Sari la conținut
Forum Roportal
Arielix

Ateismul si lupta impotriva lui Dumnezeu !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Din faptele care ne inconjoara.

 

Numeste-le.

 

2. :D Nu era curioasa de mantuirea mea, era indignata de asteptare ca vedea ca mai sunt si altii inaintea ei...se gandea ca cine stie cand ajunge acasa.

 

 

De cate ori iti mai vine sa faci o astfel de judecata, tine minte asta: ai vazut? a baut cafeaua pentru ca era gratis. :spiteful: (sorry Perv, dar chiar a trebuit sa bolduiesc) de unde stii tu, Kosty, ca nu avea acasa un sot, o sora sau un copil bolnav in grija si se grabea sa ajunga la el? Eh? babo de la stomatolog care esti tu.

 

3. Aici e problema. Daca as face si eu ca ea sa nu mai am rabdare ca vad pe cineva inaintea mea ca sta si sta... ar fi altceva. Dar eu astept atata cat e de asteptat. Deci nu mi se potriveste ...

Hai, nu-mi spune tu mie ca nu ti-ai pierdut rabdarea la o coada interminabila sau nu ai batut din picior si nu te-au apucat nervii cand dupa 20 de minute de stat la coada, persoana din fata ta inca nu e hotarata ce sa cumpere din galantar, ca nu te cred. Ca doar nu umbli sedat de dimineata pana seara. Sfantule care esti tu.

 

 

4. Ceva ce exista dar nu este dovedit? Cum se poate asa ceva in legea stiintei? Si totusi ramane aprobat si fara un rezultat al stiintei. Deci in concluzie si noi gandim la fel. Pe Dumnezeu il vedem prin fapte de cele mai multe ori. Uneori se intampla unor oameni sa stea de vorba cu ingerul personal care este pus de Dumnezeu sa ne calauzeasca. Deci e la fel de normal sa il vedem pe Dumnezeu ca si cum vedem iubirea. Daca spui ca ateii stiu ce e aia...si ca ar fi normal pentru ei sa iubeasca. Deci pana la urma si ateii se rezuma la credinta fara dovada stiintifica. Dar trambiteaza sus si tare '' daca nu vezi , nu atingi, nu exista'' :haha: cred ca te exclud astia din asociatie ca ii tradezi...

Bine ai venit in clubul celor care stiu dar nu pot dovedi in scris negru pe alb. :haha:

Oo, bun venit pe teritoriul meu, dragule. Stiintific emotiile sunt extrem de bine cunoscute, de la teama, la ura, la dragoste. Se datoreaza toate creierului nostru care elibereaza diferite substante, deci nici pomeneala ca sa "credem" in ceva nedovedit, sau ne-vazut. Poti sa vezi la tomograf cum se activeaza diverse parti ale creierului in diferite circumstante care creeaza emotii diferite. Ce am spus ca NU exista, un studiu care sa arate ca ateii in mod specific iubesc. Asa ca, dupa cum spuneam, pana la proba contrarie, ateii sunt oameni cu o biologie si o chimie ca a oricarui alt om credincios, deci un ateu sanatos fizic si psihic nu ar avea de ce sa nu fie functional si in domeniul intregului spectru al emotiilor.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am spus ca NU exista, un studiu care sa arate ca ateii in mod specific ar avea si ei asa ceva. Asa ca, dupa cum spuneam, pana la proba contrarie, ateii sunt oameni cu o biologie si o chimie ca a oricarui alt om credincios, deci un ateu sanatos psihic nu ar avea de ce sa nu fie functional si in domeniul intregului spectru al emotiilor.

Eu zic totusi ca inca nu s-a descoperit tot. Pana la urma o diferenta trebuie sa fie pe undeva.
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic totusi ca inca nu s-a descoperit tot. Pana la urma o diferenta trebuie sa fie pe undeva.

:rot:

Hai, nu-mi spune tu mie ca nu ti-ai pierdut rabdarea la o coada interminabila sau nu ai batut din picior si nu te-au apucat nervii cand dupa 20 de minute de stat la coada, persoana din fata ta inca nu e hotarata ce sa cumpere din galantar, ca nu te cred. Ca doar nu umbli sedat de dimineata pana seara. Sfantule care esti tu.

 

N-am zis ca nu, doar am fost si eu copil. Dar aia era baba. Iar cand vi la biserica si ai de stat. Nu te gandesti la copil, te gandesti ca satana iti pune bete in roata sa renunti sa nu mai astepti. Doar copilul l-ai incredintat cuiva dinainte sa pleci.

Ce am spus ca NU exista, un studiu care sa arate ca ateii in mod specific iubesc. Asa ca, dupa cum spuneam, pana la proba contrarie, ateii sunt oameni cu o biologie si o chimie ca a oricarui alt om credincios, deci un ateu sanatos fizic si psihic nu ar avea de ce sa nu fie functional si in domeniul intregului spectru al emotiilor.

