Sari la conținut
Forum Roportal
gnrs

Trombocite mai mici de 10.000 probleme majore

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragilor ,atat stiu despre boala mea ca am trobocitele 78000, doctorul mi-a spus ca nu este periculos , cand ajung la 50000 , ei da , atunci este o problema.Restul mi-a mi-a spus ca analizele au un nivel ridicat dar ma mentin pe acelasi nivel de 4 ani si sa zic merci.Nu am primit nici un hepato-protector ca mi-a zis ca nu ajuta la nimic, dieta- nimic.Am si tromboflebita medicamente-nimic sa imi protejeze ficatul, mi-a zis sa-mi caut o alifie la farmacie, eu sa-mi caut el nu mi-as recomandat el fiind doctorul de la policlinica nu cel de la Klinika infectioasa.Dar totuisi cred ca l-a mustrat constiintza si intr-un tarziu cand eram pe picior de plecare m-a trimis la laborator sa dau o proba de sange numai pentru trobocite.Cred ca la ajutat si johanna fiica mea care l-a intrebat"tu ce zici mama este perfect sanatoasa nu are nevoie de nimic, decat de analize o data pe an, este normal sa ii curga sange din nas, sa aibe picioarele vinete si pline de umflaturi mici si rosii, totul este normal da? Ii tot faceam eu semne sa se opreasca dar a fost imposibil asa ca m-am dus la laborator.Dar am constatat ca de cand am serviciul asta si nu oriunde ci la o florarie care este aproape ca si a mea ma simt f bine.Daca acasa in 2-3 ore dupa ce ma sculam eram obosita aici lucrez si 10 ore pe zi si numai simt nimic, nici un fel de oboseala, nici o stare de nervi, ma uit cu cata placere isi cumpara suedezii flori, flori pentru gradina, flori pentru interior, flori pentru cimitir, doamnele in varsta vin asa pur si simplu sa vada ce flori au mai venit daca le cunosc iar una dintre ele m-a rugat sa nu ma supar dar eii fac bine florile si de aia vine fara sa cumpere nimic uneori.O las cu placere ca de la ea am invatat multe si in putin timp.Sunt multe de spus despre asta dar topicul nu este potrivit, dar concluzia este ca florile iti dau o stare de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Rodika,

 

Da-l incolo pe dr. pe care il ai, este putin nesimtit :alcoholic: nu da importanta pacientilor, mi se pare putin aiurea pentru ca stiu ca suedezii au cel mai ridicat standard de viata, protectie si taxe, important insa pentru tine este faptul ca iti place ceea ce faci la florarie, Doamne cad de frumos trbeuie sa fie ! Unde este in Suedia daca nu te superi, eu lucrez cu Suedezi si am fost in Sandviken, Hoganas, Malmo, Helsingor, spune-mi te rog daca vrei.

 

Intradevar o florarie in Suedia te face sa uiti de toate, Sincer ma bucur foarte mult pentur tine, asa si trebuie sa ai o atitudine pozitiva si sa mergi inainte pentru tine si apoi pentru Joanna (frumos nume).

 

Numai bine iti doresc si in privinta nalizelor iti pot spune ca si eu le am un pic marite, dar la fel mi s-a spus ca este normal :spiteful:

 

 

Ce mai este normal ? !!!!

 

 

Ai grija de tine si te pup.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rodika cred ca doctorul tau este putin cam timpitel sau cu capul in NORI, apoi tu cind faci analizele nu te uiti pe ele sa vezi ce si cum? Te bazezi doar pe ce i-ti spune doctorul(si ei gresesc frecvent si nu le face nimeni nimic, cel putin in Romania). Trombocite sub 100.000(cum ai tu 78.000) sunt riscuri mari de hemoragii interne si craniene si si la orice lovitura te poti invineti, iar cu petele de pe picioare se numesc trombocitopenie si se trateaza. Oricum atentie mare sa nu scada sub 50.000, mie doctorul pina au crescut cca la 50.000 nu mi-a dat voie sa marg decit cu caruciorul in spital si repaos la pat deci schimba-l pe DOCTOR.

Cred ca floraria este cel mai mare leac daca faci aceasta treaba cu multa placere si poti sta acolo 10 ore pe zi.

 

