Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie2

Cultele cargo - cum incepe un fenomen religios

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 14 minute, Abbie2 a spus:

Asta nu le valideaza.

Nici nu le invalidează, ca principiu. Eventual, doar că proasta practica.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Abbie2 a spus:

SUA. Printre cele mai religioase tari. 

Am înțeles. Dar, spre deosebire de altele, SUA are multe alte particularități, sa nu ne facem că nu știm.

De exemplu, au istorie f scurtă și deloc imperialistă. Funcționează pe mixtul de culturi și dpdv al puterii armate, este una dintre cele mai mari. Aș zice, printre primele două. Vezi WW2 și Războiul Rece și, bineînțeles, cele actuale și punctuale. Atât SUA, cât și Rusia sunt angajate pe baricade.

Contează . Este vorba de strategii geo-politice, care includ inclusiv economia. Însă, daca ne uităm la câți criminali in serie, obezi, psihopați, mafii..sunt pe acolo...SUA pt mine e mai degrabă contraexemplu, decât exemplu. Contraexemplu pentru bune practici religioase, that îs.

Nu ajunge sa te declari religios, dar sa nu fi.

In plus de asta, eu nu as lua sectele in calcul. Ele nu prea au trecut și nu vor avea nici prea mare viitor, luare punctual. 

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, Stu' said:

Care este religia adevărată? 

Eu cred că mai degrabă ar trebui să întrebi  

Așa crezi tu că ar trebui să întreb. :smile:

Dar eu întreb numai asta: Care din cele aproxim. 4200 de religii este cea adevărată? 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Stu'

Deloc imperialista...? Chiar acum orchestreaza o lovitura de stat in Venezuela.  Sa nu mai amintesc cele 8 tari unde conduce operatiuni militare fara invitatie, guvernele rasturnate in America de Sud de-a lungul deceniilor, razboiul din Iraq, faptul ca au facut praf Orientul Mijlociu.... samd.

Nu stiu cu obezii cum sta treaba, insa criminali in serie, psihopati si mafii sunt peste tot in lume.

Asta cu bunele practici e ceva subiectiv. E parerea ta. Daca ei la nivel de natie se manifesta asa (protestantii in principal), nu se poate spune ca fac lucrurile gresit. Isi practica religia asa cum o inteleg.

Edit: mai bine dai tu exemplu de o tara religioasa unde se practica religia asa cum trebuie, dupa standardele proprii.

 

 

 

Editat de Abbie2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Abbie2 a spus:

SUA. Printre cele mai religioase tari. 

Cand faceai o comparatie cu libertile individului si altele, care erau in avantajul tarilor nereligioase, ziceai tu, USA nu ai inclus-o, pentru ca-ti distrugea logica, dar asa facem, spunem ce ne convine.Nu-i asa?

Va pierdeti in amanunte, cu 4200 de religii, cu care este aia adevarata. Stu a incercat ceva, dar nu ati bagat de seama.

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, adal* said:

Cand faceai o comparatie cu libertile individului si altele, care erau in avantajul tarilor nereligioase, ziceai tu, USA nu ai inclus-o, pentru ca-ti distrugea logica, dar asa facem, spunem ce ne convine.Nu-i asa?

Va pierdeti in amanunte, cu 4200 de religii, cu care este aia adevarata. Stu a incercat ceva, dar nu ati bagat de seama.

Nu-mi distrugea nicio logica. SUA e plina de secte care practica poligamia fortata si casatoria cu minore (cat se poate de legal). Sunt acceptate acolo lucruri care nu ar fi tolerate in alte tari. Plus ca necredinciosii sunt in minoritate. N-ai sa vezi acolo politician care sa se declare ateu si sa aiba sanse de succes.

Da, am observat ce a incercat, si anume sa spuna ca totul e subiectiv, ca si cand o realitate obiectiva, comuna tuturor, nu exista. Nu te poti referi la "adevar" detasandu-l de realitatea concreta si ducandu-l in sfera subiectivului. Ca asa nu mai e adevar; e o perceptie si nimic mai mult. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
36 minutes ago, adal* said:

 

Va pierdeti in amanunte, cu 4200 de religii, cu care este aia adevarata. Stu a incercat ceva, dar nu ati bagat de seama.

 

 

Da, ne pierdem în „amănuntul esențial”. Anume, care ar fi religia aia adevărată din multitudinea care există? :laugh: Grea întrebare și greu răspuns, așa? :smile:

Stu a încercat să răspundă altceva, adică la ceva ce nu întrebasem. Ignoratio elenchi.

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, adal* said:

Tu care zici ca este cea adevarata?

 

Nu știu, deocamdată, doar întreb. 

Tu ai vreun răspuns crystal clear? 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×