Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Evolutionistii se lupta cu evolutia. Am trait s-o vad si pe asta.

Auzi ca evolutia ne-a modelat creierul sa fie religios, dar ei, ateii, se lupta din rasputeri sa invinga propria lor creatie.

Sunt sigur ca daca ii intrebi, evolutia ne-a vrut si inteligenti, dar ei se lupta si cu asta.

Spor.

 

Ma refer bineinteles, la ateii care gandesc ca enki. De fapt, care raspund pe forum ca ea.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca nu ai raspuns la ce am scris eu mai jos cu bold?

Adal, era vorba despre credinta. Ok? Degeaba te burici acum, asa cum unii cred ca o icoana sau impartasitul face minuni, asa cred si eu ca am o bratara norocoasa, chiar nu esti in stare sa vezi analogia?

Tu ai intrebat de unde reiese ca acest mod de a gandi al creierului este gresit, si eu am intrebat cum demonstrezi ca este corect.


Sa inteleg ca tu nu vezi nicio analogie intre credinta intr-o icoana facatoare de minuni, si credinta mea ca bratara imi aduce noroc?


Evolutionistii se lupta cu evolutia. Am trait s-o vad si pe asta.

Auzi ca evolutia ne-a modelat creierul sa fie religios, dar ei, ateii, se lupta din rasputeri sa invinga propria lor creatie.

Sunt sigur ca daca ii intrebi, evolutia ne-a vrut si inteligenti, dar ei se lupta si cu asta.

Spor.

 

Ma refer bineinteles, la ateii care gandesc ca enki. De fapt, care raspund pe forum ca ea.

Si din punct de vedere evolutionist, cam care crezi tu ca e avantajul ca omul sa aiba o gandire magica si superstitioasa?

Pareidolia da, capacitatea creierului de a recunoaste o figura umana, este de ajutor in evolutie, il pune in garda cand vede ca il pandeste cineva din tufis, poate fi un dusman.

Dar care e avantajul ca interpreteaza o forma drept un chip uman pe un nor si il atribuie divinitatii si ii da o conotatie magica?

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am fost crescuta cu gandul religios desi bunica era mai catolica decat papa de la Roma!!!  insa ajuns acasa de la biserica era o persoana "civila" sa zic asa. Se inchina inainte sa manance sau facea o cruce pe painea intreaga inainte sa-l taie, dar altfel religia in casa nu era tema de dezbatut.  Doar in State in Arizona am auzit pocaitii vorbind asa cu citate religioase si toata discutia il invartesc in niste labirinturi de nici ei nu mai stiu ce voiau sa zica, pe o romana ca eu n-am auzit.    Ce rost are nu stiu, dar nu este amical nimic ce vine de la acesti oameni, vor sa pacaleasca doar pe ... cel de alta credinta.   Cam asa suna conversatia ... facandu-mi o cafea, mi se parea ca aud o voce zicandu-mi ... nu stiu ce, dar eu nu pot sa ascult mai mult de 1 minut si asta cand eram cu cineva undeva, ca la mine nu veneau.  Nici nu stiu unde se vorbeste asa in romaneste???

Ba alta de 90 de ani o viata intreaga morfolea biblia si tot nu sti nimic ce contine, tot incerca sa invete si sa inteleaga ...  

Ce  chip sa vad in baltoaga de ulei de masina cand intr-un magazin s-a intalnit o buna cunostinta cu mine, m-a salutat insa eu "n-am vazut-o"  s-a suparat.

Demulte ori mi se intampla asta,in ca din copilarie am conditia asta.   Nu demult sotia preotului reformat s-a suparat tot pentru asa o intamplare.  N-am vazut-o!!!   

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce  chip sa vad in baltoaga de ulei de masina cand intr-un magazin s-a intalnit o buna cunostinta cu mine, m-a salutat insa eu "n-am vazut-o"  s-a suparat.

Demulte ori mi se intampla asta,in ca din copilarie am conditia asta.   Nu demult sotia preotului reformat s-a suparat tot pentru asa o intamplare.  N-am vazut-o!!!   

:rot:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai auzit de asa o conditie la cineva care are viziunea de 20/20 = 100% perfecta si vad excelent la distanta???Pentru litere mici am ochelari.

Mie-mi place sa vorbesc si mereu am timp, dar se intampla sa nu vad pe unii cateodata.   In copilarie femeile reclamau la mama ca nu m-a educat, erau sa ma rastoarne si nu le-am salutat ... mama stia ca nu-mi place sa dau cu "saru'mana" si evit cunostintele dar nu ma credeau ca nu le-am vazut.   Sau chiar daca ne-am oprit la o discutie scurta, nu tineam minte cu ce era imbracata si asta o rodea pe sora mea, ca sa nu aibe culoare la fel cu una-altala haine ca mergeau la plimbare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evolutionistii se lupta cu evolutia. Am trait s-o vad si pe asta.

Auzi ca evolutia ne-a modelat creierul sa fie religios, dar ei, ateii, se lupta din rasputeri sa invinga propria lor creatie.

Sunt sigur ca daca ii intrebi, evolutia ne-a vrut si inteligenti, dar ei se lupta si cu asta.

Spor.

 

Ma refer bineinteles, la ateii care gandesc ca enki. De fapt, care raspund pe forum ca ea.

Evolutionistii nu se lupta cu evolutia, o cerceteaza si incearca sa o inteleaga mereu. Nu tot ce este in om este rezultatul evolutiei, mai sunt si reminiscente ramase din seriile anterioare.

 

Felul in care pui problema e un exemplu clar de cum manipuleaza religiosii discutia....

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evolutionistii nu se lupta cu evolutia, o cerceteaza si incearca sa o inteleaga mereu. Nu tot ce este in om este rezultatul evolutiei, mai sunt si reminiscente ramase din seriile anterioare.

 

Felul in care pui problema e un exemplu clar de cum manipuleaza religiosii discutia....

Serii anterioare? Poti da detalii?

Eu nu sunt ateu, dar nici religios. Deci cum este cu manipularea?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici macar nu stii ce esti, pana nu iti dai seama nu are sens sa iti raspund.

 

Nu, nu pot da detalii pentru ca evolutionismul nu e o stiinta exacta fixa, e o stiinta in continua dezvoltare. Dar daca tot vrei paralele, uite , osul coccis, care se presupune ca ar fi o reminiscenta a cozii animalelor din care ne tragem.

 

http://www.ziare.com/magazin/inedit/noua-organe-inutile-din-corpul-omenesc-1131066

Editat de Aquariuss
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sunt? Puteai sa-ti dai seama, da' nah, este mai misto sa zici chestii de genul asta.

 

Tu imi zici de coccis, cand eu am deschis discutia in legatura cu creierul. Mda, vad ca pentru tine este acelasi lucru cu coccisul si cu ideile religioase.

Ai luat-o pe urma lui Enki? Ea face quote si sub ala isi scrie obsesiile care nu au nicio legatura cu ce citeaza,

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Manipularea depinde de anturaj!!!   Tu trebuie sa fi tare si nu te lasa convins de nimeni la niste chestii care nu te intereseaza si nu te atrage.

Aseara am vazut la stiri o femeie plangea ca erau fortati sa creada in nu stiu care credinta si fortati  ... adica era matura la 50 de ani si un tanar a reusit s-o convinga sa-i dea banii ca va ajunge bogata dupa ce el va investi suma economisita de o viata intreaga ... e trist, dar se intampla zilnic de cateva zeci de mii de ori.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×