Gnrs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, ca eu sa vad rezultatul analizelor duc o adevarata lupta cu medcii si asistentele.Procedeul este astfel, suedezul este bolnav isi ia timp la doctor si poate primeste intr-o saptamana, bun ii spune medicului ce are, medicul il asculta pe el ca e suedez il compatimeste si il trimite la laborator pentru analize.Vine rezultatul analizelor pascientul se intalneste cu doctorul care ii spune ce are, nu ii arata analizele ceva pt ca pe suedez nu il intereseaza, a juns la doctor, perfect acum nu mai este problema lui ci a doctorului.Vine la doctor el ii da un tratament, iar mai vine il intreaba cum se simte in urma tratamentului , el ii spune probabil stii m-a cam durut capul, atunci doctorul deschide cartea si ii fixeaza alt tratament.Mai vine, mai face analize mai primeste alt tratament pana ajunge doctorul la concluzia , ca s-a facut bine. Suedezul fericit se duce acasa, nici nu a stiut ce a avut , nici de ce s-a facut bine, pur si simplu nu il intereseaza este problema doctorului.Doctorii agreeaza aceasta metoda si uite vin eu si spun ca vreau rezultatul analizelor ca as mai vrea niste lamuriri, si in clipa aia iti arata ca ai devenit obositor, si vezi ca in clipa aia vrea sa scape de tine sau in cazul de fatza de mine.Eu special o iau pe Johanna cu mine ea vb perfect suedeza si are un vocabular select este laa media program in clasa a xl si intreaba ea cat poate de repede pana nu se enerveaza ei si uite asa mai aflam si noi cate cevaa>Ca pana incep eu sa vorbesc eu cu suedeza sa acord substantivul cu articolul si sa asez perfect cuvintele in propozitie nu merge asa urgent, si de frica sa nu-si piarda rabdarea o tarasc peste tot cu mine la doctori.Nu mai este nevoie sa o instruiesc ce sa spuna stie, a invatat deja. tot ce este legat de bolile mele.Si sa va mai zic ceva nu este vorba de nestiintza este vorba si de discriminare, suedezii sutn renumiti pentru rasism.Le mai dau si dreptate, au motive, dar cand este vorba de sanatate poate ar fi fost bine sa fie mai umani.Ela eu locuiesc intr-un orasel mic din sudul Suedie Nessjo se numeste este la 320 de km de Malmo.Maine este ziua mamei in Suedia, toata lumea cumpara flori, cuconele parfumate si dragutze, domni eleganti, politicosi toti este o placere, nici nu stiu cand trece timpul, florile sunt pur si simplu o terapie, dar hai ca v-am plictisit cu florile , va promit ca nu mai vorbesc nimic cu ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rodika, ma bucur mult pentru tine ca ti-ai gasit o slujba atat de frumoasa si linistitoare, este frumos ce ne-ai descris.

Imi pare rau de ce se intampla vis a vis de medicii din Suedia.

Iti lasa impresia ca suedezii sunt niste naivi, si se cred sanatosi daca s-au dus la medic si le-a fost dat un tratament. sa nu ai curiozitatea omeneasca sa stii treburi legate de sanatatea ta este de mirare!

Nu poate fi nimeni perfect sanatos!

Medicul trebuie sa discute cu pacientul!

Am fost si eu la un ginecolog odata si nu mi-a spus nimic despre ca am, dar a doua oara nu m-am mai dus, mi s-a parut un tip rece si infatuat! Credea ca sunt atat de proasta ca nu merit sa mi se spuna ce am.

Noi romanii cred ca suntem un popor mai cald , mai uman desi avem destule bube.........

Te pup si imi place sa aud numai lucruri bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rodika,

 

Super cool babe ! Ziua mamei in Suedia ! Imi dau seama cum se simt femeile de acolo, mai ales tu in florarie :friends: Face terapie cu flori, minunat, si eu sunt innebunita dupa trandafiri si flori care infloresc, la birou am tot felul deplante, trandafir japonez, ficus, muscata, violete de parma si eu am grija de ele. Acasa am petunii si un trandafir japonez, stii mai mult timp stau la birou.:rock: de:d asta este .....

 

Joaana ma bucur ca te ajuta, sustine si este cred si minunat oraselul in care locuiesti. Imi privinta medicilor imi pare sincer rau, dar este caracteristic lor, reci, duri, plini de ei, etc.....

 

 

Ai grija de tine si sa ai un weekend minunat. Pupici :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ahhhaaa asa stau treburile pe acolo. Aveam alta impresie, bine nu din Suedia, din Belgia, Olanda dar acolo nu sunt doctorii chiar asa.

Vinzare buna de ziua Mamei si multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Rodika!

N-am apucat sa te felicit pt job. Felicitari si vad ca nu mai e nevoie sa-ti urez "sa-ti fie bine acolo"! De asemenea, La Multi Ani pt ziua mamei. Imi inchipui ce mandra esti de fata ta cand o vezi ca se descurca asa de bine si te ajuta atat de mult. Sa fie sanatoasa si norocoasa!

Rodika, poate doctorii dau dovada de indolenta acolo fata de anumite persoane, dar totusi, nu te poti duce la alt doctor, chiar si in alt oras? Dupa modul in care ti-ai descris simptomele, cred ca totusi ai nevoie de un tratament, de un doctor care sa te monitorizeze. Este bine ca iti place slujba si te face sa te simti bine (psihicul conteaza enorm) dar totusi, nu uita si de sanatatea ta fizica.

Florile sunt intr-adevar o mangaiere. Printre alte flori am niste trandafiri japonezi ( de fapt cica ar fi chinezesti), de mai multe culori : rosu, roz, piersica, galben. Si ca un facut, in iarna si primavara aceasta au inflorit incontinuu, si mai multe flori in acelasi timp. A fost o minunatie la geamul meu lunile acestea. Mi-au bucurat sufletul. Iti inteleg fericirea in apropierea lor.

Sanatate si numai ganduri bune! :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gnrs, eu nu ii gasesc asa vinovati pe doctori, pacientii i-au invatat.Eu am fost sfatuita sa nu arat cand merg la doctor cat stiu despre boala mea, sa il las pe el sa-mi spuna.L-am lasat si mi-a spus numai de bine, incat ma si intrebam ce caut eu acolo.Topi cul nu este potrivit eu v-as spune mai multe despre suedezi si despre sistem in general.Nici nu indraznesc sa deschid un topic sa nu va plictisesc.Gia daca vedeai tu astazi buchete de trandafiri cel putin 20 de nuante

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti foarte calama dupa cum vad eu dar este in joc sanatatea TA si cu asa doctori?

Nici noi nu dorim sa se stie ca avem HVC pentru ca multa lume nu prea stie cu ce sa maninca acest virus.

 

Gnrs 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×