Sari la conținut
Forum Roportal
Gabriela1978

S-a suparat si m-a blocat peste tot

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 9 ore, Gabriela1978 a spus:

Am mai scris mai sus.Noi si daca ne-am casatori ,avem serviciile si locuim in localitati diferite la 30 km distanta una de alta,nu avem cum sa stam tot timpul impreuna.El a mai fost casatorit 10 ani si ultimi 3 ani din casatorie inselat si in dragoste si financiar,nu o casatorie sau niste acte rezolva problemele unui cuplu.Aici fie casatoriti sau nu problemele erau aceleasi.Unii casatoriti fiind incep sa minta si sa se ascunda si mai tare,depinde de caractere.

Problema este acum ,ca nu mi-am dorit sa se termine aceasta relatie asa brusc dintr-un motiv ca asta,ca eu i-am pus un microfon in camera lui ptr a ma convinge ca nu mai are pe altcineva ...sau macar sa fi dorit sa discutam face to face.I-am spus ca imi pare rau,mi-am cerut scuze,am incercat sa merg la el acasa sa vorbim,nu mi-a deschis.M-a blocat de miercuri peste tot si niciun semn,nici de rau nici de bine. 

Daca tu consideri ca o astfel de relatie iti este benefica, te simti bine asa si accepti sa traiesti intr-o astfel de relatie, atunci inseamna ca asta-i relatia de cuplu care ti se potriveste  si asta ai.(eu sunt de moda mai veche si nu as accepta o astfel de relatie, negasindu-i sensul ;  pe o perioada scurta, hai sa zicem ca functioneaza, probabil datorita "chimiei' dintre voi si din moment ce nu ati oficializat relatia, mai ales ca sunteti oameni maturi, asta va poate da multe semne de intrebare; daca va multumiti asa, atunci asta aveti, asta sunteti si asta veti avea si tu si el...)

Ati mai avut perioade cand nu v-ati cautat, nu v-ati vorbit sau este prima data cand va confruntati cu asa ceva in relatia voastra?

 

 

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au mai fost perioade cand el nu voia sa mai raspunda, facand pe suparatul si eu il tot sunam,dar nu a durat mai mult de doua zile...dupa doua zile imi scria .Acum deja au trecut 4 zile ,insa de 3 zile nici eu nu am mai incercat nimic.Desi m-a blocat sa sun pe telefonul lui,sa il contactez pe fb sau pe whatssup,ii mai trimiteam sms-uri pe telefon ptr ca am vazut ca primeam confirmare de livrare si ma gandeam ca le citeste,insa de 3 zile nu i-am mai trimis absolut nimic si nici nu ii mai trimit.Daca nu scriam aici pe forum prb ii mai scriam,insa m-au ajutat foarte mult mesajele si sfaturile tuturor si din aceasta cauza am pus stop sa il mai caut.Daca el are atata putere sa ma tina blocata si sa nu ma caute deloc,e clar ca nici nu il doare atat de tare.Inteleg ca s-a suparat ca am pus acel microfon,dar totusi puteam vb face to face ,putea reactiona altfel,pana la urma putea realiza ca am facut acel gest tot ptr ca atitudinea lui ma facea sa cred ca undeva imi ascunde si ma minte,ceea ce e posibil sa fi fost dupa aceasta reactie lui .

Editat de Gabriela1978

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti inteleg durerea si nelinistea. Ea vine din vina ce o simti pentru ca te-a prins cu acel microfon, din faptul ca tu nu voiai sa rupi relatia ci doar sa o analizezi "putin" si din cauza despartirii bruste fara drept de apel, sau macar un adio politicos...

Din pacate trebuie sa-ti asumi toate astea. Relatia voastra nu era nici inchegata si nici foarte veche pentru a rezista unei astfel de...incercari. Nimeni nu cred ca isi doreste sa continue, sa reia o relatie cu o persoana ce il controleaza in aceasta maniera. Poate tu nu vei fi asa intr-o relatie viitoare bazata pe incredere (poate), dar iti dai seama ce gandeste el acum despre tine si despre ce ai mai putea fi capabila in viitor. Probabil are si el un trecut zbuciumat, cum ziceai, in care a fost tradat, manipulat de fosta sotie si ultima persoana de care are nevoie este una ce i se pare similara cu aceasta. Spun toate astea prin prisma lui. 

Din punctul tau de vedere, trebuie sa vezi daca merita sa mai aveti o relatie, avand in vedere toate aceste nereguli pe care le-ai descoperit la el.

Cateodata e mai bine mai devreme si brusc decat treptat si la nesfarsit...

Totusi, daca relatia voastra era una buna si iubirea dainuia de ambele parti, sufletele voastre isi vor face loc unul catre altul, in timp, fara a forta cu ceva. Acorda-i timp si lui, dar si tie.....

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Gabriela1978 a spus:

Daca el are atata putere sa ma tina blocata si sa nu ma caute deloc,e clar ca nici nu il doare atat de tare.

