Sari la conținut
Forum Roportal
gnrs

Trombocite mai mici de 10.000 probleme majore

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragii mei!

Nici eu nu stau bine cu trombocitele,aveam sub 90000 acum 3 saptamani si medicul mi-a spus ca la 10000 se opreste tratam.Ca o pauza de 2-3 saptamani nu e mare lucru.Urmeaza sa fac din nou analize si ce-o vrea Domnul!Am citit ca si Dioneea a avut o intrerupere de 3 saptamani,dar nu stiu,daca e bine chiar la toata lumea...Apoi,medicii mei curanti mi-au spus ca acum nu se mai intocmesc dosare cu F 1,deci eu am avut noroc anul trecut.

Iau tot 5 tablete de Copegus,dar poate medicii stiu bine pina la ce limita.Dar la mine stau jos si WBC,HGB si altele,in afara de transaminaza piruvica,in jur de 20,de TGO si GGT,fosfataza,bilirubina,glicemia,normale.

Am stari de lesin si momente cind ma dor oasele caineste,ca ma scol noaptea si plang.Stiu ca e un efect secundar,dar macar sa merite la mine.

O amica de-a mea a tot intrerupt,ca in loc sa termine in august,cred ca mai sta vreo doua luni in suspans.

Suferim cu totii,ne alinam durerea reciproc,deci e bine!Si asa,nimeni n-a spus ca trebuie sa se vindece 100% din pacienti!Deci,sa fim plini de sperante,dar si realisti!Sa ne ajute Domnul,ca dupa atata suferinta...

Eu eram un om normal pina am inceput tratam.Acum sint neputincioasa,anxioasa,iau xanax (la recomandarea medicilor),ma enervez repede si plang ca un copil ca fac rau celor din jur.Stiti la ce ma gindesc eu acum?!Daca s-a produs un dezechilibru metabolic si sanguin major in organismul meu,nu voi regreta ca am facut tratam cu o incarcatura virala mica si cu F 1?!

De-abia zilele trecute am aflat ca F 1 nu se considera acum un motiv major pt.tratam.cu interf.Oare e adevarat?!

Multa sanatate si toate cele bune.O vara frumoasa,dar fara bere si mici,fara expunere la soare si multe alte placeri:sa ne amintim ca ce e bun si placut,ingrase sau face rau!Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scumpa mea!

Asta mi-au spus-o medicii mei de la un spital renumit din Buc.Acum nu stiu ce sa cred.Sincera sa fiu,nu am cerut detalii.fiindca eu l-am avut intocmit in aug.anul trecut si deja fac tratament de ceva timp,cu rezultate aparent bune pina acum,dar vezi cu ce pret. Imi pare rau de tot ca te-am intristat.Intreaba la Casa de Asigurari de la voi.Mi-au spus ca la Bacau se asteapta cite un an si jumatate.Tu parca esti la Iasi.Cred ca depinde de fondurile alocate.In Buc.e mare"inghesuiala".Orasul nostru colcaie de virusi si cred ca f.multi sint bolnavi si sint multe dosare de aprobat.Stii,un tratament saptaminal costa cam 12 milioane (11 mil si jum.Pegasys si restul Copegus (ribavirina).Nu te descuraja si du-te mereu pe la Casa de Asigurari.Te vor intelege,sper!Iarta-ma,daca ti-am strecurat fara voia mea o indoiala in suflet,dar jur ca asa mi-au spus.Nu stiu daca s-au referit numai la Buc.,sau in gral.Sarutari,Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Neupogenul este foarte bun, costa 4.500.000 ROL (450 RON). De la prima injectie cresc si leucocitele si trombocitele ca la un om sanatos si se poate merge inainte cu tratamentul. Sigur ca pe urma scad iar dar nu asa de mult. Injectia se face tot subcutanat ca si pegasys-ul. Nu se da gratuit decat eventual la recomandarea speciala a medicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Netty nu erea normal sa-ti scada din tratament daca ai sub 100.000 tr?

