Sari la conținut
Forum Roportal
Arielix

Ateismul si lupta impotriva lui Dumnezeu !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A crede in ceva sau cineva, nu toata lumea poate, precum nici a iubi nu se poate doar ca exista expresia "te iubesc" nu forma acea prea folosit de americani!!!  

 

Pentru mine sint doar cuvinte, D'zeu sau Devil ... nu ma impresioneaza deloc nici titlurile lor sau cei cu care au tangente mai des.   Insa am observat ca preotii 

dupa ce afla ca nu esti milionar, te ignora.   La ce-i bun teatrul cu a crede in religie, cand si el altceva cauta???   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In fine, cu toate astea...e cum am zis. Ti-am zis deja ca e valabil in ambele tabere, aceasi parte a creierului. dar trebuia tu sa ma provoci.

Nu ai ajuns tu...dar niciodata nu se stie.

 

Știi, tocmai mă uitam, așa, pe net și citeam pe ici pe colo... Cică în lumea noastră mititică sunt actualmente peste 4000 de religii, wow! Îți vine să crezi? 

Tu deja afirmi că există una care-i cea mai bună sau singura valabilă, așa? Ce te faci cu celelalte?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Știi, tocmai mă uitam, așa, pe net și citeam pe ici pe colo... Cică în lumea noastră mititică sunt actualmente peste 4000 de religii, wow! Îți vine să crezi? 

Tu deja afirmi că există una care-i cea mai bună sau singura valabilă, așa? Ce te faci cu celelalte?

Ok, dar eu am si trait ceva in viata mea...eu o spun din experienta. Nu din auzite. Iar ca sa analizam un pic pe dinafara...astea majoritatea au aparut tarziu prin 1800...deci 1800 de ani in explicatia lor, omul nu s-a mantuit :D Acum au venit ei cu idei noi..Normal ca le excludem. Dumnezeu nu astepta 1800 de ani ca apoi sa ii trimita pe ei...asta e aberatie. Biserica mama a fost cea catolica pana in 1054. Noi sarbatorim Sfintii care sunt Sfinti pana in 1054. Intelegi? Noi recunoastem inceputul ritual de botez al catolicilor, noi nu repetam ritualul la inceput al unui botez daca l-a facut deja un preot catolic. Cat a facut acel preot pana la un punct e bine, preotul ortodox il recunoaste dar continua cu mirungerea. Un detaliu mic care conteaza dar catolicii nu il mai fac. Fara acel detaliu botezul nu e valid. Unde erau sectele de care se vorbeste pana in 1054? Nu erau. Nici dupa 1054. Au aparut ca ciupercile dupa ploaie dupa 1800...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu contest experiența ta. Fiecare avem propria experiență, propria „excursie” prin viață în urma căreia tragem concluzii.

 

Poi, stai puțin...Din câte am înțeles, au tot fost făcuți (numiți) sfinți și după 1054. Nu așa? Și această practică continuă și-n zilele noastre..

https://ro.orthodoxwiki.org/Sfin%C8%9Bi_(cronologie)

http://basilica.ro/noi-sfinti-in-calendarul-bisericii-ortodoxe-romane-2/

 

Cu privire la multitudinea religiilor, da, multe au apărut mai în zilele noastre. Totuși, din aceste peste 4000 de religii câte avem acum, avem destule anterioare anului 1800, nu crezi? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu a asteptat nu câteva sute de ani ca sa se dezvaluie oamenilor, ci cateva zeci de mii de ani. Si dupa aceste zeci de mii de ani, s-a gasit el sa se dezvaluie fix unui trib de crescatori de capre din desert. Buna treaba. :rot:

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu contest experiența ta. Fiecare avem propria experiență, propria „excursie” prin viață în urma căreia tragem concluzii.

 

Poi, stai puțin...Din câte am înțeles, au tot fost făcuți (numiți) sfinți și după 1054. Nu așa? Și această practică continuă și-n zilele noastre..

https://ro.orthodoxwiki.org/Sfin%C8%9Bi_(cronologie)

http://basilica.ro/noi-sfinti-in-calendarul-bisericii-ortodoxe-romane-2/

 

Cu privire la multitudinea religiilor, da, multe au apărut mai în zilele noastre. Totuși, din aceste peste 4000 de religii câte avem acum, avem destule anterioare anului 1800, nu crezi? 

Eu am zis ca noi ortodocsii sarbatorim si sfintii care ii au catolicii, dar numai pe cei pana in 1054. Dupa 1054 ce au facut catolicii nu ne intereseaza. In ce priveste celelalte religii...ar trebui sa ne uitam la altceva. Istoria ne spune...

