Sari la conținut
Forum Roportal
Arielix

Ateismul si lupta impotriva lui Dumnezeu !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Medicul a scanat creierul unui credincios si a unui ateu. A explicat el diferenta, vezi video si spune-mi unde am gresit.

 

Dacă medicul ar fi avut ocazia să-ți scaneze și ție creierul, s-ar fi îngrozit! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai generalizat si ai spus iubire in privinta a orice. Nu ai luat in calcul ca un ateu nu poate avea nicio reactie chimica in creier daca aude cuvantul Dumnezeu sau dragoste fata de Dumnezeu?

Cum ai vrea sa aiba creierul unui ateu reactii chimice care ar arata iubire daca nu il iubeste pe Dumnezeu pentru ca nu crede in el?

Asta nu inseamna ca nu poate iubi si punct, ci ca nu poate iubi ceva in care nu crede ca exista.

E la mintea cocosului.

Tu crezi ca daca iti scaneaza creierul si iti pune imagini cu Hawking o sa arate scanerul ca il iubesti sau o sa se aprinda parti ale creierului responsible cu sentimente diferite, cum ar fi frica de exemplu?

Dar daca ti se povesteste de Zeus in timp ce ti se scaneaza creierul? Despre Thor?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kosty, daca ti-ar scana tie creierul in timp ce te gandesti la Zana Maseluta, ar arata la fel ca la un ateu. Daca tu te-ai gandi la dumnezeul biblic, ti s-ar activa si tie lobul frontal. Ceea ce si dovedeste ca tatal nostru carele esti in creier chiar este o plasmuire a creierului. Daca ar fi avut cat de cat o prezenta in lumea asta, pai i-ar fi troznit ateului aluia toate circuitele numai ca sa ii dea peste nas. Dar asa, activarea unei portiuni din creier nu e decat rezultatul emotiilor pe care credinciosul pe resimte gandindu-se la zeul lui imaginar.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai generalizat si ai spus iubire in privinta a orice. Nu ai luat in calcul ca un ateu nu poate avea nicio reactie chimica in creier daca aude cuvantul Dumnezeu sau dragoste fata de Dumnezeu?

Cum ai vrea sa aiba creierul unui ateu reactii chimice care ar arata iubire daca nu il iubeste pe Dumnezeu pentru ca nu crede in el?

Asta nu inseamna ca nu poate iubi si punct, ci ca nu poate iubi ceva in care nu crede ca exista.

E la mintea cocosului.

Tu crezi ca daca iti scaneaza creierul si iti pune imagini cu Hawking o sa arate scanerul ca il iubesti sau o sa se aprinda parti ale creierului responsible cu sentimente diferite, cum ar fi frica de exemplu?

Dar daca ti se povesteste de Zeus in timp ce ti se scaneaza creierul? Despre Thor?

Vezi video. Ambii subiecti. Unul credincios si unul necredincios. Au meditat insistent la Dumnezeu. Timp de cateva minute bune. Ambii. Meditand la acelasi Dumnezeu, dar reactii diferite in spectru...e simplu. Vezi video mai bine si nu e vorba de reactie chimica. Iti baga ei ceva in sange, e problema de cum va functiona creierul. Daca ai credinta sau daca nu. Medicul a demonstrat ca este o modificare in creier datorata credintei. Cheia e credinta. Lucru care il trambiteaza biserica in toata lumea de 2000 de ani...

Kosty, daca ti-ar scana tie creierul in timp ce te gandesti la Zana Maseluta, ar arata la fel ca la un ateu. Daca tu te-ai gandi la dumnezeul biblic, ti s-ar activa si tie lobul frontal. Ceea ce si dovedeste ca tatal nostru carele esti in creier chiar este o plasmuire a creierului. Daca ar fi avut cat de cat o prezenta in lumea asta, pai i-ar fi troznit ateului aluia toate circuitele numai ca sa ii dea peste nas. Dar asa, activarea unei portiuni din creier nu e decat rezultatul emotiilor pe care credinciosul pe resimte gandindu-se la zeul lui imaginar.

Ce mentalitate e asta?Dumnezeu nu are alta treaba decat sa iti arate tie cine e el? Aici vorbesti de mandrie...pacat grav. Dumnezeu e Sfant. Nici nu stii ce aberatii spui...

In concluzie, voi aveti o parere mai mare despre voi decat medicul si Morgan Freeman.. e tare :) Nu imi vine sa cred ca nu sunteti de acord cu stiinta...care e dumnezeul vostru.

