Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Vreau sa fiu frumoasa, inteligenta si bogata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stu e greu sa iti raspund

Nu e vorba doar de serialele turcesti

Cred ca imi plac oamenii sau chiar si creaturile care reusesc sa fie mai buni/bune in situatii imposibile

Gen vampirii care renunta la ucis oameni pentru ca iubesc

Gen oameni crescuti intr-un regim extremist sau cvasiextremist care reusesc sa ramana oameni

Gen barbatul cu inima de aur care se impotriveste tuturor pentru a-si apara iubirea

Gen femeia care e invatata sa fie supusa toata viata dar nu se supune

In mlastina si in desert cresc cele mai frumoase flori

Cam asa e si in India si Turcia

E saracie foarte mare la ei dar foarte mare peste 80% sunt saraci cum nu prea intelegem noi aici ce inseamna saracia

Turcii filmeaza toate scenele in muzee si muzeele sunt in vile si palate construite de bizantini; nu de ei

Indienii filmeaza in palate construite de moguli

Nu stiu ce sa zic de faza cu istoria daca de exemplu., sa zicem ca 5 generatii de femei  din familia mea sunt rapite si au urmasi cu rapitorii lor urmasii lor nu mai sunt rude cu mine? E de discutat aici:

Un alt motiv ar fi ce zicea Olga ca au un islamism mai light

Un motiv ce a zis obs; ca au bani sa isi plateasca echipa de filmare in asa fel incat sa isi dea sufletul cand filmeaza

Un motiv este tema familiei; familie care la mine a fost doar teoretic si cu numele si de cate ori as retrai sentimentul de copil al unei familii prin imaginatie tot nu ar ajunge

Si nu imi plac doar mie serialele turcesti daca au milioane de vizionari pe youtube iar la tv numarul e mult mai ridicat:::

Sunt multe motive deocamdata e ce am reusit sa descopar

Tie iti plac serialele turcesti?

 

 

Editat de Kleopatrah
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Fiero a spus:

Salutări din partea lui Lighty! 

:notworthy:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Fiero a spus:

Sunt la episodul 2, seria 3 din Intersection,  de ce or fi omorat-o pe Naz?:resent:

Nu mai stiu si daca stiam vrei spoilere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns.

Eu nu ma uit, pasager doar, cand nimeresc la mama si ea se mai uita.

Dar sunt cateva lucruri care mi se par interesante:

- au in limbaj plin de dulcegarii cand iubesc - un fel forma de poezie putin patetica dar plina de solemnitate - desi imediat dupa aceea incep tunetele si fulgerele

- cultul familiei l-am observat si eu; e unul foarte puternic 

- peisajele

Cam atat pot spune ca imi place.

La filmele indiene imi place ca peste tot dau pe dinafara cu spiritul revolutionar ( cum spui tu), desi in realitate acesta este mereu invins de sistem si de faptul ca nu se pot uni - e drept, saracia mare nu ii lasa sa se dezvolte pana acolo.

Am inteles ca indienii sunt o parte musulmani, o parte budisti, in mare. Am vazut odata um film care mi-a rupt sufletul, in care se evidentia f mult aceasta diferenta. Era despre un baiat androgin si viata lui de calvar pe care o duce din aceasta cauza. Batjocura si abuzurile pe care le sufera, fara macar sa poata, sa stie sa se revolte. Un alt aspect al filmului se referea la un cartier - bordel, unde barbatii care aveau numai fete in familie, erau cumparati pentru ,,monta'' si copilele facute de prostituate aveau soarta pecetluita de mici. 

Am mai vazut cateva filme indiene, dar majoritatea incepeau in forta, in spirit revolutionar, si se sfarseau in ratacire a motivatiei, a sperantei. Doar personajele principale mai reuseau sa isi depaseasca conditia, ceea ce accentua si mai mult prapastia. 

Filmele turcesti ( nu seriale), in schimb, pasrteaza forta, pasiunea, pe tot parcursul, dar undeva, pentru mine, isi pierd orice urma de spiritualitate autentica. Poate din cauza ca pun prea mult pret pe dragoste, putere si abundenta? ...

 

 

Editat de Stu'
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Stu' a spus:

Am inteles ca indienii sunt o parte musulmani, o parte budisti, in mare.

The Indian subcontinent is the birthplace of four of the world's major religions; namely Hinduism, Buddhism, Jainism, and Sikhism. According to the 2011 census, 79.8% of the population of India practices Hinduism, 14.2% adheres to Islam, 2.3% adheres to Christianity, and 1.7% adheres to Sikhism.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns să disecăm filmele turcești? Nu-mi vine să cred! Adică, aș vrea să nu cred, dar, na, e o realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Am ajuns să disecăm filmele turcești? Nu-mi vine să cred! Adică, aș vrea să nu cred, dar, na, e o realitate.

ce nu-ti convine, pretiosule?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Vriies a spus:

Am ajuns să disecăm filmele turcești? Nu-mi vine să cred! Adică, aș vrea să nu cred, dar, na, e o realitate.

De ce esti rau la ora asta? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Stu' said:

ce nu-ti convine, pretiosule?

Credeam că numa' mama și mătușile mele se uită la filmele turcești. Și prin extenso, un segment de populație să zicem de vârsta a treia. Dar, na, se pare că m-am înșelat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×