți cât de mult țin la asta. E esențial! Vremurile nu sunt bune...
Dacă cineva dintre voi ati fost în contact cu mine sau cu oamenii din proximitatea mea si observați simptome, vă rog mult să vă căutați medicul de familie, faceți testul și să aveți grijă de voi.
Rămâneți statornici în dragoste! Vă îmbrățișez din suflet!
Ps. Mulțumesc pentru (deja) atâtea mesaje frumoase care mi-au mișcat inima.. Sunteți tezaurul meu!
P. Varlaam (Padre)

Mda. Aia buni si rationali pleaca, si asa erau putini, raman buruienile negationiste care indeamna la nerespectarea regulilor de prevenire covid, precum Teodosie si altii. De aia si sunt astia rezistenti, ca sunt niste buruieni.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×