Dacă medicul ar fi avut ocazia să-ți scaneze și ție creierul, s-ar fi îngrozit! 

probabil...

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am explicat de ce, la fel si Enki.

Nu ai cum sa ai aceeasi reactie ca unul care crede, pentru ca nu se nasc aceleasi emotii cand te gandesti la dragostea de Dumnezeu sau la Dumnezeu.

Daca nu sunt aceleasi emotii nu sunt nici aceleasi reactii chimice. Pentru ca reactiile chimice apar pe scaner, ele fiind generate de emotii.

Ori un ateu nu are nicio emotie cand se gandeste la Dumnezeu pentru ca nu crede in el. La fel s-ar vedea la un credincios daca ar fi pus sa mediteze cu gandul la Spaghetti Monster.

De aici, pana la a generaliza si a spune ca ateii nu pot sa iubeasca si punct e cale foarte lunga. Da, nu il pot iubi pe Dumnezeu pentru ca nu cred in el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi video. Ambii subiecti. Unul credincios si unul necredincios. Au meditat insistent la Dumnezeu. Timp de cateva minute bune. Ambii. Meditand la acelasi Dumnezeu, dar reactii diferite in spectru...e simplu. Vezi video mai bine.

Ce mentalitate e asta?Dumnezeu nu are alta treaba decat sa iti arate tie cine e el? Aici vorbesti de mandrie...pacat grav. Dumnezeu e Sfant. Nici nu stii ce aberatii spui...

In concluzie, voi aveti o parere mai mare despre voi decat medicul si Morgan Freeman.. e tare :) Nu imi vine sa cred ca nu sunteti de acord cu stiinta...care e dumnezeul vostru.

probabil...

Kosty, aceeasi parte a creierului se activeaza cand mediteaza si la budisti care nu dau un rahat uscat pe dumnezeul biblic. Pe pariu ca aceeasi parte se activeaza si la hindusi cand se gandesc la Shiva sau Vishnu. E totul un produs al creierului lor, pacalit sa reactioneze la un stimul mincinos

 

 

Ce mentalitate e asta?Dumnezeu nu are alta treaba decat sa iti arate tie cine e el? Aici vorbesti de mandrie...pacat grav. Dumnezeu e Sfant. Nici nu stii ce aberatii spui...

In concluzie, voi aveti o parere mai mare despre voi decat medicul si Morgan Freeman.. e tare :) Nu imi vine sa cred ca nu sunteti de acord cu stiinta...care e dumnezeul vostru.

probabil...

Daca tu nu ai inteles nimic din filmulet si ni l-ai servit pe tava pentru a-l folosi ca argument ca dumnezeu nu e decat un produs al creierului uman, nu e vina noastra. :haha:

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In concluzie, voi aveti o parere mai mare despre voi decat medicul si Morgan Freeman.. e tare :) Nu imi vine sa cred ca nu sunteti de acord cu stiinta...care e dumnezeul vostru.

probabil...

Hai, nu te mai amăgi! Suntem aici oameni care avem concepții diferite despre ceea ce numim „realitate”. Eu unul n-am susținut că știința ar fi un Dumnezeu și nu cred că alții au susținut așa ceva. În fine...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sensul experimentului era sa arate daca putem intra in contact cu Dumnezeu. S-a demonstrat stiintific ca putem (cu credinta). Ca si cu practica aceea al 3 lea ochi. Cei ce vorbeau despre asta, nu sunt credinciosi lui Dumnezeu, ei au alte preocupari, contacte cu celelalte spirite, in fine treaba lor. Dar mecanismul e acelasi. Ai vazut ca spune ca a ajuns sa vada in camera cu ochii inchisi ca nu poate dormi alea alea... prin credinta. Fara credinta esti pe dinafara. Iar iubirea , este cadou de la Dumnezeu. Nimeni nu iti face cadouri doar asa ca ai ochii frumosi. Cand tu respingi pe cineva, acel cineva nu iti va face cadouri. S-a demonstrat stiintific ca omul poate intra in legatura cu Dumnezeu si punct. Asta este rolul filmului. Cauta varianta tradusa daca nu are subtitrare ca nu mai stiu. Dar nu am vaut vreo descoperire ca ateul in general s-ar putea sacrifica el insusi pentru altcineva. Si nu ma refer la moarte...la lucruri marunte...