Nu are putere, are de ascuns. De aici reacția șocantă (pentru tine). Probabil  că te a crezut mai cu pene... nu se aștepta să vrei cu adevarat sa te convingi daca te minte sau nu, spera sa te aburească in continuare.  Si... hop! chiar era să îl prinzi. :biggrin: De aceea fuge de tine acum. 

După 3 ani de relație, s mergi la usa si sa nu iti deschidă... gest de mitocan/taranete băgat în seamă. 

Spui ca esti o femeie independentă, cu stima de sine si încredere în ea? Nu mai plânge după milog, nu ai pierdut nimic. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu îți mai răspundă 2-3 zile ..din când în când, știind că pe tine te rănește cu asta - îmi sună a victimizare manipulare. 

Cu sange rece, că sa te joace mai bine.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Davi_ said:

Nu are putere, are de ascuns. De aici reacția șocantă (pentru tine). Probabil  că te a crezut mai cu pene... nu se aștepta să vrei cu adevarat sa te convingi daca te minte sau nu, spera sa te aburească in continuare.  Si... hop! chiar era să îl prinzi. :biggrin: De aceea fuge de tine acum. 

După 3 ani de relație, s mergi la usa si sa nu iti deschidă... gest de mitocan/taranete băgat în seamă. 

Spui ca esti o femeie independentă, cu stima de sine si încredere în ea? Nu mai plânge după milog, nu ai pierdut nimic. 

Aveti dreptate.Nu merita sa-l mai bag in seama,dar recunosc ca e f greu,ptr ca zi de zi ne vorbeam,dar sper sa am puterea necesara...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Stu' said:

Sa nu îți mai răspundă 2-3 zile ..din când în când, știind că pe tine te rănește cu asta - îmi sună a victimizare manipulare. 

Cu sange rece, că sa te joace mai bine.

Stia ca eu sunt cea care mereu il cauta si il suna etc.Acum nu stiu exact motivul ptr care a reactionat asa,insa mi-as dori sa-i fac acelasi lucru si sa ma caute ,iar eu sa am taria sa il ignor total.Pana la urma eu am facut cele mai mari eforturi in relatia cu el,macar ptr asta si tot putea sa-mi raspunda macar ptr a vorbi amical .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela, este vorba de slăbiciune aici.

Daca vei fi puternica, câștigi.

Dacă ești slabă, pierzi.

Important e să îți urmezi singura sfatul de a te abține.

Daca tu nu poți, nimeni nu poate in locul tau.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai intalnit persoane de acest gen.

Cred ca lipsa de comunicare pe care o aveti nu se va ameliora, ci se va agrava. Si pare ca el sta numai din comoditate, nu pentru ca are cine stie ce sentimente de iubire profunda. Iar tu pare ca il presezi mai mult decat isi doreste.

Minciunile lui prin omisiune sunt intentionate, nicicum ca sa te protejeze ( de ce te-ar proteja, daca  ar sti ca tu nu faci nicio scena, sau nu incerci sa te reasiguri de dragostea lui vesnica ?!?). De ce l-ai confruntat, atunci cand ai aflat ca au mai fost si alti musafiri in vizita? Trebuia sa lasi lucrurile asa, si sa tragi o concluzie doar pentru tine.

Si minte, fie din cauza ca si tu il presezi deobicei ( chiar daca tu consideri ca nu o faci, el asa simte), fie pentru ca el , in interiorul lui, ar vrea sa insele, fie ambele deodata( ceea ce este cel mai probabil). Nu te ingrijora, in societatea noastra nu se gasesc usor femei care sa sustina financiar barbatii, caci femeile cauta mereu sa fie invers. Asa ca, cel mai probabil,  se va intoarce la tine, daca nu gaseste alta la fel.

Acum, nu stiu daca asta e ceea ce iti doresti, caci ma indoiesc ca relatia voastra va evolua catre una de calitate, intrucat nimic din ceea ce ai prezentat, nu este vreun indicator pentru asa ceva.

Stiu sigur ca te vei intoarce la el, insa nu strica sa fii avertizata, in caz de-ti imaginezi, ca va urma o poveste cu Fat-Frumos si Ileana Cosanzeana.

 

 

  • Like 5
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, Gabriela1978 a spus:

Stia ca eu sunt cea care mereu il cauta si il suna etc.Acum nu stiu exact motivul ptr care a reactionat asa,insa mi-as dori sa-i fac acelasi lucru si sa ma caute ,iar eu sa am taria sa il ignor total.Pana la urma eu am facut cele mai mari eforturi in relatia cu el,macar ptr asta si tot putea sa-mi raspunda macar ptr a vorbi amical .

Inseamna ca el era o prioritate pentru tine, in timp ce tu erai doar o optiune pentru el! Asa ceva nu-i echitabil si ceea ce s-a intamplat acum este foarte bine pentru amandoi, ca sa constientizati fiecare ce faceti cu viata voastra si ce anume va doriti!

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×