Sari la conținut
Forum Roportal
Arielix

Ateismul si lupta impotriva lui Dumnezeu !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce vine, durerea sau sufletul? :spiteful:

Ai fost ateu ca sa stii? Eu am fost credincioasa pana sa fiu atee, deci stiu cum este sa fii credincios. Tu ateu ai fost?

Ambele dar ma refeream la suflet... :)

Nu am fost ateu pentru ca inca de la bun inceput pozitia mea era la mijloc. Nu am adoptat nici una din variante in mod special. Pentru mine a fost 50%-50%. Am zis ca nu ma arunc cu capul inainte daca este posibil si asa si asa, cel putin atat puteam eu intelege in conditiile in care am experimentat eu lumea pana pe la 21 de ani...ei, acolo au intervenit niste evenimente in lant care mi-au demonstrat mie anumite chestii. Mai ales ca nu am gasit nimic care sa imi aduca contrariul. Deci, am ramas la ateii nu au suflet. Prim urmare...nu au cum sa simta ceva. Si nu ma refer la durere, ca durerea si animalele o au. Durerea este o protectie a corpului. Ca sa stie respectivul cand i se deterioreaza corpul.

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate din cauza ca nu percepi tu destul de bine limba romana...

Parca tu-l folosesti la mare perfectie!!! 

 

Asta ti-e scutul cat cunosc eu din romana, dar tu mai stii si altceva???

Un priceput nu se exprima asa!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa intelegem, spui ca ateii nu au suflet pentru ca nu cred in existenta lui, sau ateii nu au suflet pentru ca sunt niste animale? :roll: Din descrierea ta, cineva care nu are empatie, compasiune si sentimente este un psihopat a la carte. Ateii sunt psihopati?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca tu-l folosesti la mare perfectie!!! 

 

Asta ti-e scutul cat cunosc eu din romana, dar tu mai stii si altceva???

Un priceput nu se exprima asa!!!

Pai ma exprim pentru tine asa, ca sa ma intelegi... Cu altii nu ma exprim la fel. Si aici e o chestie. Trebuie sa vorbesti pe limba fiecaruia daca vrei sa fi inteles. Daca nu iti plac exprimarile mele, nu te baga in seama cu mine. Ce sa zic...alta solutie nu am pentru tine. Daca te irit atat de mult, cauta-ti altceva de lucru...

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

. Deci, am ramas la ateii nu au suflet. Prim urmare...nu au cum sa simta ceva. Si nu ma refer la durere, ca durerea si animalele o au. Durerea este o protectie a corpului. Ca sa stie respectivul cand i se deterioreaza corpul.

Durerea fizica care se transmite creierului prin receptorii nervosi periferici. Ti-ai dat cu ciocanul peste degete, stii ca te doare pentru ca i se transmite creierului.

un ateu caruia ii moare cineva drag sufera sau nu? I se strange inima de durere sau nu? Ca acolo nu i-a dat nimeni cu nimic in inima. Deci? Au sentimente sau nu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa intelegem, spui ca ateii nu au suflet pentru ca nu cred in existenta lui, sau ateii nu au suflet pentru ca sunt niste animale? :roll: Din descrierea ta, cineva care nu are empatie, compasiune si sentimente este un psihopat a la carte. Ateii sunt psihopati?

Ce ma ispitesti tu... :spiteful: o dai in barci ca sa ma faci pe mine sa spun ce vrei tu...

Stai ca ne intelegem acuma :D

Deci. Eu spun ca ateii nu au suflet pe baza propriei teorii. Incerc sa intru in lumea lor acuma, da? :) Eu sustin ca ateii nu au sentimente. Ca sa ai sentimente trebuie sa ai suflet. Animalele nu au suflet. Au exact ceea ce sustin ateii ca au. Ei se considera in privinta asta ca sunt egali cu animalele. Nu am zis nimic de psihopati, aia e altceva. Nu imi pune mie vorbe in gura care nu imi apartin. Acum, ce afirm eu e ca ateii nu au sentimente. Nu pot simti durere in suflet. Astea sunt doar metafore copiate de la noi.

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ma exprim pentru tine asa, ca sa ma intelegi... Cu altii nu ma exprim la fel. Si aici e o chestie. Trebuie sa vorbesti pe limba fiecaruia daca vrei sa fi inteles. Daca nu iti plac exprimarile mele, nu te baga in seama cu mine. Ce sa zic...alta solutie nu am pentru tine. Daca te irit atat de mult, cauta-ti altceva de lucru...

 

Iar incepi cantecul vechi, asta-i un forum public, tu n-ai drept sa ma trimiti nici unde, insa tu te consideri atotstiutor.  Iarasi.

Nu este nevoie sa faci eforturi pentru mine la exprimare, inteleg eu aluziile tale fine la adresa mea.

Vrei sa-ti vorbesc limba ta???  care-i aia???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci practic, tu sustii aici ceva ce nu crezi. Ai spus ca ateii nu au mila, empatie, sentimente, asta este definitia psihopatului. Deci au sau nu ateii aceste trairi?

Nu, ateii nu se considera egali cu animalele. Dar da, oamenii fac parte din regnul animal, nu suntem nici plante nici minerale. Functionam ca un animal, ne nastem, respiram, crestem si murim. Sau nu este asa? Ne deosebim de ele prin complexitatea creierului, care a permis dezvoltarea emotiilor si gandirii complexe si imaginatiei. Toate astea dispar dupa moarte. Ghici ce sunt astea.

 

Kosty, te rog eu nu mai trimite userii la plimbare, nu de alta dar iar ti se da o vacanta de vreo doua saptamani si ramane Arielix singurel pe aci.


Si apropos, nu ai cum sa fii 50% ateu 50% credincios. E ca si cum ai spune ca stai 50% in picioare si 50% asezat. Probabil ca erai credincios dar nu te preocupau chestiunile de credinta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un ateu caruia ii moare cineva drag sufera sau nu? I se strange inima de durere sau nu? Ca acolo nu i-a dat nimeni cu nimic in inima. Deci? Au sentimente sau nu?

Un ateu, nu simte nimic. Poate ca ii pare rau pentru pierdere din obijnuinta, dar atat. Sentimente nu au.

Iar incepi cantecul vechi, asta-i un forum public, tu n-ai drept sa ma trimiti nici unde, insa tu te consideri atotstiutor.  Iarasi.

Nu este nevoie sa faci eforturi pentru mine la exprimare, inteleg eu aluziile tale fine la adresa mea.

Vrei sa-ti vorbesc limba ta???  care-i aia???

Pai daca e forum public de ce nu ma lasi impace?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Emotiile enumerate sunt produsul creierului care este la fel de complex la toate fiintele umane. Lipsa acestor sentimente se cheama psihopatie si provine (printre altele) si din niste abnormalitati depistate tomografic in zone ale creierului responsabile de emotii, relatii sociale, morala, etc. Cum demonstrezi ca ateii, toti, fara exceptie, au aceste anomalii?

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×