Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Știu că nu ești de acord. Însă în articol se spune clar concluzia:

New research finds that humans have natural tendencies to believe in gods and an afterlife. Research suggests that people across many different cultures instinctively believe that some part of their mind, soul or spirit lives on after-death. The studies demonstrate that people are natural 'dualists' finding it easy to conceive of the separation of the mind and the body.

Adică, „noi cercetări arată că oamenii au tendințe naturale de a crede în dumnezei și în viața după viață...”

Da, se datoreaza complexitatii creierului nostru.

Inca astept sa vina Adal sa imi explice in ce fel a ajutat in evolutie gandirea magica si cum demonstreaza ca acel fel de a gandi este cel corect.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, se datoreaza complexitatii creierului nostru.

Inca astept sa vina Adal sa imi explice in ce fel a ajutat in evolutie gandirea magica si cum demonstreaza ca acel fel de a gandi este cel corect.

:)))))) ce frumos eviți răspunsurile si dezvoltarea dialogului concret pe subiect... Editat de Arielix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ai suparat-o pe Enki cu asta.... :D

S-a mai dus o lozincă din tolba plină....stiu ca ea apreciază cercetările :) :D

Arielix, e singura ta contributie la tematica discutata? :D

 

Nu suntem doar materie, dar...suntem „flacăra care arde”. Hai că ai încercat să eviți elegant întrebarea.  :biggrin: Dar, sigur, întrebarea revine pentru cei ce-și pun probleme: Dacă nu suntem exclusiv materie, ce suntem? :)

 

Și eu sunt pasionat de discuții și cunoaștere și uneori mă mai informez și eu... :biggrin:

Cum am evitat intrebarea, cand ti-am raspuns? Flacara care arde, suflet, il avem pentru ca suntem vii.

:)))))) ce frumos eviți răspunsurile si dezvoltarea dialogului concret pe subiect...

Arielix, din nou, asta e toata contributia ta?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu draga Enki...dar am zis ca Vriies nu poate fi acuzat ca ar fi "habotnic" :D

... Si mi-a placut modul lui de a dezvolta dialogul cu tine...nu are rost sa intervin !

 

Dar scuze..nu am putut sa nu remarc cum vrei sa "fugi" de ceva simplu si concret...

Fugi Enki fugi repede ca te prinde vriies :D

 

Cum am evitat intrebarea, cand ti-am raspuns? Flacara care arde, suflet, il avem pentru ca suntem vii.

 

Bravo Enki asa :D ...simt ca mergi pe drumul cel bun !

 

Uite...il plagiez si eu pe Vriies :D...continuați dialogul.

 

"Dar, sigur, întrebarea revine pentru cei ce-și pun probleme: Dacă nu suntem exclusiv materie, ce suntem? :)"

Editat de Arielix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arielix, cred ca nici tu nu ai inteles raspunsul, din moment ce ti se pare ca am fugit de el.

Nu-ti cere scuze, sunt obisnuita sa fiu incoltita din toate partile, ma descurc.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arielix, e singura ta contributie la tematica discutata? :D

 

Nu trezi leul care doarme, e un proverb vechi. A inceput Ariel cu citate din clasici rusi si e d-abia la litera D, tu chiar vrei contributii?

 

Cat despre suflet, daca spui ca il avem, nu este gandire religioasa? Ca doar nu te referi la suflul cardiac...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ai suparat-o pe Enki cu asta.... :D

S-a mai dus o lozincă din tolba plină....stiu ca ea apreciază cercetările :) :D

N-am supărat-o, bre, doar discutam și noi. Iar io încercam să fac pe „avocatul diavolului”, încercând să punctez că problema nu-i chiar așa simplă, ci chiar complicată. :)

Da, ia vezi matale cum e cu părerea lui von d'Holbach, ăla?  :biggrin:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trezi leul care doarme, e un proverb vechi. A inceput Ariel cu citate din clasici rusi si e d-abia la litera D, tu chiar vrei contributii?

 

Cat despre suflet, daca spui ca il avem, nu este gandire religioasa? Ca doar nu te referi la suflul cardiac...

Nu, Sherlock, pentru ca sufletul este o proprietate a materiei vii. Complexitatea lui tine de complexitatea creierului. De aceea noi oamenii cream si arta, avem relatii sociale complexe si avem si gandire religioasa.

Cat despre citate, doamne apara si pazeste, ptiu, ptiu, imi scuip in san si bat in lemn, macar aici sa scapam de ele.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Sherlock, pentru ca sufletul este o proprietate a materiei vii. Complexitatea lui tine de complexitatea creierului.

Si deci sufletul dispare o data cu moartea corpului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident, din moment ce acesta il sustine.

Bine, este parerea mea, pentru ca nu exista dovezi sa ma convinga de altceva.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×