Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie2

Cultele cargo - cum incepe un fenomen religios

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe mine nu ma preocupa amanunte de genu.

Cand vorbesc de religie nu vorbesc nici ca un credincios nici ca ateu. Incerc sa fiu deschis si vreau sa inteleg un fenomen care s-a nascut o data cu civilizatia.

Daca cineva vrea sa puna in discutie religia plecand de la un nivel foarte jos, nu va intelege niciodata, de fapt nu vrea sa inteleaga, vrea doar sa bagatelizeze subiectul.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 minutes ago, adal* said:

Pe mine nu ma preocupa amanunte de genu.

Cand vorbesc de religie nu vorbesc nici ca un credincios nici ca ateu. Incerc sa fiu deschis si vreau sa inteleg un fenomen care s-a nascut o data cu civilizatia.

Daca cineva vrea sa puna in discutie religia plecand de la un nivel foarte jos, nu va intelege niciodata, de fapt nu vrea sa inteleaga, vrea doar sa bagatelizeze subiectul.

Ăsta nu e un amănunt insignifiant, ci o întrebare esențială. Dacă te-ar fi interesat subiectul sine ira et studio, ai fi înțeles asta.

Sub umbrela faptului că nu pierzi niciun prilej de a te declara deschis și că vrei să înțelegi un fenomen, faci aici o serie de afirmații tendențioase, cum ar fi că preopinentul „pleacă de la un nivel foarte jos”. Și că de fapt el nu vrea să înțeleagă, dar vrea să bagatelizeze subiectul.

Crezi că este un subiect care te-a interesat mai mult decât pe mine sau pe alții?

Editat de Vriies
  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 minutes ago, adal* said:

Pe mine nu ma preocupa amanunte de genu.

Cand vorbesc de religie nu vorbesc nici ca un credincios nici ca ateu. Incerc sa fiu deschis si vreau sa inteleg un fenomen care s-a nascut o data cu civilizatia.

Daca cineva vrea sa puna in discutie religia plecand de la un nivel foarte jos, nu va intelege niciodata, de fapt nu vrea sa inteleaga, vrea doar sa bagatelizeze subiectul.

Am adus in discutie un caz concret, documentat, ce inca se desfasoara in zilele noastre. Pe  baza lui se pot trage cateva concluzii. Macar ele sunt bazate pe ceva real, observabil. 

Pardon daca crezi ca e o bagatelizare. Zic ca avem multe de invatat despre trecutul nostru de la comunitatile tribale. 

Unde anume in timp se departajeaza "nivelul jos" de cel al civilizatiei, pentru a separa religiile "primitive" de cele potential valabile? Si pe ce logica a crede in rai si iad se justifica mai mult decat a crede in conserve de corned beef trimise de zei din cer? In a doua situatie cel putin exista un porecedent. Prost interpretat, dar exista.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles ca nu este o noua religie? Ti-am mai spus. Populatia de care vorbesti avea religia ei de mii de ani, doar ca pe langa ea, au aparut aia cativa de care zici tu, cam cum ai aparut tu dupa ce nu ai mai crezut. De aici pana la o noua religie este cale lunga, dar daca nu vrei sa recunosti este problema ta. Continua sa te amagesti ca poti deveni zeita unora dupa ce te duci la ei cu o caruta de pizza.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
23 minutes ago, Abbie2 said:

Am adus in discutie un caz concret, documentat, ce inca se desfasoara in zilele noastre. Pe  baza lui se pot trage cateva concluzii. Macar ele sunt bazate pe ceva real, observabil. 

 

Acum nu cunosc multe amănunte despre cazul concret pe care l-ai adus în discuție la începutul acestui thread. Însă cu privire la geneza religiilor sau începutul fenomenului religios, explicația cea mai plauzibilă până acum am găsit-o la Max Weber. Anume, fiind legată de teodicee și soteriologie, respectiv de problema răspunsului existenței răului în lume și de problema salvării.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 minutes ago, adal* said:

Nu ai inteles ca nu este o noua religie? Ti-am mai spus. Populatia de care vorbesti avea religia ei de mii de ani, doar ca pe langa ea, au aparut aia cativa de care zici tu, cam cum ai aparut tu dupa ce nu ai mai crezut. De aici pana la o noua religie este cale lunga, dar daca nu vrei sa recunosti este problema ta. Continua sa te amagesti ca poti deveni zeita unora dupa ce te duci la ei cu o caruta de pizza.

Deci ce este o religie, in acceptiunea ta? Cum dictezi care e si care nu e, si cum argumentezi? Exista un numar minim al aderentilor sau un minimum de timp? Cine decide? Sau e totul subiectiv? Evident ca e; degeaba intreb. :)

Mai era o vorba... "Un cult e un grup care venereaza o persoana; o religie e acelasi grup dupa ce persoana respectiva a murit". Copyright Joe Rogan.

Nu aspir la statut; unii isi mai vad si lungul nasului si nu se considera heruvimi. Sunt altii cei care aspira la statutul de semi-zei, ingerasi sau ce vrei tu. Poate crezi ca suntem superiori acestor triburi. Nu suntem. Ne bucuram de tehnologie si informatii, atata tot. Avem aceleasi predispozitii paguboase in codul genetic. Totul depinde de mediu si de oportunitati.

De asta e si relevanta comparatia.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La inceput fiecare mic grup, sau trib avea propriile mituri si ritualuri. Pe masura ce grupurile s-au amestecat, din diferite motive, s-au amestecat si miturile si au inceput a se intretese, facandu-se legaturi complexe intre ele, zeul tribului dominant, devenind zeul cel mai puternic. Totul s-a petrecut intr-un timp indelungat, poate mii de ani, pana cand o populatie puternica s-a nascut si miturile s-au unit intr-un mod coerent in ceea ce numim religie.

Religia este un conglomerat de mituri care se intretes intr-un mod complex si care da sens acelei religii. Daca tu numesti religie un obicei al unui grup de a astepta in fiecare an, la o anumita data un avion plin cu pizza, atunci nu ma mir de modul in care vorbesti de religie. Scuza-ma, dar imi mentin afirmatia cu nivelul.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

RELÍGIE, religii, s. f. 1. Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință. ♦ Fig. Crez, cult. 2. Disciplină predată în școală, având ca scop educarea și instruirea elevilor în spiritul religiei (1) date. – Din fr. religion, lat. religio, -onis, germ. Religion.

Nu prea se ciocneste cu definitia ta. Va sa zica trebuie sa aiba mii de ani pentru a se incadra. Conform cui? Tie? :) 

PS, Scientologia e si ea, oficial, o religie. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vri, sa întrebi care religie e cea adevărată, este ca și cum ai intreba care credință e cea adevărată.

Nu ai cum asta și să vrei să păstrezi un fir logic al discuției, fara a impune un absolut ipotezei.

Cred și nu știu - daca asta e credință mea, cum pot să îți spun eu că e cea adevărată? Pot sa spun că e adevărată PENTRU MINE. Nu pot sa o demonstrez, pot doar sa cred că e cea adevărată.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Abbie2 a spus:

Nu prea se ciocneste cu definitia ta.

Nu intelegi nimic. Definitia aia pe care mi-o bagi in ochi este definitia unui produs finit.

Esti atat de departe de subiectul religie ca ma simt eu vinovat din cauza asta.

pentru tine religia este o mare necunoscuta. Cred ca si ateismul tau este la fel. Esti un conglomerat de bias-uri.

 

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×