Stiu ca la copegus se da la pina in 75kg 5 tablete iar peste 75kg 6tablete. iat la pega. se scade doza la 135mgde la 180.

Si eu am dubii daca sa reincep tratamentul dupa ap. 2 luni de intrerupere dar cred ca voi face o viremie inainte sa vcad ce s-a intimplat in cele 2 luni de tratament. (da stiu ca este singurul tratament) sa vad ce zice si doctorul?

Catalina pina la urma i-ti vor aproba dosarul, nu au incotro dar sa te tii de capul lor nu au motive sa nu il aprobe, si la mine am primit aprobarea dupa ce prima data il refuzase au mai cerut inca o aprobare de la doct. cardiolog dar pe urma a venit aprobarea destul de repede, totusi am asteptat aprox. 6 luni. Aprobarea este pe 4 luni apoi margi la prelungire in functie de rezultate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Netty!

Eu sunt din Bacau!

La Iasi doar am medicul curant!

Al meu a fost dosarul nr 34.

tanti aia zicea ca in 3-4 luni de la depunere (luna aprilie) voi primi aprobarea.

ca cei tineri au intaietate la tratament!

Ce o fi, o fi!

Ce o vrea D-zeu aia va fi!

Nu pot eu schimba vrerea Lui.

Iti multumesc pentru informatie si nu-ti mai cere scuze.

Multa sanatate si bafta la tratament!

Te pup!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Da ,asa am auzit si eu,dar mi-au spus sa continui cu cinci tablete de ribavirina(Copegus) si sa fac din nou analizele.apoi sa fac o intrerupere mai lunga de doua-trei saptamani.Sint nemultumita,dar nu eu dispun.poate stiu ei ce fac.Deci,in urma cu aproape o luna aveam 90000 si ma simteam inca bine:acum de-abia mai merg,am dureri musculare de la genunchi in jos,ameteli si n-am decit 54 kg greutate.Inainte ma simteam numai 2-3 zile pe saptamana mai rau,acum tot timpul,mai ales de cind au venit caldurile.Multumesc mult!Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela , tu stii ca organismele nu reactioneaza la fel, asa ca mergi pe drumul tau si roaga-te la dumnezeu sa-si faca efectul, acest tratament

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ELTROMBOPAG-creste semnificativ numarul de trombocite

20 Decembrie 2005

 

Eltrombopag, un produs al firmei GlaxoSmithKline aflat deocamadata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ,asa am auzit si eu,dar mi-au spus sa continui cu cinci tablete de ribavirina(Copegus) si sa fac din nou analizele.apoi sa fac o intrerupere mai lunga de doua-trei saptamani.Sint nemultumita,dar nu eu dispun.poate stiu ei ce fac.Deci,in urma cu aproape o luna aveam 90000 si ma simteam inca bine:acum de-abia mai merg,am dureri musculare de la genunchi in jos,ameteli si n-am decit 54 kg greutate.Inainte ma simteam numai 2-3 zile pe saptamana mai rau,acum tot timpul,mai ales de cind au venit caldurile.

Netty, cum spunea si gnrs, nu stiu de ce ar trebui intrerupt tratamentul. Ti s-a diminuat mai inainte doza de pegasys si a fost fara rezultat? Cand mi-au ajuns trombocitele aproape la 100.000, mi s-a micsorat doza la 135 si dupa doua injectii au revenit si am trecut iar la doza normala. In cazul scaderii trombocitelor, se scade doza de interferon, nu de ribavirina.

De asemenea, cred ca ar trebui sa urmaresti cam saptamanal evolutia lor (indiferent ce spune medicul) pt a interveni inainte de o cadere majora.

Da, stari de slabiciune extrema am si eu, si totusi sunt asociate si cu valorile sangelui, orice s-ar zice. Cand valorile cresc, ma simt si eu mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×