 

https://ro.wikipedia.org/wiki/Bazilica_Sf%C3%A2ntul_Petru_din_Roma

 

Deci ce mai conteaza ce spun celelalte secte?

Marturie a unui fost satanist.

 

Capitolul 5 ROMA, BABILONUL CEL MARE Rolul „sfinţilor” catolici

Fiecare sfânt din repertoriul catolic pe care Roma îl foloseşte ca să seducă lumea, nu este un sfânt în adevăratul sens al cuvântului. Sunt oameni morţi, cu origini şi stiluri de viaţă adesea dubioase, veneraţi de catolici. Mulţi dintre ei au fost magicieni sau rozicrucieni, slujindu-l pe Diavol în timpul vieţii. Trupurile sfinţilor sunt „recuperate” după moarte prin mijloace oculte. Trupurile sunt apoi mumificate, la fel ca ale papilor, şi păstrate în cavourile din Bazilica Sfântul Petru.

Când o nouă parohie se deschide undeva, toate spiritele se adună împreună în lumea invizibilă şi aruncă sorţii ca să ştie ce sfânt îi va fi desemnat. Odată ce un nume este ales, Lucifer ordonă Papei să ia o bucată din trupul acelei persoane. Bucata este apoi preparată, fiind închisă într-o piatră de culoare albă, care va fi pusă în interiorul altarului noii biserici. De acum acel demon va fi cel care va patrona toate activităţile parohiei care i-a fost desemnată. Nu ignorăm că unui demon i se dă misiunea să facă rău omului. El se va strădui să implanteze o doctrină falsă în adepţii acestei religii, şi să-i stârnească să înmulţească păcat după păcat.

Piatra de culoare albă este în mod normal expusă sub draperia care acoperă altarul.

El a scris asta in 1992, noi ne-am despartit de ei in 1054... Ei nu mai vor sa impartaseasca lumea cu Sfintele Taine...au zis ca nu mai e nevoie. Deci pana in 1054 au fost de acord, de ce au vrut sa renunte la ele in 1054? Pentru ca s-au apucat de alte treburi si atunci diavolul nu mai are putere asupra omului daca se impartaseste. Si mai nou acum papa afirma ca iadul nu exista. Pana acum a existat, dar s-a gandit el asa ca defapt iadul nu exista. Deci de 2000 de ani a fost minciuna. A ajuns pana si sa spuna ca Iisus a fost pacatos dar biblia nu ne spune. Deci el stie mai mult decat ne spune biblia. Ba mai mult spune ca toate religiile sunt adevarate. :))))))

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca noi ortodocsii sarbatorim si sfintii care ii au catolicii, dar numai pe cei pana in 1054. Dupa 1054 ce au facut catolicii nu ne intereseaza. In ce priveste celelalte religii...ar trebui sa ne uitam la altceva. Istoria ne spune...

 

 

Saiturile alea pe care ți le-am dat sunt ortodoxe și acolo se vede clar că sunt mulți sfinți făcuți și acceptați de ortodoxie și după 1054.

 

Apoi, întrebarea rămâne: Din miile de religii existente, de ce crezi că ortodoxia e singula adevărată și restul sunt plăsmuiri, erezii sau minciuni?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_religions_and_spiritual_traditions

Dumnezeu a asteptat nu câteva sute de ani ca sa se dezvaluie oamenilor, ci cateva zeci de mii de ani. Si dupa aceste zeci de mii de ani, s-a gasit el sa se dezvaluie fix unui trib de crescatori de capre din desert. Buna treaba. :rot:

Poi, Kosty crede că nu a așteptat așa de mult, din moment ce crede că Pământul are undeva pe la 6 000 de ani. Sau greșesc?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Saiturile alea pe care ți le-am dat sunt ortodoxe și acolo se vede clar că sunt mulți sfinți făcuți și acceptați de ortodoxie și după 1054.

 

Apoi, întrebarea rămâne: Din miile de religii existente, de ce crezi că ortodoxia e singula adevărată și restul sunt plăsmuiri, erezii sau minciuni?