Bingo. Asta asteptam, hai ca deja era pregatit tot :D

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Morgan Freeman e unul din preferatii mei. Misto filmuletul. I-ai raspuns lui Adal la intrebarea care este diferenta intre creierul unui ateu si cel al unui credincios.

Un ateu, care nu crede, nu are nicio reactie cand se gandeste la dumnezeu. La un credincios se activeaza lobul frontal in special.

iar acum sa facem diferenta si sa clarificam cateva lucruri. Ceea ce se vede pe ecranul tomografului nu este dumnezeu, este creierul unui om si reactia acestuia cand se gandeste la dumnezeu - unul credincios la dumnezeul religiei lui - altul ateu. Cum spunea cineva si i-am dedicat articolului topic, tatal nostru carele esti in creier. Ah, si era sa uit. Filmuletul nu raspunde in niciun fel la afirmatia mea pe care ai citat-o, desi l-ai postat ca si cum ai fi adus dovada ca ateii nu iubesc.

Editat de Enki
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Ah, si era sa uit. Filmuletul nu raspunde in niciun fel la afirmatia mea pe care ai citat-o, desi l-ai postat ca si cum ai fi adus dovada ca ateii nu iubesc.

Enki, spune-i că mă iubești pe mine și s-a încheiat discuția!  :lol:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste cateva ore merg la un party cu atei ... e in curtea bisericii evenimentul dar n-avem treaba cu sfintii si cu nimeni decat cu mancare buna, muzica dans cat ne vor tine cizmele de cowboy sau picioarele ... depinde si de cantitatea de bautura alcoolica bea fiecare.  Eu deloc, dar altele fac plinul, nu gluma.  Se petrece pana la ultimul client, vin si polonezi si restul nationalitatilor de pe planeta sa manance de pe gratar carnati si altele, sarmale, jumeri, gulyas, langosi, clatite, colaci secuiesti, torturi, vad eu acolo ce mai gasesc ca merg la prima ora sa prind din toate ce vreau ca se termina repede.  Vin si romani multi sa manance sa sa danseze plus este loc pentru copiii sa se joace, sa desenuze, danseaza si ei, canta spun poezii, sint implicati, limba nu conteaza.  Au cantat si copiii chinezi, ce fericiti erau pe scena!!!   Mai mult cu parcarea avem problema!!!  

 

Ca sa vezi, eu niciodata nu ma gandesc la dumnezeu!!!  nici nu tresar la numele lui, dar nici nu caut lumea care doar pe asta-l invarte-n gura toata ziua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enki, spune-i că mă iubești pe mine și s-a încheiat discuția!  :lol:

:lol: dragostea cu năbădăi nu se pune

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca, dupa cum spuneam, pana la proba contrarie, ateii sunt oameni cu o biologie si o chimie ca a oricarui alt om credincios, deci un ateu sanatos fizic si psihic nu ar avea de ce sa nu fie functional si in domeniul intregului spectru al emotiilor.

Ti-a aratat Morgan care este si preferatul meu. S-a dovedit ca la ateu nu functioneaza partea aceea a creierului. Nu functioneaza pentru ca cheia este credinta. Nu crezi, nu ai cum sa il cunosti pe Dumnezeu. E logic, cine vrea sa te cunoasca pe tine daca tu nu vrei sa il cunosti? In fine. Partea aceea din creier care la noi functioneaza si la voi nu, aceea putem sa o numim ''antena'' emisie receptie. Ai televizorul dar nu ai antena, esti deconectat. Nu ai cum sa intri pe frecventa canalului respectiv ca nu ai antena. Vezi purici. Intelegi? La fel este valabil si in satanism. Ai auzit de al 3-lea ochi? Este o practica oculta. Este ''antena'' emisie receptie cu demonii. Sistemul e acelasi. Trebuie sa crezi in Dumnezeu sau in satan daca vrei sa intrii in contact cu ambii. Cheia e credinta. Nu crezi, nu ai semnal. Nu recomand sa faceti ce scrie acolo dar ca idee sa intelegeti ca la atei spectrul nu e complet. Nu au ''antena'' normal ca nu au cunostiinte despre cele duhovnicesti. Al 3 lea ochi e prezentat aici.

https://www.roportal.ro/discutii/topic/25886-al-3-lea-ochi/

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Termina cu aberatiile astea, oricat l-as respecta ca actor, Morgan Freeman nu este om de stiinta si nici vreun mic zeu. 

 

Iar tu depasesti grav limita bunului simt atunci cand jignesti colectiv niste oameni pe care nu-i cunosti. Ba ca nu iubesc, ba ca nu le functioneaza creierul, dar unde te crezi? Topicul acesta este flame cap - coada, iar tu il intretii la greu. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×