Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cat despre suflet, daca spui ca il avem, nu este gandire religioasa? Ca doar nu te referi la suflul cardiac...

:D :D

 

Nu trezi leul care doarme, e un proverb vechi. A inceput Ariel cu citate din clasici rusi si e d-abia la litera D, tu chiar vrei contributii?

 .

  

Multumesc pt comparație , ma multumesc totusi ca e Leu si nu maimuta :)

 

Clasicii sunt importanți , intotdeauna dau valoare unei discutii si sunt un reper.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu draga Enki...dar am zis ca Vriies nu poate fi acuzat ca ar fi "habotnic" :D

... Si mi-a placut modul lui de a dezvolta dialogul cu tine...nu are rost sa intervin !

 

 

"Dar, sigur, întrebarea revine pentru cei ce-și pun probleme: Dacă nu suntem exclusiv materie, ce suntem? :)"

Mercic, Arielix! Chiar așa crezui io, în mica mea carieră de om, de până în momentul vorbirii, că nu-i bine să fii habotnic. Ci că e bine să te orientezi spre cunoașterea a celor ce sunt, încercând pe cât posibil să lași în urmă dogmele și rețetele așa-zise „sigure”. 

Singura chestie pe care io pot să o afirm cu mâna pe inimioară este: nu știu, dar mă străduiesc să aflu ceva!  :biggrin:

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:D :D

 

  

Multumesc pt comparație , ma multumesc totusi ca e Leu si nu maimuta :)

Nu e nicio comparatie, Ariel inseamna leu. Era o constatare, cel mult un joc de cuvinte.

 

Iar Maimuta este in zodiacul chinezesc corespondentul zodiei Leu din zodiacul european, deci nici cu asta nu ai nimerit-o.

 

Clasicii sunt orice fel de reper, sunt ca Biblia, poti lua orice din context si sa transformi in propaganda personala....

Editat de Aquariuss
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident, din moment ce acesta il sustine.

Ete, na! 

 

Poi, bre, poate că nu corpul susține sufletul. Ci poate că o fi invers, adică „sufletul” susține corpul. Nu știu, zic și eu. Se pune?  :biggrin:

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus de unde vine flacara, de la faptul ca materia e vie, si e posibil sa se sustina reciproc, sufletul animeaza materia si materia permite sufletului sa se manifeste, in functie de complexitatea utilajului. Om viu fara suflet nu am vazut, si nici om mort cu suflet. Si nu ma convinge nimeni ca dupa moarte mai zburda sufletul pe undeva.

Editat de Enki
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu spus de unde vine flacara, de la faptul ca materia e vie, si e posibil sa se sustina reciproc, sufletul animeaza materia si materia permite sufletului sa se manifeste.

Mi se pare Corect! Că bine le zici, la început de weekend!  :lol:

 

Arielix n-ar fi spus-o așa de bine și direct! Hai să mi-o notez pasta, că vine de la Enki: „sufletul animeaza materia si materia permite sufletului sa se manifeste.” :)

Arielix, ar trebui s-o iubești pe Enki, da? :P  :lol:

 

Si nu ma convinge nimeni ca dupa moarte mai zburda sufletul pe undeva.

 

Eh, hai, că-ți editași postarea. 

Adevăru e că habar n-avem ce se întâmplă după moartea noastră. Avem doar presupuneri, teorii în acest sens.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tot n-ai inteles raspunsul meu.

Arielix iubeste pe toata lumea, n-ai vazut ca mi-a zis "draga Enki"?



Arielix, ar trebui s-o iubești pe Enki, da? :P  :lol:


 

Eh, hai, că-ți editași postarea. 

Adevăru e că habar n-avem ce se întâmplă după moartea noastră. Avem doar presupuneri, teorii în acest sens.

Exact din motivul asta nu ma convinge cineva.

Am editat ca sa nu las loc de interpretari.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tot n-ai inteles raspunsul meu.

Arielix iubeste pe toata lumea, n-ai vazut ca mi-a zis "draga Enki"?

 

 

Exact din motivul asta nu ma convinge cineva.

Am editat ca sa nu las loc de interpretari.

Ne, ne! Am io așa feeling-ul că pe tine te iubește mai mult...

 

 

Draga mea, Enki, am așa senzația că din cele ce spusăși, parcă nu accepți ipostaza că după ce murim ar fi vorba doar de 2 metri sub pământ, întuneric total și niente!

 

Dar bine, despre metafizică mai putem discuta...

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne, ne! Am io așa feeling-ul că pe tine te iubește mai mult...

 

 

Draga mea, Enki, am așa senzația că din cele ce spusăși, parcă nu accepți ipostaza că după ce murim ar fi vorba doar de 2 metri sub pământ, întuneric total și niente!

 

Dar bine, despre metafizică mai putem discuta...

De fapt, chiar se cam termina, nu am motive sa cred altceva. Si nu am o problema cu asta, suntem praf de stele, facem parte dintr-un ciclu natural, nu incepe si nu se termina universul cu noi. Pentru noi ca indivizi, conteaza ce facem in perioada asta scurta cat arde flacara.

 

hasta mañana :)

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... suntem praf de stele, facem parte dintr-un ciclu natural, nu incepe si nu se termina universul cu noi. Pentru noi ca indivizi, conteaza ce facem in perioada asta scurta cat arde flacara.

Era iar la TV un program despre asta dar am atitpit, insa ama uzit ca spunea ca si ei arata ca noi, de asta nu par curiosi si sint destepti.

 

Tin minte pe un om foarte inalt din Sighet in copilarie, nu avea rude sau pe nimeni, locuia pe podul Palatului Cultural care a fost un Castel construit de Austriaci, er aloc pentru inaltimea sa care era mult peste 2 metri.   Vorbea multe limbi straine, cunostea pe toata lumea dar nu prea vorbea cu multi.   El desena placatele cu filme noi, si pentru toate evenimentele de orice natura din oras.  Nici printa nu se putea mai frumos ... se zvonea ca si-a donat scheletul muzeului Antipa. 

Si deci sufletul dispare o data cu moartea corpului?

Al meu suflet m-a parasit, a iesit din mine si s-a urcat in cer de o vreme ... am scris atunci pe aici undeva.   Zbura ca un fluture dar mult mai incet, il urmaream cat il vedeam.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×