Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie2

Cultele cargo - cum incepe un fenomen religios

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum că tot vorbim de faptul că dogma creștină nu s-a schimbat de-a lungul istoriei, ar fi interesat de subliniat că doctrina esenienilor , deși seamănă cu cea a creștinilor, nu rasare. Sunt diferente esențiale intre cele doua și , deși se încearcă forțarea unei suprapuneri intre esenism și creștinism - aceste diferențe nu lasă loc de așa ceva.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

19 minutes ago, Stu' said:

Vri, a considera, pentru mine înseamnă mai degrabă a crede, a te supune unei convenții , nu a ști că e convenția corecta.

Asta la nivel de dezbatere.

La nivel de intuiție, daca vrei, poate fi vorba de un adevăr aici. Dar nu pot sa impun intuiția ca pe un argument convențional valabil in relația aceasta forțată de fals sau adevărat. Că e forțată.

In ceea ce privește religia și definiția ei, eu nu o pot percepe in afara credinței și a dogmei. Cred in dogma, nu obligatoriu în religie, iar religia nu reprezintă dogma, daca o încalcă și încă în mod flagrant.

De impostori ai auzit? Ei, in multe cazuri, despre asta este vorba. Și forma pe care o are azi religia creștinismului, ortodoxismului - e diferita, fata de cum era, fiind influențată de istorie. Însă..dogmă a rămas aceeași. Nu este lucru mărunt, as spune.

 

 

Ah, deci la nivel de intuiție consideri totuși că religia ta este cea adevărată comparativ cu altele - de ex., iau la întâmplare, sikhismul și wicca. Mercic! 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

 

 

Ah, deci la nivel de intuiție consideri totuși că religia ta este cea adevărată comparativ cu altele - de ex., iau la întâmplare, sikhismul și wicca. Mercic! 

Da, la nivel de intuiție - știu că ,repet, credință - nu religia, dogma - nu politica, este cea adevărată .

De exemplu, citeam pe un călugăr budist care spunea că el nu consideră că a lui credință este singura adevărată. Crede doar că oferă calea mai scurta spre mântuire. Și cam așa ceva a spus și Steindhardt - că budismul reprezintă cumva un abandon direct ale celor lumesti, refuzând să își trăiască tragicul și suferință ortodocșilor.

Însă, daca tot m-ai întrebat și ți-am răspuns, te rog sa îmi răspunzi tu mie acum.

Mă face pe mine un om mai rău/periculos, daca cred asta? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
21 minutes ago, Stu' said:

  Cred in dogma, nu obligatoriu în religie, iar religia nu reprezintă dogma, daca o încalcă și încă în mod flagrant.

De impostori ai auzit? Ei, in multe cazuri, despre asta este vorba. Și forma pe care o are azi religia creștinismului, ortodoxismului - e diferita, fata de cum era, fiind influențată de istorie. Însă..dogmă a rămas aceeași. Nu este lucru mărunt, as spune.

 

Interesantă asta: „Cred în dogmă, nu în religie”

Cu siguranță că multe aspecte dogmatice au fost influențate de istorie.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Interesantă asta: „Cred în dogmă, nu în religie”

Cu siguranță că multe aspecte dogmatice au fost influențate de istorie.

Cu siguranță asta-ul, să îmi fie cu pardon, nu îl poți demonstra. - asta cred și intuiesc eu.

Poți încerca, însă,te ascult.

Repet, e vorba de esență!

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Stu' said:

 

Mă face pe mine un om mai rău/periculos, daca cred asta? 

Asta de unde ai scos-o? Ce-ți veni? :smile::laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Asta de unde ai scos-o? Ce-ți veni? :smile::laugh:

Eu întreb.

Tu răspunzi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Stu' said:

Cu siguranță asta-ul, să îmi fie cu pardon, nu îl poți demonstra. - asta cred și intuiesc eu.

Poți încerca, însă,vrea ascult.

Repet, e vorba de esență!

Vai de mine, poi sunt tomuri scrise pe tema asta, recte despre dezbaterile doctrinare și evoluția acestora. În multe cazuri chiar s-a lăsat cu beregățeli.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Stu' said:

Eu întreb.

Tu răspunzi.

Cred că ți-am răspuns suficient de clar, deși în glumă. Nu te consider a fi un om periculos, Doamne fere!

Și lucrul e valabil pentru oricine de pe aici cu care mă întind la vorbă. Faptul că avem păreri diferite asupra unor anumite probleme, nu însemnă că am fi periculoși unii pentru ceilalți.

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Vriies a spus:

Vai de mine, poi sunt tomuri scrise pe tema asta, recte despre dezbaterile doctrinare și evoluția acestora. În multe cazuri chiar s-a lăsat cu beregățeli.

Cu atât mai mult, daca sunt atâtea, îmi poți cu siguranță enumera 1-2 exemple concrete, nu? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×