Kosty, aceeasi parte a creierului se activeaza cand mediteaza si la budisti care nu dau un rahat uscat pe dumnezeul biblic. Pe pariu ca aceeasi parte se activeaza si la hindusi cand se gandesc la Shiva sau Vishnu. E totul un produs al creierului lor, pacalit sa reactioneze la un stimul mincinos

Daca tu nu ai inteles nimic din filmulet si ni l-ai servit pe tava pentru a-l folosi ca argument ca dumnezeu nu e decat un produs al creierului uman, nu e vina noastra. :haha:

Pai ti-am zis deja ca e valabil si in cealalta directie. E acelasi mecanism. cheia e (credinta). Nu o ai, esti pe dinafara. Altfel nu mai avea rost si vezi ca in video a specificat ca cea mai mare diferenta in creier o vede la crestini. Ateii...ai vazut..


Hai, nu te mai amăgi! Suntem aici oameni care avem concepții diferite despre ceea ce numim „realitate”. Eu unul n-am susținut că știința ar fi un Dumnezeu și nu cred că alții au susținut așa ceva. În fine...

Realitatea e ca...credinta inseamna ceva in creierul uman...

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sensul experimentului era sa arate daca putem intra in contact cu Dumnezeu. S-a demonstrat stiintific ca putem (cu credinta). Ca si cu practica aceea al 3 lea ochi. Cei ce vorbeau despre asta, nu sunt credinciosi lui Dumnezeu, ei au alte preocupari, contacte cu celelalte spirite, in fine treaba lor. Dar mecanismul e acelasi. Ai vazut ca spune ca a ajuns sa vada in camera cu ochii inchisi ca nu poate dormi alea alea... prin credinta. Fara credinta esti pe dinafara. Iar iubirea , este cadou de la Dumnezeu. Nimeni nu iti face cadouri doar asa ca ai ochii frumosi. Cand tu respingi pe cineva, acel cineva nu iti va face cadouri. S-a demonstrat stiintific ca omul poate intra in legatura cu Dumnezeu si punct. Asta este rolul filmului. Cauta varianta tradusa daca nu are subtitrare ca nu mai stiu. Dar nu am vaut vreo descoperire ca ateul in general s-ar putea sacrifica el insusi pentru altcineva. Si nu ma refer la moarte...la lucruri marunte...

Pai ti-am zis deja ca e valabil si in cealalta directie. E acelasi mecanism. cheia e (credinta). Nu o ai, esti pe dinafara. Altfel nu mai avea rost si vezi ca in video a specificat ca cea mai mare diferenta in creier o vede la crestini. Ateii...ai vazut..

Sensul experimentul a fost sa arate care parte din creier se activeaza cand te gandesti la zeul in care crezi sau ce se intampla daca nu crezi dar te gandesti la un zeu. Daca te gandeai la Iepurasul de Paste si ti se activa lobul frontal de la emotia credintei nu erai decat un biet retardat. Dar daca te gandesti la dumnezeul biblic esti un credincios. Nu ai intrat in contact cu nimeni. Si din nou ,repet, filmuletul tau nu e un experiment care sa arate ca ateii nu iubesc, ca acolo ramasesem. Iubirea e un cadou de la dumnezeu este o axioma de tot repeti asta?

Ce s-a demonstrat siintitific, ca omul poate intra in legatura cu dumnezeu? Si de ce "si punct"? Pentru ca nu ai nicio dovada pentru asta? :lol2: Nu ala e rolul filmului. Rolul filmului este expus in prima mea propozitie.

La lucruri marunte zici ca nu s-ar sacrifica un ateu? Daca doneaza sange, se cheama un sacrificiu marunt? Daca isi doneaza din timpul tau sa ii ajute pe altii fara niciuin beneficiu personal, se cheama un sacrificiu marunt? Daca isi doneaza banii ca niste saraci din celalalt capat al lumii sa poata primi vaccinuri sa nu mai moara pana la varsta de un an, e un sacrificiu marunt?

Deci Kosty, cu filmuletul nu numai ca ai esuat lamentabil dar chiar ne-ai si furnizat material cu care sa ne sustinem ideile. Mersi, te pup.

Ramane sa postezi dovada stiintifica ca ateii sunt psihopati. Still waiting :fingers:

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In fine, eu cred ca Blues a inteles mai bine decat tine. Credinta e cheia. Care parte nu ai inteles. Credinta iti descuie partea din creier neutilizata. Se vede in spectru...in culori de curcubeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×