 

Normal ca ortodoxia are Sfinti si dupa 1054. Nu am zis contrariul. Am zis ca noi sarbatorim si Sfintii pe care ii sarbatoresc catolicii pana in 1054. Ca sa arat ca suntem intru totul de acord cu ei pana in 1054. Pentru ca am fost una si aceeasi biserica a lui Hristos pana in 1054. Acolo cand ei au vrut sa adopte obiceiuri oculte si sa evite Sfintele Taine si invataturi cu care erau de acord pana in 1054. Atunci ne-am separat. Am ales sa ramanem la fel ca si pana atunci. Sa nu ciuntim din invataturi nici sa adaugam din burta. De aceea suntem adevarata religie. Am scris mai sus ce spune papa  ''Si mai nou acum papa afirma ca iadul nu exista. Pana acum a existat, dar s-a gandit el asa ca defapt iadul nu exista. Deci de 2000 de ani a fost minciuna. A ajuns pana si sa spuna ca Iisus a fost pacatos dar biblia nu ne spune. Deci el stie mai mult decat ne spune biblia. Ba mai mult spune ca toate religiile sunt adevarate.'' sa nu trecem doar cu vederea peste asta. Sa observam ca acest papa ne indreapta spre rau. Acum mai mult ca in 1054. Este un progres aici. De ce atata schimbare? De ce sa nu ramana ca la inceput cu invataturile lui Iisus? Biserica catolica este prima biserica pe care a ridicat-o Iisus. Ai citit istoria ei? Ti-am dat linkul. Nu are nici o treaba cu sectele de care stim azi. Alea s-au inventat pe parcurs. Nu au nimic la baza. Papa e de acord cu ele. Dar, gandeste putin la asta... Daca dtaliile nu ar conta, de ce s-ar mai obosi cineva sa le inventeze? Cu ce scop? Pentru ca stim ca ereziile au aparut mai recent...de ce? Ore cine e maestrul papusar in spate? De ce atata osteneala? Pe cand si la noi, de ce atata osteneala sa ramanem ca la inceput? Peste tot se poate afla diferentele dintre catolici si ortodocsi. Peste tot se poate afla ca defapt am fost una si aceeasi biserica pana in 1054. Istoria ne spune ca biserica catolica este inca de la inceputuri. Nu este nimic secret, trebuie doar documentatie. Totul este la vedere pentru oricine care vrea sa afle. Trebuie doar vointa si interes.

A crede in ceva sau cineva, nu toata lumea poate, precum nici a iubi nu se poate doar ca exista expresia "te iubesc" nu forma acea prea folosit de americani!!!  

 

Pentru mine sint doar cuvinte, D'zeu sau Devil ... nu ma impresioneaza deloc nici titlurile lor sau cei cu care au tangente mai des.   Insa am observat ca preotii 

dupa ce afla ca nu esti milionar, te ignora.   La ce-i bun teatrul cu a crede in religie, cand si el altceva cauta???   

Ce ai observat tu nu ma mira. Dar am sa expun aici niste preoti cu care eu tin legatura des. Nu ma intreba cum i-am gasit, la intamplare pe parcurs pe unde am umblat mi i-a scos Dumnezeu in cale cand aveam mai mare nevoie de ei. Parintele Tulcan de la catedrala din Arad. Este preot si profesor la facultatea de teologie. Urmatorul. Parintele Clement de la Manastirea Bodrog. Este preot si medic chirurg. Urmatorul..Parintele Suciu Ciprian de la biserica din Augsburg. Adresa Dominikanergasse se afla in centrul orasului, strada paralela cu Maximilian Straße.

Ca punct de orientare: Römisches Museum. Lucreaza ca preot si lucreaza in constructii cu 7 euro la ora ca necalificat. Urmatorul. Parintele Teodor de la Halle, o localitate tot aici in germania. Lucreaza ca preot si si-a facut o sera in care lucreaza ca agricultor. Deci am aratat cateva exemple in care nu este de ajuns sa fi preot. Nu este de ajuns sa intretii 3 copii cu banul din preotie, mai trebuie sa mergi si ca necalificat pe autostrada ca sa ii intretii. Deci nu mai fa afirmatii de 2 lei cu ce ai vazut tu. Ceea ce ai vazut tu nu este tot, avand in vedere ca nu vrei sa vezi nimic bun doar cele rele. Pentru cei care cred ca inventez as putea sa postez si numerele lor de telefon si locatiile exacte ca sa ii verificati. Poate asa nu mai faceti aberatii.

Editat de Kostyrapper
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci nu mai fa afirmatii de 2 lei cu ce ai vazut tu. Ceea ce ai vazut tu nu este tot, avand in vedere ca nu vrei sa vezi nimic bun doar cele rele.

Pai asta sa ti-o spui tie, care cu cateva pagini in urma ni-l dadeai exemplu pe prietenul tau din Germania ca sa ne convingi ca ateii nu iubesc.

Ipocritule, ii acuzi pe unii de lucruri pe care le faci si tu.

itsamazing-how-people-dont-practice-what

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×